Масофавий ишлашга ўтказиш тартиблари тасдиқланди
Адлия вазирлиги 28 март куни Карантинга оид чоралар амал қилиш даврида ходимларни масофавий иш усулида, мослашувчан иш графигида ёки уйда ишлашга ўтказишнинг вақтинчалик тартиби тўғрисидаги низомни рўйхатдан ўтказди.
Фарғонада «Меҳр улашамиз» акцияси ташкилланди
25.03.20202 591
Ўзбекистон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерацияси Фарғона вилоят ҳудудий бирлашмаси томонидан #vahimasizkarantin #карантинбезпаники шиорлари остида #mehr_ulashamiz акцияси ташкилланди.
25 мартдан жамоат жойларида ниқобсиз бўлган шахслар жаримага тортилади
23.03.20202 118
Ҳодим ва ишчилар ўз иш жойида шахсий ҳимоя воситалари (ниқоб)да бўлиши талаб этилади, шунингдек карантин чораларини бузганларга нисбатан қонунчиликда белгиланган тартибда интизомий чоралар қўлланилади, дея хабар қилди Соғлиқни сақлаш вазирлиги.
ИИВ сохта дезинфекторларни уйга киритмасликни сўради
20.03.20202 317
Ички ишлар вазирлиги фуқароларни коронавирус инфекциясига қарши дезинфекция ишларини ўтказиш кераклиги айтиб жиноят содир этиши мумкин бўлган кутилмаган «дезинфектор»ларни уйга киритмасликка чақирмоқда.
Нарх-наволар жамоатчилик кузатувига олинди
19.03.20202 595
Барчангизга маълум ҳукуматимиз томонидан коронавирус хавфи сабабли Республикамизда карантин эълон қилинди. Мазкур ҳолатда фуқароларимиздан саросимага тушмасдан, тиббиёт ходимлари томонидан берилган тавсияларга қатъий амал қилган ҳолда ўзларини ва яқинларини вирусдан ҳимоя қилиш чораларини кўришларини сўраймиз.
Президент болалар ҳуқуқларининг қўшимча кафолатларини белгиловчи қонунларга тузатишларни имзолади
13.03.20202 186
Болаларга, уларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилган ҳолларда, нафақат васийлик ва ҳомийлик органлари органларига, балки бошқа давлат органларига ҳам мурожаат қилиш ҳуқуқи берилди.
1 арпрелдан бошлаб Тошкент ва Тошкент вилоятида кўчмас мулк сотиб олинишида прописка талаб этилмайди
12.03.20202 783
2020 йил 1 апрелдан бошлаб Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида кўчмас мулкни олишда Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун ушбу ҳудудларда доимий пропискага эга бўлиш талаб қилинмаслигини кўзда тутувчи тартиб жорий этилади. Мазкур тартиб Президент томонидан имзоланган 2020 йил учун Давлат дастурида кўзда тутилган.
Бошланғич таълимга мажбурий бепул 1 йиллик тайёрлаш тизими жорий этилади
11.03.20202 834
Ҳукумат қарорига мувофиқ, 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида болаларни бошланғич таълимга мажбурий бепул 1 йиллик тайёрлаш тизими тўлиқ жорий этилади.
«Ўзбекистон почтаси» коронавирус сабабли жўнатмаларни етказиб бериш кечикаётганини маълум қилди
10.03.20202 116
«Ўзбекистон почтаси» АЖ янги коронавирус тарқалиши туфайли Хитойдан почта жўнатмаларини қабул қилиш бир мунча узоқ муддат талаб этилаётгани ҳақида маълум қилди.
Ўзбекистон фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун консуллик рўйхатидан ўтиш имкони яратилди
05.03.20202 607
«Хорижда бўлган (бўлиб турган) Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг консуллик рўйхатини юритиш тартиби тўғрисидаги йўриқномани тасдиқлаш ҳақида»ги буйруқ Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.

Утвержден порядок перевода на дистанционную работу
Министерство юстиции Узбекистана 28 марта зарегистрировало Положение о временном порядке перевода работников на дистанционный режим, по гибкому графику работы или на дому в период действия карантинных мер.
Движение всех видов транспорта между областями приостановлено
27.03.20201 823
В Узбекистане вводят обязательное ношение масок в общественных местах
23.03.20201 387
С 23 марта лицам без средств индивидуальной защиты (масок), посещающим общественные места в Ташкенте, Каракалпакстане и областных центрах, будет даваться предупреждение, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения со ссылкой на информацию Специальной республиканской комиссии по предупреждению завоза и распространения коронавируса в Узбекистан.
МВД просит не пускать в дома «дезинфекторов»
20.03.20201 549
Министерство внутренних дел призвало не пускать в дома нежданных «дезинфекторов», которые под предлогом обработки помещения от коронавирусной инфекции могут совершить преступление.
Цены взяты под общественный контроль
19.03.20201 802
Всем известно, что в связи с угрозой коронавируса в стране объявлен карантин. Просим всех граждан не паниковать, сохранять бдительность и принимать меры по защите себя и своих близких от вируса, строго соблюдать рекомендации медицинских работников.
С 1 апреля недвижимость в Ташкенте и Ташкентской области можно покупать без прописки
12.03.20201 971
С 1 апреля внедряется порядок, согласно которому не требуется наличие постоянной прописки в Ташкенте и Ташкентской области для граждан Узбекистана при приобретении недвижимого имущества в данных регионах. Это предусмотрено в Государственной программе на 2020 год, которую подписал президент.
В Узбекистане вводится обязательная бесплантная годичная подготовка детей к школе
11.03.20202 048
В соответствии с постановлением правительства от 9 марта, начиная с 2019/2020 учебного года по всей республике внедряется система обязательной одногодичной подготовки детей к начальному образованию.
Гражданам Узбекистана и лицам без гражданства облегчили процедуру постановки на консульский учет
05.03.20201 895
В Министерстве юстиции прошел государственную регистрацию приказ «Об утверждении Инструкции о порядке ведения консульского учета граждан Республики Узбекистан и лиц без гражданства, находящихся (пребывающих) за рубежом».
Cтудентам продлили срок оплаты контрактов
04.03.20201 595
Решением Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения, срок оплаты контрактов за первое полугодие 2019/2020 учебного года продлили до 20 марта, говорится в сообщении Министерства высшего и среднего специального образования.