“Тараққиёт стратегияси” марказида 2018 йилнинг 20 декбарь куни журналистлар учун “Сарҳисоб: Адлия вазирлиги томонидан 2018 йилги Давлат дастури ижроси” мавзусида ташкил этилган матбуот анжуманида айнан адлия органларининг амалга оширилаётган ислоҳотлардаги ўрни ҳақида сўз борди.
Тадбирда адлия вазири ўринбосари А. Ташкулов ва вазирликни масъул ходимлари иштирок этди.
Анжуманда сўзга чиққанлар 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида назарда тутилган 231 та банддан 14 тасида Адлия вазирлиги асосий ижрочи сифатида белгиланганлигини қайд этди.
Мазкур 14 та банддан 10 таси тўлиқ бажарилган. Яъни, тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилингани маълум қилинди.Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик фаолияти соҳасидаги лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомилларини янада қисқартириш ва соддалаштириш, шунингдек, бизнес юритиш шарт-шароитларини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги , “Давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга оширишда адлия органлари ва муассасалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги, “Адвокатура институти самарадорлигини тубдан ошириш ва адвокатларнинг мустақиллигини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги каби Фармонлари ва “Давлат хизматлари кўрсатиш тизимини жадал ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори шулар жумласидандир.
Шу билан бирга тадбирда 2018 йил адлия органлари учун ўзига хос тарихий давр, янгиланиш даври бўлгани таъкидланди. Президентимизнинг “Давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга оширишда адлия органлари ва муассасалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан адлия органлари фаолияти тубдан ислоҳ қилиниб “Одилона қонунларни қабул қилиш, жамиятда қонунга ҳурмат рухини қарор топтириш – демократик ҳуқуқий давлат кўришнинг гаровидир” деган концептуал ғояни ҳаётга татбиқ этишга қаратилган ягона давлат ҳуқуқий сиёсати амалга оширилишини таъминлайдиган профессионал хизматга айлантирилди.
Тадбирда айтилишича адлия тизимида Республика – вилоят – туман (шаҳар) уч поғонали принцип бўйича вертикал бошқарув жорий этилди.
Адлия вазирлиги ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган деб белгиланди, вазирик ваколатлари кенгайтирилди бу эса ўз навбатида мамлакатда қонун устуворлигини таъминлашдаги муҳим қадамлардан бири бўлди.
Адлия вазирлиги марказий аппарати тузилмасида бир қатор янги бошқармалар ташкил этилди. Хусусан, Давлат бошқаруви тизими самарадорлигини таҳлил қилиш, Ижтимоий-иқтисодий соҳада ҳуқуқни қўллаш амалиётини ўрганиш бошқармалари. Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти ўз фаолиятини бошлади. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаюридик коллежлар, энг муҳими туман (шаҳар) адлия бўлимлари ташкил этилди. Туман (шаҳар) адлия бўлимлари томонидан шу кунгача 25 мингдан ортиқ мурожаат қабул қилиниб, қонуний ҳал этилди.
Адлия вазирлиги халқаро арбитражлар ва суд ишлари масалалари бўйича Ўзбекистон Республикасининг манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаваколатли давлат бошқаруви органи этиб белгиланди.
Жорий йилдан бошлаб, Адлия вазири давлат органлари ва ташкилотларининг норма ижодкорлиги фаолияти ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти тўғрисида ҳар йили Олий Мажлис Сенатига ахборот тақдим этадиган бўлди. 2018 йил 1 майдан бошлаб эса норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг лойиҳалари Вазирлар Маҳкамасига, Ўзбекистон Президенти Администрациясига фақат Адлия вазирлигининг ҳуқуқий экспертиза якуни бўйича уларни қабул қилишнинг мақсадга мувофиқлиги ҳақидаги хулосаси мавжуд бўлгандагина киритилмоқда.
Адлия вазирлиги томонидан 221 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат, шу жумладан 44 та қонун лойиҳалари ишлаб чиқилди. Ушбу кўрсаткич охирги уч йил давомида 3 баробарга ошди.
1 561 та қонун ҳужжати лойиҳалари ҳуқуқий экспертизадан ўтказилди, 516 та идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар давлат рўйхатига олинди.
Аниқланган 407 мингдан ортиқ қонун бузилиши ҳолатларини бартараф этиш бўйича вазирлик ва идораларга 7 мингдан ортиқ тақдимнома ва 19 мингдан ортиқ огоҳнома киритилди, 1 800 дан ортиқ ноқонуний қарорлар бекор қилинди, 2000 га яқин нафар шахсларнинг маъмурий жавобгарликка тортилиши таъминланди, 5 мингга яқин шахслар интизомий жавобгарликка тортилиб, 400 га яқини нафари эгаллаб турган лавозимидан озод этилди.
Судларга 32 млрд сўмлик 8 мингдан ортиқ даъво аризалари киритилди.
Келиб тушган жами 37 мингдан ортиқ мурожаатларнинг қарийб 27 мингтаси қонуний ҳал этилди.
12 мингга яқин фуқароларнинг қабули амалга оширилиб, 7 мингдан ортиқ фуқаролар сайёр тартибда уйма-уй юриб қабул қилинди.
Мурожаатларни жойига чиқиб ўрганиш, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2 баробарга кўпайди.
800 га яқин юридик хизматлар ходимлари аттестациядан ўтказилди, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан малакаси оширилган юридик хизмат ходимларининг сони 910 тага кўпайиб, 1 191 тани ташкил этмоқда. 2 500 га яқин номзод лавозимига тайинланиш учун адлия органларида келишилди.
