Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти Ўзбекистоннинг коррупцияга қарши курашдаги ютуқларини эътироф этди
29.03.20192 893
Иқтисодий ҳамкорлик ва ривожланиш ташкилоти (ИҲРТ) мониторинг натижаларига кўра, Ўзбекистоннинг Коррупцияга қарши курашиш тармоғининг Истанбул ҳаракатлар режаси доирасидаги барча тавсиялар бўйича ютуқларини эътироф этди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар қилди.
Ижтимоий шериклик: муаммолар ва истиқболлар
29.03.20192 445
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги «Оила» илмий-амалий тадқиқот маркази томонидан ташкил этилган халқаро анжуманда бир қарашда ушбу тузилма зиммасига кирмайдигандек туюладиган масалалар хусусида сўз юритилган бўлса-да, бироқ барча жараёнлар, шу жумладан, жиноятчилик, турли хавфли хасталикларнинг олдини олиш бевосита хонадонлардаги ижтимоий-маънавий муҳит билан чамбарчас боғлиқлигини англаш мушкул эмас.
Қонун ижроси юзасидан камчиликлар мавжуд
29.03.20192 466
Олий Мажлис Сенатининг Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси томонидан “Болаларни уларнинг соғлиғига зарар етказувчи ахборотдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг Халқ таълими вазирлиги тизимида ижро этилиши юзасидан ўтказилган ўрганишлар натижаларига бағишланган мажлис ўтказилди.
Вояга етмаган фарзандлари бўлган ота-оналарни хорижга ишлашга чиқишини чеклаш бўйича мурожаат йўлланди
28.03.20192 534
23−26 март кунлари умумтаълим мактаблари ўқувчилари ўртасида «Илм-фан келажак пойдевори» шиори остида «Қизларжон» ўқувчи-қизлар саммити ўтказилди. Бу ҳақда Хотин-қизлар қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
АҚШ федерал органларга ўзбек пахтасини сотиб олишга қўйилган тақиқни бекор қилди
27.03.20192 377
АҚШ Меҳнат вазирлиги ўзбек пахтасини АҚШ федерал органларига мажбурий меҳнат ёки болалар меҳнатидан фойдаланиб тайёрланган товарларни сотиб олишни тақиқловчи президент актининг 13126-сонли ижро буйруғи рўйхатидан чиқарди.
Талабаларга шартнома пулини тўлаш муддати узайтирилди
27.03.20192 178
Ўзбекистон Республикаси таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича Давлат комиссиясининг 2019 йил 25 мартдаги 16-сон баёни билан республика олий таълим муассасаларининг бакалавриати ва магистратурасида тўлов-контракт асосида таҳсил олаётган талабаларга 2018/2019 ўқув йили учун шартнома тўловларининг иккинчи ярмини тўлаш муддати жорий йилнинг 15 апрелига қадар (шу куни ҳам) узайтирилди.
Суғурта полиси арзонлашди, ЙТҲ натижасида етказилган зарар учун тўланадиган сумма оширилди
26.03.20192 547
Жорий йилнинг 16 март куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 222-сонли «Транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» қарори қабул қилинди. Бу ҳолат интернет сайтларида кенг муҳокама қилинмоқда. Шу муносабат билан Транспорт воситалари эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича тўловларни кафолатлаш жамғармаси жорий ҳолат юзасидан баёнот берди.
Сел келиш хавфи юқори бўлган туманлар аниқланди
26.03.20192 599
Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳузуридаги Гидрометеорология хизмати маркази хавфли гидрометеорологик ва геологик вазиятлар юз бериши мумкин бўлган ҳудудлар бўйича тадқиқот ўтказди. Олинган маълумотлар сел хавфи нисбатан юқори бўлган ҳудудларни аниқлаш имконини берди.
Аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини оширишдаги хизматлари учун тақдирлайдилар
25.03.20192 359
Вазирлар Маҳкамасининг 22.03.2019 йилдаги 240-сон қарори билан «Ҳуқуқий тарғибот ишлари аълочиси» кўкрак нишони тўғрисида низом тасдиқланди, дея хабар беради Адлия вазирлиги ўзининг Telegram-каналида.
Қува туманидаги 50-мактаб ер майдони ва қўшимча бино ўқув муассасасига қайтарилди
22.03.20192 695
Фарғона вилояти Қува туманидаги 50-умумий ўрта таълим мактабининг ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер майдони ва қўшимча бино ўқув муассасасига қайтарилди. Бу ҳақда Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Даромадлар тўғрисидаги декларацияларни тақдим этиш давом этмоқда
22.03.20192 243
Мамлакатимиз фуқаролари Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексига асосан 2018 йил якунлари бўйича асосий иш жойи бўлмаган бошқа манбалардан олган даромадлари тўғрисида жорий йил 1 апрелга қадар декларация топширишлари белгиланган.
