Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги мактаблардаги бюрократия, жумладан ота-оналардан ўқувчилар таътил вақтларида муносиб хулқ-атворда бўлишини кафолатлаш тўғрисидаги кафолат хатини имзолашни талаб қилинаётганини қоралади.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган кафолат хатида ота-оналардан қишки таътил вақтида болаларининг компьютер клубларига, масжидларга бормаслиги, пиротехника воситаларини сотиб олмаслиги ва улардан фойдаланмаслигига, жамоат тартибини бузмаслиги ҳамда жиноят содир этмаслигига кафолат бериши талаб қилинади.
Қайд этиш жоизки, кўп йиллардан буён қишки ва ёзги таътиллар олдидан ота-оналарга бу каби хатлар мунтазам равишда юбориб турилади.
«Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 73-моддасида ота-оналар фарзандларини тарбиялашга масъул эканлиги баён этилган. Улар фарзандларининг саломатлиги, ақлий, жисмоний, маънавий ва ахлоқий ривожланиши учун ғамхўрлик қилишлари шарт. Шу боисдан ҳам, ота-оналардан ноқонуний равишда ёзма кафолатларнинг талаб этилиши нотўғри ҳисобланади», — дейилади ХТВ матбуот хизмати хабарида.
«Янги йилни осойишталикда кутиб олиш, мактаб ва хонадонларда ёнғин ҳамда техника хавфсизлигини таъминлаш мақсадида мактаб раҳбарлари, ўқитувчилар, шу билан бирга ота-оналар ҳам болалар орасида пиротехника билан боғлиқ кўнгилсиз ҳолатлар салбий оқибатларга олиб келиши ҳақида тушунтириш ишлари олиб бориши керак», — дея қайд этди вазирлик.
«Халқ таълими вазирлиги ўқувчиларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, ўсмирлик давридаги инқирозларни, шунингдек, жиноятчиликни келиб чиқишини олдини олиш, ўғил-қизларни ахборот майдонидаги таҳдидлардан огоҳлантириш мактаб ўқитувчилари ва ота-оналарнинг доимий бурчи эканлигини таъкидлайди», — дея эслаб ўтди ХТВ.

Министерство народного образования осудило бюрократизм в школах
Министерство народного образования Узбекистана осудило проявления бюрократизма в школах, в частности, требование от родителей гарантий по поведению учеников во внешкольное время.
Комментарий МНО последовал вслед за распространившейся в интернете фотографии гарантийного письма о надлежащем поведении детей во время зимних каникул, которое должны подписать родители учеников одной из столичных школ.
В письме отмечается, что родители гарантируют, что их дети не будут ходить в компьютерные клубы, покупать и использовать пиротехнику, а также нарушать общественный порядок и совершать преступления.
Отметим, что на протяжении уже многих лет такие письма и расписки родителям приходится регулярно подписывать перед зимними и летними каникулами.
«Согласно статье 73 Семейного кодекса Республики Узбекистан, родители несут ответственность за воспитание и развитие своих детей. Они обязаны заботиться о здоровье, физическом, психическом, духовном и нравственном развитии своих детей. Поэтому во внешкольное время сами родители несут ответственность за поведение своих детей, и требование от них письменных гарантий неправомерно», — говорится в сообщении, распространенном пресс-службой МНО.
«В целях спокойной встречи Нового года, обеспечения пожарной и технической безопасности зданий в школах и домах руководство школ, учителя и родители должны проводить разъяснительные работы среди детей об отрицательных последствиях, к которым может привести игра и пользование пиротехникой», — отметили в министерстве.
«Повышение правовой культуры детей, профилактика совершения правонарушений, предотвращение кризисных ситуаций в детско-подростковой среде, информирование школьников об угрозах в информационном поле — это постоянная задача школьных педагогов и родителей», — напомнили в МНО.