Энди Олий таълим муассасаларига ҳужжатлар навбатсиз, онлайн топширилади
Ўзбекистонда январь-март ойларида ижтимоий фаол аҳолига нисбатан ишсизлик даражаси 9,4 фоизни ташкил этди. Бу кўрсаткич 2018 йилнинг январь-декабрига (9,3 фоиз) нисбатан 0,1 фоизга кўп, бироқ 2018 йилнинг январь-март ойларига нисбатан 0,3 фоизга пастроқдир.
“Жамиятимиздаги ҳар бир аёл бизнинг эътиборимизда” мавзуида матбуот анжумани ўтказилди
24.04.20192 308
Бугунги кунда республикамизда хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг ижтимоий, ҳуқуқий, тиббий муаммоларини ҳал этиш ва мустаҳкамлаш масаласи давлат сиёсати даражасига кўтарилиб, бу борада қўмита томонидан қатор амалий ишлар олиб борилмоқда.
Ўзбекистон қўшни давлатлар билан суғориш давридаги сув лимити бўйича келишувга эришди
23.04.20192 462
Тошкент шаҳрида Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссияси (ДСХМК)нинг навбатдаги 76-йиғилиши ўтказилди. Бу ҳақда Сув хўжалиги вазирлиги матбуот хизмати хабар бермоқда.
Эркаклар ва аёллар учун никоҳ ёши тенглаштирилади
22.04.20192 360
Бола ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги президент қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг телеграмдаги «Ҳуқуқий ахборот» канали орқали хабар берилди.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг собиқ раҳбарлари устидан суд бошланди
16.04.20192 287
Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар судида Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлигининг собиқ раҳбарларига нисбатан очиқ суд жараёни бошланди, дея хабар қилди Ўзбекистон Олий суди матбуот хизмати.
2019 йилнинг I чорагида фуқаролик ишлари бўйича судлар томонидан 44 180 та иш кўриб чиқилди
15.04.20192 255
2019 йилнинг биринчи чорагида фуқаролик ишлари бўйича судлар томонидан 44 180 та иш кўриб чиқилди. Мазкур кўрсаткич 2018 йилнинг шу даврига нисбатан 22,2 фоизга камайган. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Олий суди матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон Олий суди 2019 йилнинг биринчи чорагида жиноят ишлари бўйича судлар томонидан кўриб чиқилган ишлар статистикасини эълон қилди
10.04.20192 546
Автомобиль ишлаб чиқарувчи монополистнинг қонунга зид ҳаракатлари бартараф этилди
10.04.20192 465
Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси “GM Uzbekistan” АЖ томонидан 2018 йилда ишлаб чиқарилган 6 506 дона Нексия-3 (2-позиция) русумидаги автомобиллар комплектациясида туманга қарши олди ёриткичлар ўрнатилмаганини аниқлади.
17 нафар фуқаро муддатидан олдин озод қилинди
08.04.20192 356
Фарғона вилоятида Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси ўринбосари Х.Ёдгоров ва Олий суд судьялари томонидан аҳолининг Жиноий, Фуқаролик, Маъмурий ва Иқтисодий судларга оид мурожаатлари юзасидан сайёр қабуллар ўтказилди.
Микрокредит ташкилотлари қачон кўпаяди?
08.04.20192 170
Мамлакатда тадбиркорликни ривожлантиришда молиявий хизматлар муҳим аҳамиятга эга. Банк-молия бозори қанча ривож топса, тадбиркорлик ҳам шу қадар тараққий топади. Бу – оддий аксиома.
Эндиликда Ўзбекистонда хорижда сиртқи, кечки ва масофавий таълим орқали олинган олий таълим дипломлари ҳақиқий ҳисобланади
05.04.20192 525
Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 29 мартдаги қарорига биноан, «Хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш ва нострификациялаш (эквивалентлигини қайд этиш) тартиби тўғрисида»ги низомга ўзгариш киритилди.

Cостоялась пресс-конференция на тему «Каждой женщине в нашем обществе уделяется внимание»
На сегодняшний день в нашей стране вопросы всесторонней поддержки женщин, устранения их социальных, правовых, медицинских проблем возведены в ранг государственной политики, комитетом осуществляется практическая работа в данном направлении.
Узбекистан договорился с соседями о лимитах воды в период полива
23.04.20192 413
Узбекистан договорился со странами Центральной Азии о лимитах воды на вегетационный период 2019 года по бассейнам рек Сырдарья и Амударья. Об этом сообщила пресс-служба Министерства водного хозяйства Узбекистана.
Повышен брачный возраст для женщин
22.04.20192 312
С 1 сентября в Узбекистане повышается минимальный возраст вступления в брак для женщин. Это предусмотрено постановлением президента «О дополнительных мерах в связи усилением гарантий прав ребенка».
Начался суд над бывшим руководством Агентства по вопросам внешней трудовой миграции
16.04.20192 243
Открытый судебный процесс по уголовному делу в отношении бывших руководителей Агентства по вопросам внешней трудовой миграции начался в Ташкентском городском суде по уголовным делам, сообщили в пресс-службе Верховного суда Узбекистана.
Наблюдается снижение уровня преступности среди молодежи
12.04.20192 388
Случаи совершения молодежью, особенно подростками, различных преступлений – тревожный факт. Ибо не секрет, что дальнейшая жизнь сбившихся с верного пути молодых людей складывается не положительным образом.
Водители Узбекистана отныне должны ездить с включенными фарами в дневное время суток
11.04.20192 706
Принято постановление Правительства (№292 от 09.04.2019 г.) «О внесении изменений в Правила дорожного движения». Согласно документу, все автотранспортные средства должны двигаться днем с включенными дневными ходовыми огнями или ближним светом фар. Об этом сообщило Министерство Юстиции в своем Telegram канале.
Верховный суд Узбекистана обнародовал статистику дел, рассмотренных судами по уголовным делам за первый квартал 2019 года
10.04.20192 497
Антимонопольным комитетом Узбекистана выявлены неправомерные действия со стороны АО «GM Uzbekistan»
10.04.20192 422
Антимонопольный комитет Узбекистана выявил факты недопоставки передних противотуманных фар в комплектации 6506 автомобилей модели Нексия-3 (2-позиция). Автомобили были реализованы АО «GM Uzbekistan» в 2018 г, сообщает пресс-служба Антимонопольного комитета.
17 граждан досрочно освобождены от исполнения наказания
08.04.20192 313
В Ферганской области заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан Х. Ядгаров и судьи Верховного суда провели выездные приемы населения по их обращениям в уголовный, гражданский, административный и экономические суды.
Что мешает развитию микрокредитных организаций?
08.04.20192 124
Как известно финансовые услуги играют важную роль в развитии предпринимательства в стране. Как правило, чем больше развивается банковский и финансовый рынки, тем лучше развивается и предпринимательство.
Акция в рамках социального проекта «Мы вместе!»
05.04.20192 396
В рамках социального проекта по поддержке лиц с инвалидностью «Мы вместе!», реализуемого Министерством юстиции, а также Обществом инвалидов Узбекистана, в столице будет проведена республиканская торговая ярмарка.
Теперь в Узбекистане будут действительны дипломы о получении высшего образования заочной, вечерней или дистанционной формы обучения
05.04.20192 483
29 марта Премьер-министр Абдулла Арипов подписал Постановление  Кабинета Министров «О внесении изменений в Положение о порядке признания и нострификации (установления эквивалентности) документов об образовании, выданных в зарубежных странах».