«Очиқ адлия» дастури доирасида адлия органларида овоз ёзиш ва тасвирга олишга рухсат берилди
22.03.20192 427
Коррупцияни йўқотиш йўлида бирлашиш керак
19.03.20192 744
АҚШ Давлат департаменти Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқлари аҳволи яхшиланганини маълум қилди
18.03.20192 382
«Миллий тикланиш» партияси раҳбари Сарвар Отамуродов икки вазирлик фаолиятини танқид қилди
18.03.20192 399
Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси марказий кенгаши раиси Сарвар Отамуродов шанба куни «Ҳаракатлар стратегияси» марказида бўлиб ўтган очиқ мулоқот вақтида Халқ таълими, Маданият вазирликлари ва Ёшлар иттифоқи фаолиятини танқид қилди.
Федерация ҳар битта ҳудудда «Истеъмолчи кутубхонаси»ни ташкил этади
15.03.20192 294
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 13 сентябрдаги ПҚ-3271-сонли “Китоб маҳсулотларини нашр этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғиб қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури тўғрисида”ги қарори асосида Ўзбекистон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерацияси томонидан ҳудудларда «Истеъмолчи кутубхонаси» ташкил этилади.

Организация экономического сотрудничества и развития отметила прогресс Узбекистана в борьбе с коррупцией
29.03.20192 776
Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) по итогам мониторинга отметила прогресс Узбекистана по всем рекомендациям в рамках Стамбульского плана действий по борьбе с коррупцией, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Социальное партнерство: проблемы и перспективы
29.03.20192 358
На международной конференции, организованной Научно-практическим исследовательским центром «Оила» при Кабинете Министров Республики Узбекистан, речь шла о задачах, которые, казалось бы, не входят в компетенцию данной структуры — предупреждении преступности, разных опасных заболеваний, однако, не трудно понять, что все они неразрывно связаны с социально-духовной средой в семьях.
Выявлены недостатки в исполнении закона
29.03.20192 383
Комитетом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам молодежи, культуры и спорта проведено заседание, посвященное результатам изучения исполнения Закона Республики Узбекистан «О защите детей от информации, наносящей вред их здоровью» в системе Министерства народного образования.
Прозвучало предложение ограничить выезд за границу родителей, у которых есть несовершеннолетние дети
28.03.20192 454
Участницы саммита учениц «Кизларжон», прошедшего в Самаркандской области 23−26 марта, направили депутатам предложение о принятии закона, ограничивающего родителям несовершеннолетних выезд на длительный срок за рубеж с целью работы.
США сняли запрет на закупку узбекского хлопка
27.03.20192 300
Министерство труда США исключило узбекский хлопок из перечня исполнительного приказа №13126 — президентского акта, запрещающего федеральным органам США закупать товары, изготовленные с использованием принудительного или подневольного детского труда.
Продлен срок оплаты контрактов за обучение в вузах
27.03.20192 089
Сумма страховой выплаты по обязательному страхованию гражданской ответственности увеличена
26.03.20192 464
Сумма страховой выплаты по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств повышена с 12 млн до 40 млн сумов. Это предусмотрено постановлением правительства Узбекистана от 18 марта, сообщил Telegram-канал Министерства юстиции. Документ вступит в силу через три месяца.
МЧС опубликовало список самых селеопасных районов Узбекистана
26.03.20192 504
Центр гидрометеорологической службы при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан провел обследование территорий, где могут наблюдаться опасные гидрометеорологические и геологические явления. Полученные данные позволилиопределить регионы, наиболее подверженные сходу селей.
Школе №50 в Кувинском районе вернули незаконно отобранное здание
22.03.20192 612
Общеобразовательной средней школе №50 Кувинского района Ферганской области вернули земельный участок и дополнительное здание учебного заведения, Об этом сообщила пресс-служба Министерства народного образования.
Продолжается подача деклараций о доходах
22.03.20192 165
В соответствии с Налоговым кодексом Республики Узбекистан граждане нашей страны до 1 апреля текущего года обязаны представить декларацию о доходах за 2018 год, полученных не по основному месту работы или из других источников.
В рамках программы «Открытая юстиция» разрешено делать аудио- и видеозапись в зданиях органов юстиции
22.03.20192 354
В связи с празднованием Навруза помиловано 44 осужденных
20.03.20192 136
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 марта подписал указ «О помиловании группы лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо ставших на путь исправления».
Для искоренения коррупции необходимо объединиться
19.03.20192 642
Государственный департамент США признал значительное улучшение ситуации с правами человека в Узбекистане
18.03.20192 314
В обнародованном 13 марта 2019 года ежегодном докладе о положении прав человека в мире за 2018 год Государственный департамент США признал значительное улучшение ситуации с правами человека в Узбекистане по многим аспектам, что стало признанием эффективности прилагаемых усилий в этом направлении и твердой приверженности руководства республики служить интересам человека.
Руководитель партии «Миллий тикланиш» Сарвар Отамуратов подверг критике деятельность двух министерств
18.03.20192 307
Председатель Центрального Совета Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» Сарвар Отамуратов раскритиковал деятельность Министерства культуры, Министерства народного образования и Союза молодежи во время открытого диалога в Центре «Стратегия действий».
Начато строительство «Библиотеки потребителя»
15.03.20192 212
В Алтыарыкском районе Ферганской области началось строительство инновационной библиотеки. У Федерации обществ защиты прав потребителей Республики Узбекистан новая инициатива — создание «Библиотеки потребителя».