Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йуналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили“да амалга оширишга оид Давлат дастурида Бош прокуратура масъул ҳисобланган бандлари ижро этилишининг дастлабки натижаларига бағишланган пресс-конференция ташкил этилди.
“Тараққиёт стратегияси” марказида бўлиб ўтган тадбирда Бош прокурор ўринбосари Эркин Йулдошев Стратегияни амалга оширишга оид Давлат дастурининг 63 бандида, шу жумладан, 21 бандида масъул ижрочи сифатида белгиланган Бош прокуратура томонидан кенг кўламли ишлар амалга оширилганини таъкидлади. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Жумладан, давлат бошқаруви органлари тизимини тубдан такомиллаштириш, ижро этувчи ҳокимият органларининг асосий вазифалари, функциялари, ҳуқуқлари ва жавобгарлиги доирасини қайта кўриб чиқиш асосида 86 норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси Бош прокуратуранинг бевосита иштирокида ишлаб чиқилиб, қабул қилинди.
Ҳаракатлар стратегияси прокуратура органлари учун амалий ҳаракатлар мезонига айланган Халқ манфаати йўлида хизмат қилиш давлатимиз раҳбари томонидан прокуратура тизими олдига асосий вазифа қилиб қўйилгани учун ҳам буни амалда таъминлаш учун барча чоралар кўрилаётир. Тизим бутунлай қайта ташкил этилиб, халқ манфаати учун зарур бўлган янги тузилмалар жорий қилинди.
Ҳар бир ходимнинг эгаллаб турган лавозимига лойиқлиги ўрганиб борилмоқда. Фуқаролар манфаатини кўзлаб суд ва бошқа идораларга тегишли ҳужжатлар тақдим этилган. Натижада 90 мингдан ортиқ фуқаронинг бузилган ҳуқуқи тикланган.
Анжуманда давлат бошқарувига зарар етказиб келган 81 коллегиал орган тугатилганлиги маълум қилинди. 21 таси қайта ташкил этилган. Шу билан жамиятга фойда келтирмаётган, аксинча, зарар келтираётган тузилмалар барҳам топган. Бу бошқарувда самарали усулларни жорий этиш бўйича давлатимиз раҳбари томонидан қўйилаётган талабларга мос.
Жиноят содир этган шахсларга жазо тайинлашда уларни жамиятдан ажратмаган ҳолда тарбиялашга эътибор қаратилаётир. Улар етказилган зарарни қоплаган тақдирда озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазо чоралари қўлланилмоқда. Жиноят содир этган шахсларга таъсирчан тарбиявий усулларни қўллаш кенгаймоқда. Токи, жиноятчи қилмишидан уялсин ва қайта жиноят содир этмасин.
Жиноятларни тергов қилишда замонавий усуллар жорий этилмоқда. Яъни жиноят содир этганликда гумон қилинган шахсларни масофадан сўроқ қилиш имкони яратилди. Ҳозирда Яккасарой, Миробод туманларида бу тизим синов тариқасида ишлаб турибди.
Анжуманда таъкидланишича, тадбиркорларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш прокуратура органларининг алоҳида эътиборида. Бош прокуратура томонидан мазкур йўналишда кўплаб ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, тадбиркорлар йўлида учраётган бюрократик тўсиқларни олиб ташлаш ҳамда коррупциявий ҳолатларга барҳам бериш бўйича зарур чоралар кўрилаяпти.
Матбуот анжуманида коррупцияга қарши курашиш бўйича 2019-2021 йилларга мўлжалланган янги дастур ишлаб чиқилгани айтиб ўтилди. Дастурни ишлаб чиқиш жараёнида коррупцияга қарши курашиш бўйича кенг жамоатчиликнинг таклиф ва мулоҳазалари инобатга олинган.
Тадбиркорларнинг манфаатлари ҳимоя қилиниши учун ҳуқуқий таъсир чоралари кўрилиши билан бирга, уларнинг мурожаатлари ўз вақтида кўриб чиқилмокда.
Тадбирда Бош прокурор ўринбосари Э.Йўлдошев ҳалол тадбиркор учун прокуратура органларининг эшиклари ҳамиша очиқ эканини маълум қилди.