Аҳолининг ҳуқуқий онгини ошириш бўйича ҳам салмоқли ишлар амалга оширилмоқда.
Аҳолининг ҳуқуқий онгини ошириш бўйича 150 мингдан ортиқ тарғибот тадбирлари ўтказилди.
Ушбу тадбирларнинг 71 926 таси бевосита қишлоқ жойларда, туманнинг энг чекка ҳудудларида адлия бўлимлари томонидан амалга оширилди.
Вазирликнинг телеграм мессенжеридаги “Ҳуқуқий ахборот” канали қонунчиликдаги янгиликларни тарқатувчи ўзига хос ахборот агентлигига айланди, десак асло муболаға бўлмайди
Тадбирда, шунингдек, Давлат дастури доирасида адлия органлари томонидан амалга оширилган ишлар ҳақида ҳам журналистларга атрофлича маълумот берилди.
Тадбирда айтилганидек, бугунги кунда, ҳар бир адлия органлари фуқаро қаерда бўлса, ўша ерда деган шиор остида ўз фаолиятини давом эттирмоқда.

На пресс-конференции «Подведение итогов: исполнение Министерством юстиции Государственной программы 2018 года», состоявшейся 20 декабря 2018 года в центре «Стратегия развития», речь шла о роли органов юстиции в осуществляемых реформах.
В мероприятии приняли участие заместитель министра юстиции А.Ташкулов и ответственные сотрудники министерства.
2018 год стал для органов юстиции своего рода историческим, периодом обновления. Указом Президента «О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов и учреждений юстиции в реализации государственной правовой политики» коренным образом реформирована деятельность органов юстиции. Они превращены превращение в профессиональную службу, обеспечивающую реализацию единой государственной правовой политики, направленной на воплощение в жизнь концептуальной идеи — «Принятие справедливых законов, утверждение в обществе духа уважения к закону — залог построения демократического правового государства».
Как сообщалось, в системе юстиции введена вертикаль управления по трехступенчатому принципу «республика – область – район (город)».
Министерство юстиции определено правоохранительным органом, расширены полномочия министерства, что в свою очередь стало одним из важнейших шагов в обеспечении верховенства закона в стране.
Начиная с текущего года министр юстиции ежегодно будет представлять в Сенат Олий Мажлиса информацию о состоянии нормотворческой деятельности и правоприменительной практики государственных органов и организаций. С 1 мая 2018 года введен порядок, согласно которому проекты нормативно-правовых актов вносятся в Кабинет Министров, Администрацию Президента Республики Узбекистан исключительно при наличии заключения Министерства юстиции о целесообразности их принятия по итогам правовой экспертизы.
Министерство юстиции определено полномочным органом государственного управления в сфере защиты прав и законных интересов Республики Узбекистан в международных арбитражных и судебных разбирательствах.
В структуре центрального аппарата Министерства юстиции образован ряд новых управлений. В частности, управления анализа эффективности системы государственного управления, изучения правоприменительной практики в социально-экономической сфере. Начал действовать Исследовательский институт правовой политики, в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте — всего в 14 регионах —юридические колледжи. Главное, образованы районные (городские) отделы юстиции.
Районные (городские) отделы юстиции до настоящего времени изучили и нашли законное решение по более чем 25 тысячам обращений граждан.
Осуществлены приемы около 12 тысяч граждан, проблемы более 7 тысяч граждан изучены в выездном порядке, в ходе подворовых обходов.
Министерством юстиции разработан 221 нормативно-правовой акт, в том числе 44 законопроекта. Этот показатель вырос в три раза в сравнении с последними тремя годами.
Проведена правовая экспертиза 1 561 проекта актов законодательства. Зарегистрировано 516 ведомственных нормативно-правовых актов.
В министерства и ведомства внесено более 7 тысяч представлений и свыше 19 тысяч предупреждений по устранению выявленных более 407 тысяч случаев нарушений законов. Отменено более 1 800 незаконных решений, около 2 тысяч лиц привлечены к административной ответственности, почти 5 тысяч лиц — к дисциплинарной ответственности. Около 400 человек освобождены от занимаемых должностей.
В суды внесено более 8 тысяч исковых заявлений на 32 миллиарда сумов.
Около 27 тысяч обращений из 37 тысяч поступивших в министерство решено законным путем.
Показатели изучения проблем и обращений населения с выездом на места в сравнении с прошлым годом увеличились в два раза.
Проведена аттестация около 800 сотрудников юридических служб. Количество работников юридических служб, повысивших квалификацию, в сравнении с аналогичным периодом прошлого года, увеличилось на 910 и составило 1 191 человек. В органах юстиции согласованы кандидатуры около 2 500 специалистов для назначения их на должности в юридические службы государственных органов и организаций.
Проводится значительная работа и по повышению правосознания и правовой грамотности населения. С этой целью проведено более 150 тысяч просветительских мероприятий.
71 926 из этих мероприятий отделы юстиции провели непосредственно в сельской местности, в самых отдаленных уголках районов.
Без преувеличения можно сказать, что Телеграм-канал министерства “Ҳуқуқий ахборот” («Правовая информация») стал своего рода информационным агентством, распространяющим новости о новшествах в законодательстве.
В ходе мероприятия журналистов подробно проинформировали о работе, осуществленной органами юстиции в рамках реализации Государственной программы. Специалисты ответили на вопросы представителей медиасферы.
Как отмечалось, сегодня каждый орган юстиции продолжает свою деятельность под девизом, где находятся граждане, там и орган юстиции.