Вазирлар Маҳкамасининг 22.03.2019 йилдаги 240-сон қарори билан «Ҳуқуқий тарғибот ишлари аълочиси» кўкрак нишони тўғрисида низом тасдиқланди, дея хабар беради Адлия вазирлиги ўзининг Telegram-каналида.
Кўкрак нишони билан давлат органлари ходимлари аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини оширишдаги хизматлари учун тақдирланади.
Ўз ходимларини кўкрак нишони билан тақдирлаш бўйича таклифларни ҳар йили 1 октябрга кадар адлия органларига тақдим этиш лозим. Адлия вазирлигида номзодлар бўйича ҳужжатлар ўрганилиб, 20 ноябрга қадар энг муносиб номзодлар бўйича якуний хулоса чиқарилади.
Кўкрак нишони Конституция куни арафасида адлия вазири томонидан тантанали равишда топширилади. Тақдирланган шахслар ЭКИҲнинг 4 баравари миқдорида бир йўла тўланадиган пул мукофоти олади.

За заслуги в повышении правовой грамотности населения наградят
Постановлением Кабинета Министров от 22.03.2019 г. № 240 утверждено Положение о нагрудном знаке «Отличник правовой пропаганды», сообщило в своем Telegram-канале Министерство юстиции.
Знак будет вручаться работникам госорганов за заслуги в повышении правовой грамотности населения.
С предложениями о награждении сотрудников нагрудным знаком нужно обращаться в органы юстиции до 1 октября каждого года. В Минюсте изучат документы кандидатов и в срок до 20 ноября примут решение о награждении самых достойных.
Нагрудный знак вручается министром юстиции в торжественной обстановке накануне Дня Конституции. Награждаемые лица получат единовременную премию в размере 4 МРЗП.