Январь-ноябрда Ўзбекистонда жиноятлар сони 2017 йилнинг худди шу даврига нисбатан 22974 тага ёки 34,9 фоизга камайди, дея хабар қилди ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Даврон Назармуҳаммедов Олий Мажлис Сенатининг 17-ялпи мажлисидаги ҳисоботида. Бу ҳақда Gazeta.uz интернет-нашри хабар берди.
Унинг сўзларига кўра, ҳуқуқбузарликлар сони 42784 тани (ўтган йилнинг худди шу даврида 65758 та) ташкил этди. Жумладан:
- қотиллик — 96 та ёки 19,3 фоизга (496 тадан 400 тагача), уларнинг 150 таси ёки 37,5 фоизи оилаларда ёки танишлар ўртасида содир бўлди;
- танага оғир жароҳат етказиш — 210 тага ёки 16,8 фоизга (1247 тадан 1037 тага), уларнинг 192 таси ёки 18,5 фоизи — оилаларда ёки танишлар ўртасида содир бўлди;
- безорилик — 700 тага ёки 45 фоизга (1553 тадан 853 тага);
- оилада танага жароҳат етказиш илан боғиқ жиноятлар — 1672 тага ёки 34,4 фоизга (4825 тадан 3153 тага);
- босқинчилик — 155 тага ёки 49,5 физга (313 тадан 158 тага);
- ўғирлик — 432 тага ёки 56,4 фоизга (765 тадан 333 тага);
- фирибгарлик — 3079 тага ёки 35,7 фоизга (8617 тадан 5538 тага);
- ўғирлик — 4559 тага ёки 39,7 фоизга (11480 тадан 6921 тага);
- автомобилларни ўғирлаш — 58 тага ёки 28,5 фоизга (203 тадан 145 тага) камайди.
Вазирнинг биринчи ўринбосари 2018 йилда 9015 та маҳалланинг 2520 тасида (27,9 фоизида) бирорта ҳам жиноят содир этилмаганини, бироқ 1546 тасида ёки 17,1 фоиз маҳаллада ҳуқуқбузарликлар сони ортганини таъкидлаб ўтди.
11 ой давомида 6015 нафар аёл маъмурий ва жиноий жавобгарликка тортилган. Улар томонидан содир этилган қотилликлар сони Фарғонада (5 тадан 8 тага), Тошкентда (6 тадан 7 тага), Навоий ва Қорақалпоғистонда (1 тадан 2 тага), танага оғир жароҳатлар етказиш — Тошкентда (20 тадан 21 тага), Сурхондарё вилоятида (6 тадан 7 тага), Қорақалпоғистонда (0 тадан 2 тага), Хоразмда (1 тадан 2 тага), Наманганда (21 тадан 27 тага), ўғирлик — Самарқандда (1 тадан 3 тага) ва Бухоро вилоятида (0 тадан 1 тага) ошгани маълум қилинди.
Содир этилган жиноятларда ёшлар улуши 28,9 фоизни (42784 тадан 12388 таси) ташкил этди. Бу кўрсаткич Фарғона (35,9 фоиз), Қашқадарё (33,2 фоиз), Самарқанд ва Навоийда (31,1 фоиз) ва Наманган вилоятида (29,6 фоиз) юқорилигича қолмоқда.
Ёшлар ўртасида жиноят содир этилишига асосий сабаб сифатида ишсизлик айтиб ўтилди.
Ҳуқуқбузарлик содир этган 4161 нафар ёш (27,7 фоиз) ўқимайди ва ишламайди. 814 нафар ўқувчининг 58,1 фоизини (473) коллеж ўқувчилари ташкил этди.
11 ой мобайнида 6887 ходим (95,6 мингдан ортиқ ходимнинг 7,2 фоизи) хизмат интизомини бузган, 155 таси (0,1%) жиноий ва 1283 таси (1,3%) маъмурий жавобгарликка тортилган. 1700 нафар профилактика инспектори (24,6%), 829 нафар ЙҲХХ ходими (12%) ва 743 нафар раҳбар ходим (10,8%) хизмат интизомини бузган, дея хабар қилди ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари.
Йўл-транспорт ҳодисалари сони 882 та ёки 9,8 фоизга (8959 дан 8077 га), йўлда ҳалок бўлганлар 182 ёки 8,1 фоизга (2248 дан 2066 гача), жароҳатланганлар сони 1039 нафарга ёки 12,1 фоизга (8603 дан 7564 гача) камайган.
Планшетлар орқали фуқаролар шахсини аниқлаш бўйича тажриба лойиҳаси доирасида Тошкент шаҳар Ички ишлар бошқармаси томонидан 1255 нафар профилактика инспектори ва 600 нафар жиноий қидирув ходимларига 1,725 та қурилма тақдим этилди.
Давлат хизматлари марказлари орқали 724111 та янги намунадаги ҳайдовчилик гувоҳномалари берилди. Онлайн аукционларда 18718 та давлат автотранспорт рақами 95,466 млрд сўмга сотилди.
