Бошланғич таълимга мажбурий бепул 1 йиллик тайёрлаш тизими жорий этилади
Ҳукумат қарорига мувофиқ, 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида болаларни бошланғич таълимга мажбурий бепул 1 йиллик тайёрлаш тизими тўлиқ жорий этилади.
Мактабгача таълим вазирлигининг бу борадаги асосий вазифалари белгиланди. Жумладан, вазирлик мактабгача таълим билан қамраб олинмаган болалар учун тайёрлов гуруҳларини шакллантиради.
Тайёрлов гуруҳлари учун ўқув йили:
– 2019/2020 ўқув йилида 2020 йил 10 мартдан бошланади ва 20 августда тугайди;
– 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб, ҳар йили 2 сентябрдан бошланади ва кейинги йилнинг 25 майида тугайди.
Боғчалар томонидан ҳамда улардан ташқари ташкил этиладиган тайёрлов гуруҳлари тарбияланувчилари бошланғич таълимга тайёргарликдан ўтган деб ҳисобланади ва мажбурий бепул 1 йиллик тайёрловдан озод этилади.
Бунда, ушбу муассасаларда тайёргарликдан ўтган болаларга бошланғич таълимга мажбурий 1 йиллик тайёрловдан ўтганлик тўғрисида давлат намунасидаги сертификат берилади.
Қарор билан 2020–2025 йилларда болаларни мажбурий мактабгача таълим билан қамраб олишнинг мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланди. Унга кўра, 2024/2025 ўқув йилига келиб 6 ёшдаги болалар мактабгача таълим билан 100 фоиз қамраб олинади.

В соответствии с постановлением правительства от 9 марта, начиная с 2019/2020 учебного года по всей республике внедряется система обязательной одногодичной подготовки детей к начальному образованию.
Согласно документу, подготовительные группы будут создаваться в детских садах (при отсутствии детского сада или при отсутствии условий, в других подходящих зданиях).
Время пребывания детей в группах составит 3-4 часа, а учебный процесс организуется в одну или две смены, количество детей в одной группе не должно превышать 30 человек.
Для подготовительных групп учебный год:
• в 2019/2020 учебном году начинается с 10 марта 2020 года и заканчивается 20 августа;
• начиная с 2020/2021 учебного года, начинается ежегодно со 2 сентября и заканчивается 25 мая следующего года.
При этом, воспитанники подготовительных групп, созданных при детских садах и за их пределами, считаются прошедшими подготовку к начальному образованию и освобождаются от обязательного бесплатного одногодичного обучения.
Детям, прошедшим обучения в этих учреждениях, будет выдаваться сертификат государственного образца о прохождении одногодичной подготовки к начальному образованию.
Также постановлением утверждены целевые показатели охвата детей обязательным дошкольным образованием в 2020–2025 годах. Согласно этому, к 2024/2025 учебному году 6-летние дети будут охвачены дошкольным образованием на 100%.