Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси марказий кенгаши раиси Сарвар Отамуродов шанба куни «Ҳаракатлар стратегияси» марказида бўлиб ўтган очиқ мулоқот вақтида Халқ таълими, Маданият вазирликлари ва Ёшлар иттифоқи фаолиятини танқид қилди.
ЎзАнинг хабар қилишича, Сарвар Отамуродов авваллари сиёсий партияларни ҳеч ким тан олмагани, тузук гаплашмаганини тан олди, бироқ партияларнинг тарғибот-ташвиқоти билан боғлиқ муаммолар мавжудлигини айтиб ўтди.
«Икки кун аввал мен кўрдим, „Сиёсий партиялар нима иш қилаяпти, нимани ҳал қилишди?“, „Умуман партиялар нима керак ўзи?“ каби саволларни. Тан олиш керак, сўнгги икки йил ичида ҳаёт умуман ўзгариб кетди. Очиғини айтаман, олдинлари сиёсий партияларни ҳеч ким тан олмасди, тузук гаплашмасди. Ҳозир эса ҳафтасига камида 2−3 та муаммо, масалалар кўтарилган хат вазирлик, идораларга кетяпти. Лекин бизнинг битта муаммомиз бор: тарғибот-ташвиқотимиз жуда бўш, суст», — деди Ўзбекистон президентлигига собиқ номзод.
Унинг сўзларига кўра, Маданият вазирлиги маданий мерос объектларига оид нотўғри статистик маълумотларни тақдим этмоқда.
«Ўтган йили биз республика бўйича маданий мерос объектларини инвентаризация қилдик. Аслида бу ишни Маданият вазирлиги қилиши керак эди. Улар бюджетдан бу иш учун пул олади, аммо қилмаган. Вазирлик қаерда нима жойлашганини ҳам яхши билмайди, маданий мерос объектлари жойлашуви бўйича берган маълумотларнинг 30−40 фоизи нотўғри, объектларнинг баъзилари бузилиб кетган. Вазирлик маълумотига қарасак, республикада тахминан 7480 та объект бор, аслида улар 6975 та. Қолганлари-чи? Йўқ, жойи теп-текис, асфальт ётқизилган ёки умуман бузилиб кетган», — деди у.
Бундан ташқари, партия 370 та янги маданий объектни аниқлади. «Бу йил ҳукуматга масала қўйдик, бу ишлар учун аввал ажратилаётган 50 миллиард пулни 67 миллиардга чиқардик. Маҳаллий бюджет харажатларидан ортган пулнинг бир қисмини мазкур муаммоларни ҳал этишга йўналтириш бўйича қарор қабул қилдик».
Сарвар Отамуродов кўплаб тарихий ёдгорликларнинг кадастр ҳужжатлари йўқлигини қайд этиб ўтди. «Мисол учун, Сурхондарё вилоятида жойлашган XVI асрда қурилган қадимий Абдулазизхон мадрасасини омборхона қилиб қўйишган. Партиямиз вакилари билан бу ҳудудни топиб, ўрганиб, расмлар, хулосаларни Маданият вазирлигига топширдик, ҳозирда бу борада ишлар олиб борилмоқда. Йил охиригача бу муаммо ҳал этилиши керак» — деди у.
«Миллий тикланиш партияси раҳбари Халқ таълим вазирлиги фаолиятида ҳам қатор камчиликлар борлигини таъкидлаб ўтди. «Миллий тикланиш» демократик партияси вакиллари Сирдарё, Самарқанд, Фарғона, Тошкент вилоятларидаги тарбияси оғир болалар учун мўлжалланган 4 та махсус мактабга бориб вазиятни ўрганган.