1 сентябрдан автомобиллар ойнасини қорайтириш (тонировка) хизматларини тақдим этиш орқали давлат бюджетига 6,9 млрд сўм келиб тушди. Ушбу маблағларнинг 10 фоизи ИИО ходимларини моддий рағбатлантиришга йўналтирилди.
Ўтган давр мобайнида ёнғинлар 680 тага ёки 27 фоизга (11360 тадан 10680 тага), уларда ҳалок бўлганлар 27 тага (133 тадан 106 тага), жабрланганлар — 49 нафарга (358 нафардан 309 нафарга) камайди.
Мамлакат бўйлаб 134 та постнинг 74 таси олиб ташланди. Уларнинг 31 таси — стационар ЙПХ постлари, 19 таси — ППХ блокпости, 25 таси — ППХ тўсиқ-постидан иборат эди. Дея қайд этди Даврон Назармуҳамедов.

В январе-ноябре в Узбекистане число преступлений снизилось на 22974, или на 34,9% по сравнению с аналогичным периодом 2017 года, сообщил в отчете на 17-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса первый заместитель министра внутренних дел Даврон Назармухамедов.
По его словам, всего число правонарушений составило 42784 (65758 за аналогичный период прошлого года). В том числе:
- убийств — количество снизилось на 96, или 19,3% (с 496 до 400), из них 150 или 37,5% произошли в семьях или между знакомыми;
- нанесение тяжелых телесных повреждений — на 210, или 16,8% (с 1247 до 1037), из них 192 или 18,5% — в семьях или между знакомыми;
- хулиганство — на 700, или 45% (с 1553 до 853);
- преступления, связанные с нанесение телесных повреждений в семье, — на 1672, или 34,4% (с 4825 до 3153);
- разбой — на 155, или 49,5% (с 313 до 158);
- грабеж — на 432, или 56,4%(с 765 до 333);
- мошенничество — на 3079, или 35,7% (с 8617 до 5538);
- кража — на 4559, или 39,7% (с 11480 до 6921);
- угон автомобилей — на 58, или 28,5% (с 203 до 145).
Первый замминистра отметил, что в 2018 году в 2520 из 9015 махаллей (27,9%) не было совершено ни одного преступления, однако в 1546, или 17,1% махаллей выросло число правонарушений.
В течение 11 месяцев к административной и уголовной ответственности были привлечены 6015 женщин. Число убийств, совершенных ими, выросло в Ферганской (с 5 до 8), Ташкентской (с 6 до 7), Навоийской областях и Каракалпакстане (с 1 до 2), тяжелых телесных повреждений — в Ташкенте (с 20 до 21), Сурхандарьинской области (с 6 до 7), Каракалпакстане (с 0 до 2), Хорезмской (с 1 до 2), Наманганской (с 21 до 27)областях, грабежей — в Самаркандской (с 1 до 3) и Бухарской областях (с 0 до 1), сказал Даврон Назармухамедов.
Доля молодежи в общей статистике совершенных преступлений составляет 28,9% (12388 из 42784). Этот показатель остается на высоком уровне в Ферганской (35,9%), Кашкадарьинской (33,2%), Самаркандской и Навоийской (31,1%) и Наманганской областях (29,6%).
Основной причиной совершения преступлений молодыми людьми является незанятость, считает представитель МВД.
4161 молодой человек (27,7%), совершивший правонарушение, не работает и не учится. Из 814 учащихся 58,1% составляют учащиеся колледжа (473).
За 11 месяцев 6887 сотрудников (7,2% из более 95,6 тысяч) нарушили служебную дисциплину, 155 (0,1%) привлечены к уголовной и 1283 (1,3%) к административной ответственности. Служебную дисциплину нарушили 1700 инспекторов профилактики (24,6%), 829 сотрудников УБДД (12%) и 743 руководящих сотрудников (10,8%), рассказал первый замглавы МВД.
Число дорожно-транспортных происшествий снизилось на 882, или 9,8% (с 8959 до 8077), погибших на дорогах — на 182, или 8,1% (с 2248 до 2066), травмированных — на 1039, или 12,1% (с 8603 до 7564).
ГУВД Ташкента в рамках пилотного проекта по установлению личности граждан через планшеты предоставило 1125 инспекторам профилактики и 600 сотрудникам уголовного розыска 1725 устройств.
Через Центры государственных услуг выдано 724111 водительских удостоверений нового образца. На онлайн-аукционах реализовано 18718 государственных номеров автотранспортных средств на сумму 95,466 млрд сумов.
С 1 сентября, предоставляя услуги по тонировке (затемнению) стекол автомобилей, государство заработало 6,9 млрд сумов. 10% этих средств направляется на материальное поощрение сотрудников ОВД.
За прошедший период количество пожаров снизилось на 680 (с 11360 до 10680), погибших в них — на 27 (с 133 до 106), пострадавших — на 49 (с 358 до 309).
По стране ликвидированы 74 из 134 постов. Из них 31 — стационарные посты ДПС, 19 — блокпосты ППС, 25 — заслон-посты ППС, отмечалось в выступлении Даврона Назармухамедова.