Жорий йилнинг 1 июнидан бошлаб, «Шахснинг электрон меҳнат тарихи» тизими жорий этилиши билан меҳнат муносабатларини мажбурий равишда электрон расмийлаштира бошлаш режалаштирилмоқда.
Биринчидан, «Шахснинг электрон меҳнат тарихи»ни олсак, у меҳнат муносабатларини расмийлаштиришнинг барча босқичлари: ишга қабул қилиш, бошқа ишга ўтказиш, меҳнат шартномаларини бекор қилишни ўз ичига олади. Шунингдек ушбу механизм меҳнат дафтарчаларининг ўрнини тўлиқ босади ва шу йилнинг 1 январигача жорий этилиши режалаштирилган «Электрон меҳнат дафтарчаси» тизимининг ўрнига келади. Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Ш. Кудбиев таъкидлаганидек, электрон меҳнат шартномалари фақат давлат тилида расмийлаштирилади. Айни пайтда янги тизим синовдан ўтказилмоқда.
Иккинчидан, ходимларга компетенциялар бериш тизимини яратган ҳолда, асосан ишчиларнинг касблари бўйича компетенциялар ёки кўникмалар паспортлари бўлган Skills-паспортларни жорий этиш мўлжалланмоқда. Бу, ўз навбатида, иш берувчиларимизга ходимни ишга қабул қилиш чоғида унинг малакасини баҳолаш ва ўзига мос келадиган кадрларни танлаб олиш имконини беради. Ишчиларнинг касблари бўйича маълумотлар базасини ҳам яратиш режалаштирилмоқда.
Учинчидан, хусусий компаниялар маҳаллий меҳнат органлари бўш иш ўринлари ҳисобига йўллайдиган шахсларни мажбурий қабул қилишдан озод қилиниши мумкин. Давлат ташкилотлари ҳамда давлат улуши 50% ва ундан ортиқ бўлган ташкилотлар учун бундай мажбурият сақланиб қолмоқда. Қолган иш берувчиларга ишга қабул қилишдан бош тортиш ҳуқуқини берган ҳолда, бунинг учун жавобгарликка тортмасдан, у ёки бу таклифларни кўриб чиқиш тўғрисида илтимос йўллайдилар, холос.
Тўртинчидан, янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси концепцияси тақдим этилди. Кодекс 3 та қисм, 7 та бўлим, 36 та боб ва 400 та моддадан иборат бўлиши тахмин қилинмоқда (амалдаги МКда – 294 та модда, таҳр.). Унда ҳаволаки нормалар камайтирилади, меҳнатга тўланадиган ҳақни қайта кўриб чиқишнинг соддалаштирилган тизими назарда тутилади, мослашувчан бандлик шакллари тартибга солинади.
Янги таҳрирдаги «Аҳолини иш билан таъминлаш тўғрисида»ги Қонун лойиҳаси ҳам тақдим этилди.
Ушбу ҳужжатларнинг лойиҳаларига доир тақдимотлар Меҳнат вазирлигининг расмий телеграм-каналида (@mehnatvazirligi) жойлаштирилади. Истаган киши улар билан танишиб чиқиб, амалий фикр-мулоҳазалари ва таклифларини inbox@mehnat.uz электрон манзилига йўллаши мумкин.

Бумажные трудовые договоры будут заменены на электронные
Переход на обязательное электронное оформление трудовых отношений планируется уже с 1 июня текущего года, с внедрением системы «Электронная трудовая история лица».
Во-первых, что касается «Электронной трудовой истории лица», то она охватит все этапы оформления трудовых отношений: прием, переводы на другую работу, расторжение трудовых договоров. Также этот механизм полностью заменит трудовые книжки и сменит систему «Электронная трудовая книжка», которую планировалось ввести с 1 января этого года. Как отметил министр занятости и трудовых отношений Ш. Кудбиев, электронные трудовые договоры будут оформляться исключительно на государственном языке. В настоящее время проводится тестирование новой системы.
Во-вторых, намечается внедрение Skills-паспортов, так называемых паспортов компетенций или навыков, преимущественно по рабочим профессиям, с созданием системы по присвоению работникам компетенций. Это, в свою очередь, позволит нашим работодателям оценивать квалификацию работника при приеме его на работу и подбирать подходящие им кадры. Также планируется создать базу данных по рабочим профессиям.
В-третьих, частные компании могут освободить от обязательного приема лиц, направляемых местными органами по труду в счет квотных мест. Такая обязанность останется для государственных организаций и организаций, госдоля в которых составляет 50% и более. Остальным работодателям будут направлять лишь просьбу о рассмотрении тех или иных предложений, с правом отказа в приеме на работу, и отсутствием за это ответственности.
В-четвертых, представлена концепция Трудового кодекса в новой редакции. Предположительно Кодекс будет состоять из 3 частей, 7 разделов, 36 глав и 400 статей (в действующем ТК – 294 статьи, ред.). В нем будут минимизированы отсылочные нормы, предусмотрена упрощенная система пересмотра оплаты труда, регламентированы гибкие формы занятости.
Также презентован проект новой редакции Закона «О занятости населения».
Презентации по проектам этих актов разместят в официальном Телеграм-канале Минтруда (@mehnatvazirligi). Каждый желающий сможет с ними ознакомиться и отправить свои конструктивные замечания и предложения на электронный адрес inbox@mehnat.uz.