Фарғона вилояти Қува туманидаги 50-умумий ўрта таълим мактабининг ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер майдони ва қўшимча бино ўқув муассасасига қайтарилди. Бу ҳақда Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
2018 йилнинг 20 июнида Қува тумани ҳокими мактаб ер майдони ва қўшимча бино иншоотларини ўқув муассасаси раҳбари қаршилигига қарамай туман ҳокимлиги захирасига ўтказиш бўйича қарор қабул қилган эди. Қарор Қува тумани халқ таълими бўлими билан келишилмаган ҳолда қабул қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 16 февралдаги 122-сонли фармойишининг 1-бандида республикада фаолият кўрсатаётган давлат таълим муассасаларининг, хусусан мактабгача таълим, ўрта-таълим, касб-ҳунар таълими муассасаларининг мол-мулки, бино ва иншоотлари ҳамда ер майдонларидан Ўзбекистон Республикаси президентининг ёки Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорисиз ташкилотларга бериш ёки таълим жараёнига тегишли бўлмаган мақсадларда фойдаланиш қатъиян ман қилинган.
Шунга қарамай, Қува тумани ҳокимияти ер майдони ва қўшимча бино иншоотларини маҳаллий тадбиркорга фойдаланишга топширган.
Мактаб маъмурияти Маъмурий судига мазкур қарорни бекор қилиш бўйича мурожаат қилди. Суднинг биринчи инстанцияси ҳокимият фойдасига қарор чиқарган бўлса, кассация инстанцияси ҳокимиятнинг қарорини бекор қилиш бўйича қарор қабул қилди.
Фарғона вилояти Қува туманидаги 50-умумий ўрта таълим мактаби директори Н.Т.Маҳмудов ва Фарғона вилоят халқ таълими бошқармаси бошлиғи М.Турдиматов суд жараёнида Халқ таълими вазирлигига ёрдам сўраб мурожаат этди.
Халқ таълими вазирлиги тегишли чоралар кўриб, Фарғона вилоят прокуратурасига мурожаат қилди. Вазирлик ва прокуратура вакиллари мактабнинг қўшимча бино иншоотлари ҳамда ер майдонларини мактаб ихтиёрида қолдиришда катта ёрдам берилди.
Ўзбекистон Республикаси президентининг 2018 йил 5 сентябридаги «Халқ таълимини бошқариш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармоннинг 3-бандига кўра, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари халқ таълими муассасалари ҳудудининг ва кўчмас мулкининг бутунлигини ҳамда дахлсизлигини белгиланган тартибда таъминлашлари лозим.

Общеобразовательной средней школе №50 Кувинского района Ферганской области вернули земельный участок и дополнительное здание учебного заведения, Об этом сообщила пресс-служба Министерства народного образования.
«Отметим, что 20 июня 2018 года хоким Кувинского района принял решение о передаче земельного участка и дополнительных помещений учебного заведения в резерв хокимията. Данное решение было принято без согласования администрацией школы и Отдела народного образования Кувинского района», — говорится в сообщении Министерства народного образования.
Согласно пункта 1 Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №122 от 16 февраля 2018 года, запрещается передача имущества, зданий и сооружений государственных образовательных учреждений, а также земельных участков другим организациям без соответствующего решения Президента или Кабинета Министров Республики Узбекистан. Также запрещается использовать имущество, здания и сооружения учебных заведений для организации деятельности не связанных со сферой образованием.
Несмотря на это, хокимият Кувинского района передал местным предпринимателям земельный участок и дополнительные объекты школы для использования.
Руководство школы обратилась в судебные органы для отмены решения хокима. Первая инстанция суда вынесла решение в пользу хокимията, а кассационная инстанция отменила решение хокимията.
Директор общеобразовательной средней школы №50 Кувинского района Ферганской области Н.Махмудов и начальник Ферганского областного управления народного образования М.Турдиматов обратились к Министерству народного образования в ходе судебного процесса.
Министерство народного образования обратилась в прокуратуру Ферганской области с просьбой принять соответствующие меры. Сотрудники Министерства и органы прокуратуры оказали большое содействие для возврата земельных участков и дополнительных объектов школы.
«Напомним, что в соответствии с пунктом 3 указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы управления народным образованием» от 5 сентября 2018 года, председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и г. Ташкента несут персональную ответственность за всестороннее содействие учреждениям народного образования в части поддержки и развития их инфраструктуры, а также сохранность их территорий», — подчеркивается в сообщении Министерства народного образования.