23−26 март кунлари умумтаълим мактаблари ўқувчилари ўртасида «Илм-фан келажак пойдевори» шиори остида «Қизларжон» ўқувчи-қизлар саммити ўтказилди. Бу ҳақда Хотин-қизлар қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
Саммитда қатор ҳамкор ва мутасадди ташкилот вакиллари ҳамда 140 нафар Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан ташриф буюрган ўқувчи-қизлар иштирок этишди.
«Қизларжон» саммити иштирокчилари энди ўқувчи-қизлар ўртасида мавжуд бўлган салбий ҳолатларни (эрта никоҳ, эрта тўғруқ, ҳуқуқбузарликлар ва бошқа психологик тушкулликка тишиш) олдини олиш, ўқувчи-қизларни замонавий билим ва кўникмаларини ривожлантириш, ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, уларни маънавий-ахлоқий тарбиялаш, касб-ҳунарга ўргатиш ва уларни миллий урф-одат ва анъаналар руҳида тарбиялаш, оилавий ҳаётга тайёрлаш бўйича тенгдош-тенгдошга тамойили асосида ўз фаолиятларини олиб борадилар», — деди Ўзбекистон Республикаси бош вазирининг ўринбосари — Хотин-қизлар қўмитаси раиси Танзила Норбоева.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатларига саммит ишида ўқувчи-қизлар Вояга етмаган фарзандлари бўлган ота-оналарни узоқ муддатга чет эл мамлакатларига ишлаш учун чиқишларини чеклаш бўйича қонун қабул қилиш бўйича мурожаат йўлладилар.
Шунингдек саммит ишида «Ёш китобхон» танлови ғолиблари бўлган танлови ғолиблари китобхонликни ривожлантириш бўйича ўтказилаётган танловларни нафақат бадиий адабиётлар бўйича балки оилага тайёрлов мундарижасидан ўрин олган китоблар бўйича ўтказишни таклиф қилдилар.
Саммит якунига кўра энди барча ҳудудларда «Қизларжон» саммити ташкил этилиши ва қизларнинг ахборот технологиялари соҳаси бўйича билим кўникмаларини мустаҳкамлаб бориш бўйича Тошкент шаҳридаги Инҳа университети томонидан жойларда дастурчи қизлар учун маҳсус тренинглар ва клублар фаолияти йўлга қўйилиши ва ўқувчи-қизларнинг хорижий тилларда ўз фикрларини теран ифода этишлари учун «TED-ed» клублари фаолияти йўлга қўйилиши белгилаб олинди.
Саммит доирасида ўқувчи-қизлар учун Самарқанд давлат университети, Тошкент ахборот техналогиялари университетининг Самарқанд филиалии фаолияти билан танишишди ва 1 кун давомида олий таълим муассасаларида эркин тингловчи сифатида дарс машғулотларида иштирок этди.
Ота-оналарни хорижга ишлаш учун чиқишларини чеклаш ҳақида таклифи бўйича Халқ таълими вазирлиги ҳам изоҳ берди
Жорий йилнинг 23−26 март кунлари Самарқанд шаҳрида «Илм-фан — келажак пойдевори» шиори остидаги «Қизларжон» ўқувчи-қизлар саммитида вояга етмаган фарзандлари бўлган ота-оналарни узоқ муддатга чет эл мамлакатларига ишлаш учун чиқишларини чеклаш мақсадида қонун қабул қилиш ҳақидаги мурожаати бўйича Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати изоҳ берди.
«Қизларжон» ўқувчи-қизлар саммити доирасида иштирокчилар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатларига ўзларини қизиқтирган ва ташвишга солган масалалари билан мурожаат этишди. Очиқ мулоқот тарзида ўтган саммитда иштирокчилар томонидан турли мавзуларга оид таклифлар берилди.
Тадбир иштирокчиси вояга етмаган фарзандлари бўлган оналарни узоқ муддатга чет эл мамлакатларига ишлаш учун чиқишларини чеклаш мақсадида қонун қабул қилиш бўйича таклиф берган.