Матбуот анжуманида мутасаддилар журналистларни қизиқтирган саволларга жавоб қайтаришди. Жумладан, маҳкумлардан келаётган мурожаатлар асосан қандай мазмунда эканлиги ҳақидаги саволга жавобан улар асосан афв этилишини сўраётгани ва бундай мурожаатлар қонун доирасида кўриб чиқилиши маълум қилинди.
Собиқ давлат маслаҳатчиси М.Тоҳирий ҳамда Самарқанд вилояти собиқ ҳокими Т.Жўраевлар тақдирига оид саволга эса уларга нисбатан жиноят иши очилгани, ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилаётгани билдирилди.
Шунингдек, анжуманда таъкидланишича, жорий йилда прокуратура органларига келиб тушган мурожаатларнинг 14 фоиздан ортиғи қаноатлантирилган. Савол туғилади: қолган мурожаатларнинг тақдири нима бўлган?
Ушбу саволга шундай жавоб қайтарилди: “Бу кўрсаткич олдинги йилларга нисбатан анча ошган. Бироқ, аксарият мурожаатлар бошқа идораларга тегишли, шу боис уларни тегишли манзилига юборилган. Бор-йўғи 208 мурожаат рад этилган. Қолаверса, мурожаатлар натижасида 736 нафар фуқаро оқланди. 2015 йилда бу рақам атиги 15 тани ташкил этган. Ҳозир оқланган шахслар ичида ўн йил олдин қамалганлар ҳам учрайди. Далиллар етарли бўлмаган ёки бошқа сабаблар билан жиноят иши ўз исботини топган ҳолатлар юзасидан хизмат текширувлари олиб борилаяпти”.
Бош прокуратура Жамоатчилик билан алоқалар бўлими бошлиғи Сурайё Раҳмонова коррупция ҳолати билан қўлга тушган мансабдор шахслар қачонки тезкор тадбирда жиноят устида қўлга тушган тақдирда маълумот тўлиқ берилаётганини маълум қилди. Бу жараёнда ҳеч бир фуқаронинг касби ёки шахси ажратилмайди. Баъзи ҳолатларда юқори мансабдор шахс билан жиноий ҳолатда махфийлик принципига амал қилиш талаб этилиши айтиб ўтилди.
Тергов жараёнида қийноққа солиш билан боғлиқ ҳолатлар учраётганлиги ҳақидаги саволга шундай жавоб берилди: “Барча жазони ижро этувчи муассасаларда мониторинг ўтказилди, барча тергов ва бошқа муассасаларда видеокузатув мосламалари ўрнатилган. Бироқ, қийноқлар билан боғлиқ мурожаатлар борлигини инкор этмаймиз. Айрим ҳолларда мурожаат ўз исботини топмаяпти. Исбот топилган ҳолатларда хизмат текшируви ўтказилиб, тегишли чоралар кўрилмоқда”.
Матбуот анжуманида Бош прокуратурага келаётган мурожаатлар жуда кўплиги, фақат ҳуқуқий таъсир кўрсатиш талаб этиладиган мурожаатлар прокуратура томонидан кўриб чиқилиши ва ҳал этилиши айтиб ўтилди.
Анжуман якунида Бош прокурор ўринбосари қонун устувор бўлиши учун барча бирдек масъул эканини қайд этди. Ҳеч ким қонунсизликка кўнмаслиги, аксинча, қонуний ҳақини талаб қилишни билиши керак. Шунда қонунбузарлик барҳам топади.

Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан организована пресс-конференция, посвященная предварительным результатам исполнения пунктов Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий, исполнение которых было возложено на Генеральную прокуратуру.
На мероприятии, прошедшем в Центре “Стратегия развития”, заместитель генерального прокурора Эркин Йулдошев отметил, что Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан проделана широкомасштабная работа по исполнению 63 пунктов Государственной программы, в том числе 21 пункта, по которому она была определена ответственным исполнителем.
В частности, при непосредственном участии Генпрокуратуры разработаны и приняты проекты 86 нормативно-правовых актов по коренному совершенствованию системы государственного управления, пересмотру основных задач, функций, прав и сферы ответственности органов исполнительной власти.
Служение интересам народа определено главой нашего государства основной задачей органов прокуратуры, в соответствии с этим работа системы была полностью реорганизована и созданы новые структуры.
