Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномаси
«Ўзбекэнерго» АЖ аҳолининг электр энергияси таъминотидаги қисқа муддатли узилишлар бўйича изоҳ берди
28.12.20182 881
Мамлакатимизнинг олис ҳудудлари бўйлаб электр энергияси таъминотида қисқа муддатли узилишлар учраб тураётганлиги сир эмас. Бу ҳақда мурожаат ва эътирозларни турли ижтимоий тармоқлар ҳамда ахборот сайтлари орқали ўқиб турибмиз.
Суд-ҳуқуқ идоралари ва оммавий ахборот воситалари ҳамкорлиги мустаҳкамланмоқда
27.12.20182 537
Андижон давлат тиббиёт институтида “Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ идоралари фаолияти ҳамда фуқароларнинг ҳуқуқий ислоҳотларга оид хабардорлигини оширишда оммавий ахборот воситаларининг роли” мавзусида семинар-тренинг бўлиб ўтди.
Ваколати ошаётган Омбудсман, тартибга солинадиган ер қаъри, муҳофазаланадиган шахсий маълумотлар
26.12.20182 704
2018 йил 25 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакатда ижтимоий, иқтисодий, суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Савдо-саноат палатаси бизнесни текшириш тўғрисидаги қонун лойиҳаси бўйича фикр-мулоҳазаларни қабул қилади
25.12.20182 201
Савдо-саноат палатаси томонидан «Тадбиркорлик субъектларини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасининг жамоатчилик экспертизаси ўтказилди, натижалар билан танишиб чиқишингиз ҳамда ҳужжат юзасидан фикр-мулоҳазалар ва таклифларингизни юборишингиз мумкин.
Бош прокурор ўринбосари: “Қонунсизликка кўнмаслик керак”
25.12.20183 165
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йуналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили“да амалга оширишга оид Давлат дастурида Бош прокуратура масъул ҳисобланган бандлари ижро этилишининг дастлабки натижаларига бағишланган пресс-конференция ташкил этилди.
Халқ таълими вазирлиги мактаблардаги бюрократияни қоралади
24.12.20183 560
Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги мактаблардаги бюрократия, жумладан ота-оналардан ўқувчилар таътил вақтларида муносиб хулқ-атворда бўлишини кафолатлаш тўғрисидаги кафолат хатини имзолашни талаб қилинаётганини қоралади.
Адлия вазирлиги: 2018 йил тизимда туб ислоҳотлар даври бўлди
21.12.20182 387
“Тараққиёт стратегияси” марказида 2018 йилнинг 20 декбарь куни журналистлар учун “Сарҳисоб: Адлия вазирлиги томонидан 2018 йилги Давлат дастури ижроси” мавзусида ташкил этилган матбуот анжуманида айнан адлия органларининг амалга оширилаётган ислоҳотлардаги ўрни ҳақида сўз борди.
Омбудсман фаолияти такомиллашмоқда
20.12.20182 280
Энди ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун аризани масофадан туриб бериш мумкин
20.12.20182 185
Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) маҳаллий автомобиль соҳиблари учун янги хизматни ишга туширди. Энди улар масофадан туриб янги намунадаги ҳайдовчилик гувоҳномаларини олиш учун ариза беришлари мумкин.
Тергов ёки судга келишдан бош тортган шахсларни мажбурий келтириш бўйича низом тасдиқланди
19.12.20182 159
Ҳукумат қарори билан Cуриштирув, дастлабки тергов органлари ёки судга узрсиз сабабларга кўра келишдан бош тортган шахсларни мажбурий келтириш бўйича топшириқларни ижро этиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
“Қишлоқ ҳудудларида намунавий лойиҳалар асосида уй-жойлар қурилиши дастурларида банк иштироки” мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди
18.12.20182 328
2017-2018 йилларда дастур доирасида арзон уй-жойлар қурилишини молиялаштириш мақсадида жами 4 триллион 085,2 миллиард сўмдан ортиқ маблағ сарфланди. Шундан 2 триллион сўмга яқин маблағ “Қишлоқ қурилиш банк” акциядорлик тижорат банки ҳиссасига тўғри келади.
БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон ишлаб чиққан резолюцияни қабул қилди
18.12.20182 176
БМТ Бош Ассамблеясининг 12 декабрдаги ялпи сессиясида «Маърифат ва диний бағрикенглик» махсус резолюцияси қабул қилинди. Лойиҳаси Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган ҳужжат БМТга аъзо давлатлар томонидан бир овоздан қўллаб-қувватланди, дея хабар қилди ТИВ матбуот хизмати.
Ҳайдовчининг маст ҳолатда эканлиги қоидабузарлик юз берган жойнинг ўзида аниқланади
17.12.20182 215
Транспорт воситалари ҳайдовчиларининг маст ҳолатда эканлигини аниқлаш тартиби тўғрисидаги низомга кўра, ҳайдовчиларнинг маст ҳолатда эканлигини аниқлаш қоидабузарлик юз берган жойнинг ўзида амалга оширилади.