Бу таклиф қизларнинг атрофдаги воқеаларни ўрганишлари асосида берилган. Яъни, ота-оналари хорижга ишга кетган айрим ёшлар турли ножўя ишларга, жумладан жиноятчиликка ҳам аралашиб қолмоқда.
Мазкур таклиф ҳеч ким томонидан атайлаб уюштирилмаган. Таклиф берган қизларнинг вояга етмаганлигини ҳисобга олиб, саммит давомида мутахассислар томонидан қонун биринчи навбатда инсон манфаатларига зид бўлмаслиги ва бу мазмундаги норматив ҳужжатлар фуқароларнинг эркинлигини чеклашига олиб келиши ҳақида батафсил тушунча берилди.

Участницы саммита учениц «Кизларжон», прошедшего в Самаркандской области 23−26 марта, направили депутатам предложение о принятии закона, ограничивающего родителям несовершеннолетних выезд на длительный срок за рубеж с целью работы.
В начале марта с таким предложением на сессии Пскентского районного Кенгаша народных депутатов (Ташкентская область) выступила депутат Мархабо Курбанова.
«Если у вас есть долг по коммунальным платежам, вы не сможете выехать за границу. Этому препятствует законодательство. Но за рубеж свободно выезжают женщины, у которых три-четыре несовершеннолетних ребенка. Эта сфера требует упорядочения. Ведь жизнь показывает, что проблемы с воспитанием детей, матери которых за границей, а также ущерб духовной обстановке в семье и обществу в разы превышает доходы, полученные за границей», — сказала депутат.
В саммите учениц под лозунгом «Наука — основа будущего» участвовали 140 учениц в возрасте 14−18 лет из всех регионов Узбекистана. Среди них — координаторы клубов «Кизларжон» в школах, победители республиканских олимпиад, ремесленницы, авторы инновационных идей и проектов.
Девочки посетили тренинги по психологии, мастер-классы, ярмарки ремесленниц и другие мероприятия. Разделившись на группы, они изучили секреты организации клубов по обсуждению молодежных инициатив TED-Ed, ознакомились с навыками командной работы, получили знания в области ИКТ, инновационного менеджмента и маркетинга.
В рамках проекта «Дублер» ученицы также прошли однодневную стажировку в качестве председателей районного (городского) комитета женщин и свободных слушателей в вузах Самарканда.
Комментарий главы Комитета женщин
Заместитель премьер-министра, председатель Комитета женщин Танзила Нарбаева прокомментировала предложение об ограничении выезда родителей несовершеннолетних за рубеж.
В Самарканде впервые проводился Саммит девочек «Кизларжон», который преследовал цель — развитие знаний и навыков учащихся-девочек, повышение их общественно-политической активности, заявила она.
Вице-премьер отметила, что предложение о принятии закона, запрещающего выезд за границу родителей, имеющих несовершеннолетних детей, было высказано одной из участниц.
«И надо отметить, что свои мнения девочки высказывали свободно и это были их личные суждения. По данному вопросу, на саммите, девочкам даны чёткие разъяснения со стороны педагогов и экспертов о правах человека, свободе передвижения. Считаю, что факт выражения собственной мысли школьницы — уже хорошо. Девочки учатся свободно выражать свои взгляды, пусть пока и противоречивые. Мы не должны своим негативным отношением к высказываемым предложениям со стороны детей, запугивать их свободно излагать свое мнение», — подчеркнула председатель Комитета женщин.
Комментарий Министерства народного образования
На саммите, который прошел в формате открытого диалога, участницы выступили с предложениями на разные темы. Группа девушек выступила с инициативой принять закон, запрещающий выезд на долгий срок за границу родителей, имеющих несовершеннолетних детей, говорится в сообщении Министерства народного образования.
«Девушки высказали такое предложение исходя из ситуации вокруг себя. То есть, некоторые дети, родители которых уехали работать за границу, попадают в сложные ситуации, а в некоторых случаях совершают преступление», — отметили в министерстве.
«Данное предложение не было организовано кем-то намеренно. Учитывая возраст несовершеннолетних детей, во время саммита специалисты подробно разъяснили им, что закон, в первую очередь, не должен противоречить интересам личности и то, что такие нормативные документы приводят к ограничению свобод граждан», — отмечается в сообщении Министерства народного образования.