Ҳужжатга мувофиқ, 2019 йил 1 январдан пенсияни ҳисоб-китоб қилиш учун иш ҳақининг максимал миқдорини энг кам ойлик иш ҳақининг саккиз баробаридан ўн баробаригача оширилади.
Молия вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига 1 январдан пенсияни ҳисоблашда қабул қилинадиган иш ҳақининг максимал миқдори оширилишини ҳисобга олган ҳолда пенсиялар миқдори қайтадан ҳисоблаб чиқилишини таъминлаш топширилди.
«Ўзбекистон 24» телеканалининг «Ахборот 24» дастурида қайд этилишича, ҳозирда пенсияларни ҳисоблашда ўртача иш ҳақи 1,621 млн сўм деб олинади. Келгуси йилдан бошлаб ушбу кўрсаткич 2,227 млн сўмга кўтарилади. Шунга кўра, пенсиялар ўртача 65−260 минг сўмга ошади. Бу жорий пенсия даражаларига ҳам тегишли. Ҳисоб-китобларга кўра, 533 минг нафардан ортиқ пенсионерлар қайта ҳисоб-китоб қилинади.
Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг қўшимча харажатлари йилига 501,6 млрд сўмни ташкил этади. Якуний рақам эса 1,574 трлн сўмни ташкил этади. Мутахассислар давлат бюджети учун қўшимча юк йўқлигига ишонч билдирмоқда. Чунки Пенсия жамғармаси бюджети параметрлари 2019 йил учун ушбу маблағларни кўзда тутади.
Шу вақтга қадар ишлайдиган нафақахўрлар (17 тоифадан ташқари) аввал пенсиясининг 50 фоизини олар эди. Жорий амалиёт ҳаётий муҳим соҳалар — тиббиёт, таълим, саноат ва бошқа соҳаларда тажрибали кадрларнинг йўқотилишига олиб келди.
Ҳукумат маълумотларига кўра, Ўзбекистонда 3,087 миллион пенсионер бор. Жами 118 минг 736 нафар пенсионер меҳнат қилишда давом этмоқда. Уларнинг 35 минг нафари иқтисодиётнинг реал секторида, 22 минг нафари таълим соҳасида, 20 минг нафари соғлиқни сақлаш соҳасида фаолият кўрсатмоқда.

С 1 января 2019 года пенсии всем работающим пенсионерам Узбекистана будут выплачиваться в полном размере. Раньше они получали 50% от пенсии
Кроме того, как сообщила программа «Новости 24» телеканала «Узбекистан 24», с 1 января предельный размер пенсионных выплат увеличивается с 8 до 10 минимальных размеров заработной платы. Об этих изменениях президент говорил в своем выступлении на День Конституции.
Сейчас при исчислении пенсии берется средний размер зарплаты в 1,621 млн сумов. Со следующего года этот уровень повышается до 2,227 млн сумов, поясняется в репортаже телеканала. Соответственно пенсии будут увеличиваться в среднем на 65−260 тысяч сумов. Это будет касаться и действующих размеров пенсий.
Дополнительные расходы внебюджетного Пенсионного фонда составят 501,6 млрд сумов в год. Итоговая цифра составит 1,574 трлн сумов. Специалисты заверяют, что дополнительной нагрузки на государственный бюджет не будет, поскольку параметрами бюджета Пенсионного фонда на 2019 года эти средства предусмотрены.
С 1 января 1996 года работающие пенсионеры (за исключением 17 категорий) до этого получали 50% от своей пенсии. Как отмечается в репортаже, действующая практика привела к оттоку опытных кадров в жизненно важных сферах — медицине, образовании, промышленности и других.
По данным правительства, в Узбекистане насчитывается 3,087 миллиона пенсионеров. Всего имеется 118 тысяч 736 работающих пенсионеров, из которых 35 тысяч осуществляют деятельность в реальном секторе экономики, 22 тысячи — в сфере образования, 20 тысяч — в здравоохранении.