ИИВ Ўзбекистондаги криминоген вазият тўғрисида ҳисобот берди
17.12.20182 323
Январь-ноябрда Ўзбекистонда жиноятлар сони 2017 йилнинг худди шу даврига нисбатан 22974 тага ёки 34,9 фоизга камайди, дея хабар қилди ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Даврон Назармуҳаммедов Олий Мажлис Сенатининг 17-ялпи мажлисидаги ҳисоботида.
Президент барча ишловчи пенсионерлар нафақа пулини тўлиқ ҳажмда олишини кўзда тутувчи фармонни имзолади. Аввал улар пенсиясининг 50 фоизини олган

Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису
В Андижанском государственном медицинском институте состоялся семинар-тренинг на тему “Деятельность судебно-правовых органов Узбекистана и роль средств массовой информации в повышении осведомленности граждан о правовых реформах”.
В деятельности ООО «Фергана Автомарказ» выявлены многочисленные нарушения
26.12.20183 006
В ходе мониторинга деятельности дилерских предприятий АО «GM Uzbekistan» по итогам 9 месяцев было выявлено, что ООО «Фергана Автомарказ» в своей работе систематично допускало ошибки и недочеты, сообщили в пресс-службе компании.
Расширение полномочий Омбудсмана, упорядочение использования недр, защита персональных данных
26.12.20182 655
25 декабря 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. На нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение реформ, осуществляемых в социальной, экономической, судебно-правовой сферах страны.
Торгово-промышленная палата принимает мнения и предложения по законопроекту о проверках бизнеса
25.12.20182 149
Торгово-промышленная палата провела общественную экспертизу проекта Закона «О государственном контроле деятельности субъектов предпринимательства», предлагаетознакомиться с ее результатами, а также направить свои замечания и предложения к документу.
Заместитель Генерального прокурора: “Нельзя мириться с беззаконием”
25.12.20183 124
Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан организована пресс-конференция, посвященная предварительным результатам исполнения пунктов Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий, исполнение которых было возложено на Генеральную прокуратуру.
Министерство юстиции: 2018 год стал периодом коренных преобразований
21.12.20182 338
На пресс-конференции «Подведение итогов: исполнение Министерством юстиции Государственной программы 2018 года», состоявшейся 20 декабря 2018 года в центре «Стратегия развития», речь шла о роли органов юстиции в осуществляемых реформах.
Совершенствуется деятельность Омбудсмана
20.12.20182 224
Теперь заявление для получения водительского удостоверения можно подать дистанционно
20.12.20182 132
Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) запустил новую услугу для местных автовладельцев. Теперь они могут дистанционно подать заявления для получения нового образца водительского удостоверения.
Утвержден порядок исполнения поручений по принудительному приводу в органы дознания, следствия и суд
19.12.20182 109
Постановлением Кабинета Министров от 15.12.2018 г. № 1024 утвержден порядок исполнения поручений по принудительному приводу лиц, уклоняющихся от явки в органы дознания, предварительного следствия или суд без уважительных причин.
Cостоялась пресс-конференция на тему «Участие банка в программах по строительству жилых домов по типовым проектам в сельской местности»
18.12.20182 274
В 2017-2018 годах в рамках программы «Обод кишлок» для финансирования строительства доступного жилья было затрачено более 4 триллионов 85,2 миллиарда сумов. Из них 2 триллиона сумов было выделено акционерным коммерческим банком «Кишлок курилиш банк».
Генассамблея ООН приняла резолюцию, разработанную Узбекистаном
18.12.20182 123
Генеральная Ассамблея ООН на пленарной сессии 12 декабря приняла специальную резолюцию «Просвещение и религиозная толерантность». Документ, проект которого был разработан Узбекистаном, единогласно поддержан всеми государствами-членами ООН, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Республики Узбекистан.
Освидетельствование водителей на состояние алкогольного опьянения будет проводиться при помощи алкотестеров
17.12.20182 143
Опубликовано положение о порядке определения состояния алкогольного опьянения водителей транспортных средств. Документ утвержден министерствами здравоохранения и внутренних дел, Верховным судом, а также Генеральной прокуратурой.
МВД отчиталось о криминогенной ситуации в Узбекистане
17.12.20182 275
В январе-ноябре в Узбекистане число преступлений снизилось на 22974, или на 34,9% по сравнению с аналогичным периодом 2017 года, сообщил в отчете на 17-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса первый заместитель министра внутренних дел Даврон Назармухамедов.
Есть законы, но преступность не уменьшается, нарушаются права человека
14.12.20182 373
Доклад главы нашего государства Шавката Мирзиёева о проводимых в стране реформах, их результатах, роли Конституции, приоритетных задачах, которые стоят перед страной, достигнутых успехах за минувший период поднял дух и настроение народа.
С 1 января 2019 года пенсии всем работающим пенсионерам Узбекистана будут выплачиваться в полном размере. Раньше они получали 50% от пенсии