1 арпрелдан бошлаб Тошкент ва Тошкент вилоятида кўчмас мулк сотиб олинишида прописка талаб этилмайди
2020 йил 1 апрелдан бошлаб Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида кўчмас мулкни олишда Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун ушбу ҳудудларда доимий пропискага эга бўлиш талаб қилинмаслигини кўзда тутувчи тартиб жорий этилади. Мазкур тартиб Президент томонидан имзоланган 2020 йил учун Давлат дастурида кўзда тутилган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикасида доимий яшовчи ва республиканинг бошқа минтақаларида доимий пропискага эга бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари томонидан Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги янги қурилган уйларда кўчмас мулк олди-сотдиси шартномаларини расмийлаштириш учун давлат божининг алоҳида ставкасини бекор қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига 2020 йил 1 апрелга қадар қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилишини таъминлаш ва унда қуйидагилар назарда тутилиши вазифаси қўйилди:
– доимий пропискага қўйишда Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодексининг бир киши учун турар-жой майдонининг ижтимоий нормаси тўғрисидаги қоидаларига риоя этиш бўйича талабларни;
– пропискага қўйиш билан боғлиқ жараёнлар ва уларни “ягона дарча” тамойили асосида амалга ошириш механизмлари рақамлаштирилишини таъминлаш.
1 Trackbacks & Pingbacks
1. Энди Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий рўйхатдан ўтишни уйдан туриб амалга ошириш мумкин – nuqtai nazar

С 1 апреля внедряется порядок, согласно которому не требуется наличие постоянной прописки в Ташкенте и Ташкентской области для граждан Узбекистана при приобретении недвижимого имущества в данных регионах. Это предусмотрено в Государственной программе на 2020 год, которую подписал президент.
Также отменяется отдельная ставка государственной пошлины за удостоверение договоров купли-продажи недвижимого имущества в новостройках Ташкента и Ташкентской области для граждан Узбекистана, постоянно проживающих в республике и имеющих постоянную прописку в других регионах.
Кабинету министров поручено в срок до 1 апреля обеспечить внесение в законодательство изменений и дополнений, предусмотрев:
• требования по соблюдению положений Жилищного кодекса о социальной норме жилой площади на одного человека при постоянной прописке;
• обеспечение цифровизации механизмов, связанных с пропиской, а также их осуществление на основе принципа «единого окна».