2017-2018 йилларда дастур доирасида арзон уй-жойлар қурилишини молиялаштириш мақсадида жами 4 триллион 085,2 миллиард сўмдан ортиқ маблағ сарфланди. Шундан 2 триллион сўмга яқин маблағ “Қишлоқ қурилиш банк” акциядорлик тижорат банки ҳиссасига тўғри келади. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Сарфланган маблағларнинг 445,8 миллиард сўми аҳоли маблағлари, қолгани банк томонидан ажратилган имтиёзли ипотека кредитлардир.
Жорий йилда намунавий лойиҳалар асосида қурилаётган арзон уй-жойлардан олиш тартибига ҳам ўзгартириш киритилди. Президентимизнинг 2018 йил 18 июлдаги “2018 йилда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар ва шаҳарларда арзон кўп квартирали уйлар қуриш дастурларини амалга ошириш механизмларини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ ўзгаришлар бўлди.
Бу 2018 йилнинг 1 июлидан 2020 йил 1 январгача бўлган даврда уйлар 20 йил муддатга 3 йиллик имтиёзли давр ҳамда 5 йил мобайнида йиллик 7 фоиз ставкаси билан берилади.
Қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар қуриш учун уй қурувчиларига дастлабки бадал 0,02 га ўлчамли ер участкаларида жойлаштириладиган 2, 3 хонали бир қаватли ва икки, уч, тўрт, беш қаватли кўп квартирали арзон уй-жойлар учун 10 фоиз миқдорида тўланади. Шунингдек, 0,04 га ўлчамли ер участкаларида жойлаштириладиган икки қаватли 4 хонали бирлаштирилган арзон уй-жойлар ва 0,06 га ўлчамдаги ер участкаларида жойлаштириладиган 3,4 ва 5 хонали арзон уй-жойлар учун 25 фоиз этиб белгиланди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 24 ноябрдаги “Қишлоқ жойларда ва фуқароларнинг айрим тоифалари учун арзон уй-жойлар қуришни кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишларни янада тартиблаштиришда муҳим дастуриламал бўлади.
Мазкур қарор асосида 2019 йилдан бошлаб республикамиз қишлоқ ҳудудларида намунавий лойиҳалар асосида арзон уй-жойлар қурилиши “Обод қишлоқ” дастури билан ўзаро уйғунликда ташкил қилиш белгиланган.
2018 йилнинг 1 июлидан 31 декабрига қадар имтиёзли ипотека кредити уч йилдан иборат имтиёзли давр билан ажратилиши белгиланган бўлса, 2019 йилнинг 1 январидан бошлаб, ушбу имтиёзли ипотека кредитининг имтиёзли даври икки йилдан иборат бўлиши белгиланди.
Анжуманда бу жараёнларда “Қишлоқ қурилиш банк” акциядорлик тижорат банкининг иштироки, пудратчи ташкилотлар билан бўладиган шартномалар, талаблар ва таклифлар, сифатли ва арзон уй-жойлар қуришдаги мураккабликлар, муаммолар хусусида сўз борди.

В 2017-2018 годах в рамках программы «Обод кишлок» для финансирования строительства доступного жилья было затрачено более 4 триллионов 85,2 миллиарда сумов. Из них 2 триллиона сумов было выделено акционерным коммерческим банком «Кишлок курилиш банк».
Из общей суммы затрат 445,8 миллиарда сумов — денежные средства населения, остальная часть — льготные ипотечные кредиты банка.
В текущем году были внесены изменения в порядок приобретения доступных жилых домов, строящихся на основе типовых проектов, в соответствии с постановлением Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов реализации программ по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности и доступных многоквартирных домов в городах на 2018 год» от 18 июля 2018 года.
В частности, в период с 1 июля 2018 года по 1 января 2019 года предоставление жилых домов осуществляется на основе кредита, выдаваемого сроком на 20 лет с 3-летним льготным периодом по ставке 7 процентов годовых в течение первых 5 лет.
Первоначальный взнос для строительства доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности установлен в размере 10 процентов для двух-, трех-, четырех-, пятиэтажных многоквартирных (2- и 3-комнатных) и одноэтажных 2-, 3-комнатных доступных жилых домов, размещаемых на земельных участках размером 0,02 га. Для двухэтажных 4-комнатных сблокированных доступных жилых домов, размещаемых на земельных участках размером 0,04 га, и одноэтажных 3-, 4- и 5-комнатных доступных жилых домов, размещаемых на земельных участках размером 0,06 га, застройщикам необходимо будет выплатить первоначальный взнос в размере 25 процентов от стоимости жилья.
Постановление главы нашего государства «О дополнительных мерах по расширению строительства доступных жилых домов в сельской местности и для отдельных категорий граждан» от 24 ноября текущего года является важным руководством к дальнейшему упорядочению работы в этой сфере.
Данным постановлением определено, что с 2019 года строительство доступных домов на основе типовых проектов в сельской местности будет организовано во взаимоувязке с программой «Обод кишлок».
Если в период с 1 июля по 31 декабря 2018 года льготный период ипотечных кредитов составлял 3 года, то с 1 января 2019 года он составит 2 года.
На пресс-конференции обсуждены участие АКБ «Кишлок курилиш банк» в этих процессах, контракты с подрядными предприятиями, сложности и проблемы, возникающие в процессе строительства качественных доступных домов.