Адлия вазирлигида кўплаб оилалар учун қизиқ бўлган саволга жавоб беришди.
Қонунчиликка кўра, боғчада ёки 6 ёшга тўлмаган болага ўрнатилган карантин даврида болага қараш учун ота-онасидан бирига ёки оиланинг бошқа аъзосига санитария-эпидемиология назорати маркази томонидан карантин белгиланган, лекин 14 календарь кунидан ошмаган муддатга меҳнатга лаёқатсизлик варақаси берилади, дейилади Адлия вазирлигининг хабарида.
Карантинда меҳнатга лаёқатсизлик варақаси Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ёки Қорақалпоғистон соғлиқни сақлаш вазирлиги ва соғлиқни сақлаш бошқармаларининг рухсати асосида эпидемиолог ёки санитар врач томонидан берилиши мумкин.

Освобождаются ли родители от работы, если в детском саду действует карантин?
В соответствии с законодательством, в целях ухода за ребенком при карантине в детском саду, назначенном центром санитарно-эпидемиологического контроля или в период карантина для ребенка в возрасте до 6 лет, одному из родителей или другому члену семьи, выдается листок нетрудоспособности, говорится в сообщении Министерства юстиции.
При этом, срок карантина для родителей или других членов семьи не должен превышать 14 календарных дней. На этот период выдается справка о нетрудоспособности.
Справка о нетрудоспособности на карантине может быть выдана эпидемиологом или санитарным врачом на основании разрешения Министерства здравоохранения Республики Узбекистан или Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан и департаментов здравоохранения.