Ички ишлар вазирлиги фуқароларни коронавирус инфекциясига қарши дезинфекция ишларини ўтказиш кераклиги айтиб жиноят содир этиши мумкин бўлган кутилмаган «дезинфектор»ларни уйга киритмасликка чақирмоқда. Вазирлик матбуот котиби Шохруҳ Ғиёсов бу ҳақда маълум қилди.
«Шундай кимсалар борки, бундай вазиятдан ўз ғаразли мақсадлари йўлида фойдаланиб қолишга ҳаракат қилишади. Уларнинг асосий нишони аҳолининг энг заиф қатлами бўлган қария ва болалар экани ачинарли ҳолат, албатта», — дейилади хабарда.
«Шунинг учун катта ёшдагилардан бегоналарни уйга киритмасликни илтимос қиламиз, хатто улар коронавирус инфекциясига қарши дезинфекция ишларини ўтказишимиз керак, деган ҳолатда ҳам ишонмасликка чорлаймиз, чунки бу жиноят мақсадида келтирилган баҳона бўлиши мумкин», — дея маълум қилди Шохруҳ Ғиёсов.
«Бу каби талаб билан уйингизга бирон бир кимса келган тақдирда „102“ қисқа рақамига ёки ҳудудингизда фаолият юритувчи профилактика инспекторига қўнғироқ қилишингизни сўраймиз», — дея огоҳликка чақирди вазирлик.

МВД просит не пускать в дома «дезинфекторов»
Министерство внутренних дел призвало не пускать в дома нежданных «дезинфекторов», которые под предлогом обработки помещения от коронавирусной инфекции могут совершить преступление. Соответствующее заявление сделал пресс-секретарь ведомства Шохрух Гиясов.
«Есть люди, которые в своих корыстных целях пользуются сложившейся ситуацией. Их привлекает, в первую очередь, наиболее уязвимая категория граждан — старики и дети», — говорится в сообщении.
«Убедительно просим представителей старшего поколения не пускать в свои дома тех, кто под предлогом необходимости продезинфицировать их жилища от коронавирусной инфекции, могут воспользоваться ситуацией в целях совершения преступления», — призвал Шохрух Гиясов.
«Если к вам пришли с такими требованиями, срочно звоните на короткий номер „102“ или же своему инспектору профилактики», — инструктирует МВД.