Постоянно изучается соответствие каждого сотрудника занимаемой должности. В суды и другие ведомства внесены соответствующие документы в интересах граждан. В результате восстановлены нарушенные права свыше 90 тысяч граждан.
На мероприятии сообщено, что была прекращена деятельность 81 неэффективного коллегиального органа. Ликвидированы структуры, которые были бесполезны для общества, и, даже напротив, приносившие вред. Принятые в этом направлении меры соответствуют выдвинутым главой государства требованиям по внедрению эффективных методов управления.
При назначении наказания в отношении лиц, совершивших преступление, внимание уделяется их перевоспитанию без изоляции от общества. В случае возмещения ими нанесенного ущерба, применяются меры наказания, не связанные с лишением свободы. Расширяется применение действенных воспитательных мер в отношении преступников.
Внедряются современные методы расследования преступлений. Создана возможность дистанционного допроса лиц, подозреваемых в совершении преступлений. Данная система пока испытывается в Яккасарайском, Мирабадском районах Ташкента.
На пресс-конференции отмечалось, что органы прокуратуры уделяют особое внимание защите прав и интересов предпринимателей. Генеральной прокуратурой проводится широкая работа в этом направлении, в частности, принимаются необходимые меры для устранения бюрократических преград и пресечения коррупционных проявлений, с которыми сталкиваются предприниматели.
Говорилось о разработанной новой программе противодействия коррупции на 2019-2021 годы. При ее разработке были учтены предложения и мнения широкой общественности.
Наряду с принятием мер правового воздействия по защите интересов предпринимателей, своевременно рассматриваются их обращения.
Заместитель Генерального прокурора Э.Йулдошев сообщил, что двери органов прокуратуры всегда открыты для добросовестных предпринимателей.
На пресс-конференции ответственные лица ответили на интересовавшие журналистов вопросы. В ответ на вопрос касательно содержания обращений, поступающих от лиц, отбывающих наказание, сообщено, что они в основном касаются прошения о помиловании и рассматриваются в установленном законом порядке.
Журналисты поинтересовались судьбой бывшего председателя Государственного таможенного комитета М.Тохирий и бывшего хокима Самаркандской области Т.Жураева. Отмечалось, что в их отношении возбуждены уголовные дела, и в настоящее время ведутся следственные действия.
Отмечалось, что в текущем году органами прокуратуры удовлетворено 14 процентов поступивших обращений. Как сложилась судьба остальных?
Данный показатель, как отмечалось, намного вырос по сравнению с предыдущими годами. Большая часть обращений касалась других ведомств, поэтому они направлены к ним. Отказано в удовлетворении всего лишь 208 обращений. Более того, благодаря обращениям оправданы 736 граждан. Для сравнения, в 2015 году эта цифра составила 15. Среди оправданных встречаются и те, кто был осужден 10 лет назад. Ведутся служебные расследования по случаям передачи уголовных дел в суд даже при недостаточности доказательств.
Начальник отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Сурайё Рахмонова сообщила, что полная информация о коррупционных делах, фигурантами которых являются должностные лица, предоставляется только в случаях их задержания с поличным. В этом процессе не делается различий между личностью и занимаемой ею должностью. Вместе с тем отмечалось, что некоторые случаи, связанные с высокопоставленными лицами, требуют соблюдения тайны следствия.
На вопрос о встречающихся случаях пыток в процессе следствия дан такой ответ: “Во всех учреждениях по исполнению наказания проведен мониторинг, во всех следственных и других учреждениях установлены средства видеонаблюдения. Однако мы не можем отрицать факт поступления обращений, связанных с пытками. В некоторых случаях они не находят подтверждения. В обратных случаях проводятся служебные проверки и принимаются соответствующие меры”.
Отмечалось, что в Генеральную прокуратуру поступает очень много обращений, прокуратурой рассматриваются и решаются только те, которые требуют принятия мер правового характера.
В завершение пресс-конференции заместитель Генерального прокурора подчеркнул, что все граждане одинаково ответственны перед законом, никто не должен мириться с беззаконием, наоборот, требовать соблюдения своих законных прав, только так будет положен конец нарушениям закона.