«Аҳвол криминал бўлиб ётибди, давлат бюджетидан ажратилган пуллар талан-тарож. Ўзи шундоқ ҳам хулқи ёмон болалар орасида муҳит жуда ачинарли, ҳомиладор ёш қизлар бор, у шароитларда одам яшай олмайди. Мактабни битираман, деб турган ёшлар ҳарф танимайди, ўз исмини ҳам ёза олмайди. Бу жуда ачинарли, вазиятни ўрганиб бошимиз қотиб қолди. Қани бу ерда Халқ таълим вазирлигининг масъулияти, нега бу муаммоларга етиб боришмаяпти? Бу саволларга жавоб сўрайдиган вақт ҳам келди. Биз бу махсус мактаблардаги муаммоларни ҳукумат, бош вазир даражасигача олиб чиқдик, прокуратура органлари ҳам шуғулланди. Ҳозир бироз бўлса-да вазият яхшиланмоқда», деди Сарвар Отамуродов.
Партия марказий кенгаши раисининг айтишича, Ёшлар иттифоқининг ҳам тақдим этаётган айрим статистикалари реал ҳаётга мос келмайди, амалда бу кўрсаткичлар умуман бошқача.

Председатель Центрального Совета Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» Сарвар Отамуратов раскритиковал деятельность Министерства культуры, Министерства народного образования и Союза молодежи во время открытого диалога в Центре «Стратегия действий».
Сарвар Отамуратов признал, что с партиями начали считаться, чего не было раньше, однако указал на проблемы с партийной пропагандой.
«Два дня назад я видел такие вопросы, как „Чем занимаются политические партии, что они решили?“, „Вообще для чего нужны партии?“. Нужно признать, что за последние два года жизнь кардинально изменилась. Скажу открыто, раньше никто не воспринимал политические партии, не вели нормальный диалог. Сейчас за неделю минимум по 2−3 проблемам направляются письма в министерства, ведомства. Но у нас есть одна проблема — слабая партийная пропаганда», — рассказал бывший кандидат в президенты Узбекистана.
По его словам, Министерство культуры предоставляет неверные статистические данные касательно объектов культурного наследия.
«В прошлом году мы провели инвентаризацию объектов культурного наследия. На самом деле, это работа Министерства культуры. Они получили деньги из бюджета, но работу не выполнили. Министерство не очень хорошо знает, где и что находится. Предоставленная информация о местонахождении объектов культурного наследия на 30−40% неверная. Некоторые объекты уже разрушены. Если посмотреть на данные министерства, то в республике 7480 объектов, но на самом деле — 6975. А остальные? Нет, [на месте объекта] ровная поверхность, проложен асфальт или вообще разрушено», — сказал он.
Кроме того, партия обнаружила 370 новых объектов культурного наследия. «В этом году мы поставили вопрос правительству, увеличили ранее выделенные средства на эти работы с 50 до 67 млрд сумов».
Сарвар Отамуратов отметил, что у многих исторических памятников отсутствуют кадастровые документы. «Например, построенное в XVI веке медресе Абдулазизхана в Сурхандарьинской области превратили в склад. Представители нашей партии изучили местность и направили заключение Министерству культуры. Сейчас по этому вопросу идут работы. До конца года проблема должна быть решена», — отметил глава центрального совета партии.
Руководитель партии «Миллий тикланиш» указал на ряд проблем в Министерстве народного образования, в частности, на «криминальное состояние и растрату бюджетных средств» в четырех специальных школах для трудных подростков в Сырдарьинской, Самаркандской, Ферганской и Ташкентской областях.
«Здесь криминальное положение, растрата бюджетных средств. Среда, в которой находятся дети с трудным характером, очень плачевная. Есть молодые девушки с беременностью. В таких условиях человек жить не может. Молодежь, которая скоро окончит школу, не знает букв, не может написать свое имя. Это очень плачевно. Мы оказались в затруднительном положении, когда изучили эту ситуацию. Где здесь ответственность представителя Министерства народного образования, почему не решают эти проблемы? Пришло время требовать ответы на эти вопросы», — заявил Сарвар Отамуратов.
Партия «Миллий тикланиш» подняла эти вопросы до уровня правительства, премьер-министра, органы прокуратуры также занимались этой проблемой. Сейчас ситуация немного улучшается, отметил он.
Председатель центрального совета партии также указал, что некоторые статистические данные, предоставляемые Союзом молодежи, не соответствует действительности. «На самом деле показатели совсем другие», — сказал он.