Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ҳузуридаги Гидрометеорология хизмати маркази хавфли гидрометеорологик ва геологик вазиятлар юз бериши мумкин бўлган ҳудудлар бўйича тадқиқот ўтказди. Олинган маълумотлар сел хавфи нисбатан юқори бўлган ҳудудларни аниқлаш имконини берди.
ФВВдан олинган маълумотларга кўра, сел – бу кичик тоғ кўллари ҳавзаларида тўсатдан юзага келувчи юқори концентрациядаги минерал зарралар, тошлар ва тоғ жинслари қолдиқларининг юқори суръатдаги оқими ва одатда жала ёғингарчиликлари ёки қорларнинг шиддатли эриши билан кузатилади. Бу ҳодиса турар жойлар, инфратузилма объектларига катта зарар етказиши, инсон ҳаётини хавф остига қўйиши мумкин.
Ҳозирги кунда Ўзбекистоннинг деярли барча тоғ ва тоғолди ҳудудлари сел хавфи юқори бўлган ҳудудлар ҳисобланади. Бунда, айниқса, Фарғона водийси мазкур ҳодиса хатари остидадир. Бундан ташқари, Наманган, Фарғона вилоятлари, ундан сўнг Сурхондарё, Тошкент, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятлари ҳам сел хавфи нисбатан юқори вилоятлар деб топилди.
Сел оқимининг ҳалокатли оқибатларини камайтириш мақсадида ФВВ томонидан селга қарши гидротехника иншоотлари, селларни ажратувчи, ушлаб қолувчи ва сақлаб қолувчи объектлар қуриш ишлари амалга оширилмоқда. Вазирлик томонидан амалга оширилаётган қияликларга кўндаланг равишда ишлов бериш, тоғ ён-бағирларини поғона-поғона қилиб ишлаш, чопиқ экинлари экилишини тақиқлаш каби ишларни ўз ичига олган агротехник тадбирлар шулар жумласидандир. Ернинг ҳолати ҳам сел оқими хавфли ҳудудларда ҳаракатга келишини қўзғатувчи муҳим омиллардандир. Ернинг ҳолатини яхшилаш ва тоғолди ҳудудларда унинг емирилишини бартараф этиш мақсадида тоғ ён-бағирлари ва дарё ўзани бўйлаб янги ва ўрмон кўчатларини экиш ҳамда мавжудларини соғломлаштириш ишлари амалга оширилмоқда.
Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 24 августдаги Ўзбекистон Республикасида фавқулодда ҳолатлар бўйича огоҳлантириш ва ҳаракат қилиш давлат тизимини янада такомиллаштириш тўғрисидаги қарорига мувофиқ фаолият юритаётган Ўзбекистон Республикасида фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш, улар содир бўлганида ҳаракат қилиш бўйича яхлит давлат тизими сел келишининг олдини олиш ва унинг оқибатларини камайтиришда фаол иштирок этиб келмоқда. У 40 дан ортиқ вазирлик ва идоралар, ташкилотлар, муассасалар ва компанияларни бирлаштиради, табиий офатлар ва техноген ҳалокатлар оқибатларининг олдини олиш ва унга қарши курашишда давлат бошқаруви ва фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни таъминлайди. Сел вужудга келганда, мазкур тизим унинг таркибидаги вазирликлар ва идораларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш ҳамда қисқа муддат ичида зарарли оқибатлар ва вайронгарчиликларни бартараф этиш имконини беради.
ФВВ мамлакатимизнинг тоғли ҳудудларида апрель, май, июнь ойларида энг кўп ёғингарчилик бўлишидан огоҳлантиради. ФВВ томонидан ташкил қилинадиган кузатув ва сел хавфи тўғрисида огоҳлантириш хизмати айнан шу ойларда алоҳида тартибда ишлайди. Чунки унинг зиммасига аҳолини юз бериши мумкин бўлган гидрометеорологик хавфлар тўғрисида тезкор хабардор қилиш вазифаси юклатилган.
Ўзбекистоннинг тоғли туманларида истиқомат қилувчи аҳоли учун ФВВ махсус тавсияларни ишлаб чиқди. Унга кўра, улар сел оқимининг зарарли оқибатларидан ўзлари ҳимоя қилишлари мумкин. Улар билан Вазирликнинг расмий сайти https://fvv.uz да танишиш мумкин.

Центр гидрометеорологической службы при Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан провел обследование территорий, где могут наблюдаться опасные гидрометеорологические и геологические явления. Полученные данные позволилиопределить регионы, наиболее подверженные сходу селей.
По данным МЧС, сель – это стремительный поток с очень большой концентрацией минеральных частиц, камней и обломков горных пород, внезапно возникающий в бассейнах небольших горных рек и вызываемый, как правило, ливневыми осадками или бурным таянием снегов. Это явление способно нанести значительный урон жилым домам и объектам инфраструктуры, нести угрозу человеческой жизни.
В настоящее время селеопасными зонами являются практически все горные и предгорные территории Узбекистана. При этом больше всего этому явлению подвержена Ферганская долина. Кроме того, среди всех областей страны наиболее селеопасными были признаны Наманганская и Ферганская области, за ними следуют Сурхандарьинская, Ташкентская, Самаркандская и Кашкадарьинская области.
Чтобы снизить пагубные последствия схода селевых потоков, МЧС проводится работа по строительству противоселевых гидротехнических сооружений, селерегуляторов, селеделителей, селедержателей и селехранилищ. Этой цели служат и осуществляемые министерством агротехнические мероприятия, включающие в себя обработку почвы поперек склонов, террасирование горных склонов, запрещение посевов пропашных культур. Не менее важным фактором, способным спровоцировать движение селевых масс в опасных районах, служит состояние почвы. Для того чтобы улучшить состояние почвы и предотвратить ее эрозию в предгорных районах, на склонах гор и в пределах русел рек производится насаждение новых и оздоровление существующих лесных насаждений.
Активное участие в предотвращении схода селей и снижении их последствий принимает Государственная система предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях Республики Узбекистан, действующая в соответствии с постановлением Кабинета Министров «О дальнейшем совершенствовании Государственной системы предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях Республики Узбекистан» от 24 августа 2011 года. Она объединяет более 40 министерств, ведомств, организаций, учреждений и компаний, обеспечивает слаженное взаимодействие органов государственного управления и самоуправления граждан в деле профилактики и борьбы с последствиями стихийных бедствий и техногенных катастроф. В случае схода селей система позволяет объединить усилия входящих в нее министерств и ведомств и в кратчайшие сроки устранить возможные пагубные последствия и разрушения.
МЧС напоминает, что наибольшее количество осадков в горных районах страны выпадает в апреле, мае и июне, что делает эти месяцы наиболее селеопасными. Именно в этот промежуток времени служба слежения и оповещения о селевой угрозе, организованная МЧС, работает в особом режиме, ведь на нее возложена важная задача по оперативному оповещению населения о возможных гидрометеорологических угрозах.
Специально для жителей горных районов Узбекистана МЧС составило рекомендации, следуя которым они смогут уберечь себя от пагубных последствий схода селей. С ними можно ознакомиться на официальном сайте МЧС:https://fvv.uz.