Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Наврўз арафасида 44 нафар маҳбусни афв этиш ҳақидаги фармонни имзолади. Бу ҳақида «Ўзбекистон 24» телеканали хабар берди.
Афв этилганлардан 7 нафари жазодан тўлиқ озод этилган, 11 нафари эса шартли равишда озод этилган. Шунингдек, 12 кишининг жазоси енгиллаштирилган, 13 кишининг жазо муддати қисқартирилган.
Умумий ҳисобда 30 киши ўз оилалари бағрига қайтади.
Афв этилганлар орасида фаолияти тақиқланган ташкилотларга аъзо бўлган 60 ёшдан ошган 2 киши, 23 ёшли 5 нафар аёл бор.
Шавкат Мирзиёев биринчи марта афв этиш тизимидан 2017 йилда фойдаланган. Ўшанда 2700 нафар маҳбус афв этилган. 2018 йилда Рамазон ҳайити байрами арафасида 226 киши, Мустақиллик куни 261 киши ва Конституция қабул қилинганлигининг 26 йиллиги муносабати билан 136 киши афв этилган.
Давлат раҳбари афв этилган шахслар ижтимоий ҳаётга мослашишлари учун уларга ҳар томонлама кўмак бериш бўйича топшириқлар берилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 марта подписал указ «О помиловании группы лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо ставших на путь исправления». Об этом сообщил телеканал «Узбекистан 24».
Указом в связи с празднованием Навруза помилованы 44 граждан, из них 7 лиц полностью освобождаются от наказания, 11 — условно-досрочно освобождаются от отбывания наказания, наказание 12 лиц заменяется более мягкими, а сроки наказания 13 лиц сокращаются.
«Всего из учреждений по исполнению наказания в свои семьи возвращаются 30 лиц», — сообщил телеканал.
Среди помилованных — 2 человека в возрасте старше 60 лет, 5 женщин и 23 человека, участвовавших в деятельности запрещенных организаций.
Впервые институтом помилования воспользовался президент Шавкат Мирзиёев в 2017 году, когда было помиловано 2700 осужденных. В прошлом году в преддверии праздников Рамазан хайит было помиловано 226 человек, ко Дню независимости — 261 человек и всвязи с 26-летием принятия Конституции — 136 граждан.