Йўл ҳаракати қоидаларига ўзгартириш киритиш тўғрисидаги Ҳукумат қарори (292-сон, 09.04.2019 й.) қабул қилинди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги Telegram-каналида.
Ўзгартиришларга мувофиқ:
- светофорнинг тақиқловчи ишорасида тўхташ чизиғи олдида тўхтаганда транспорт воситасининг энг олдинги нуқтаси тўхташ чизиғи устига чиқиб кетмаслиги керак;
- Тошкент шаҳар ва вилоят ҳокимлари айрим йўл участкаларида ҳаракат тезлигини (тегишли йўл белгиларини ўрнатиш) пасайтиришга ваколатли;
- аҳоли пунктларида иккита ҳаракат бўлаги бўлган ва ўртада трамвай изи бўлмаган бир томонлама ҳаракатли йўлларда тўхташга рухсат этилади;
- айланма ҳаракат чорраҳасида ҳаракатланаётган транспорт воситаси айланага кириб келаётган транспорт воситларига нисбатан устунликка эга;
- куннинг ёруғ вақтида барча автомототранспорт воситалари яқинни ёритувчи чироқларни ёки кундузги чироқларни ёқиб ҳаракатланиши шарт;
- қурилиш материаллари, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, озиқ овқат ва шу каби тўкилувчи товарларини ташишда юк мажбурий тартибда брезент ёки бошқа қалин материал ёпилган бўлиши керак;
- велосипед ва мопед ҳайдашда рулни ушламасдан ёки бир қўлда ушлаб ҳаракатлаништақиқланади.
Бундан ташқари ўзгартиришлар билан 28 та янги йўл белгилари киритилди. Қизил чироқда ўнгга ҳаракатланиш, радар, пиёда ва велосипедчилар учун ташкил этилган йўлак каби белгилар шулар жумласидандир.

Принято постановление Правительства (№292 от 09.04.2019 г.) «О внесении изменений в Правила дорожного движения». Согласно документу, все автотранспортные средства должны двигаться днем с включенными дневными ходовыми огнями или ближним светом фар. Об этом сообщило Министерство Юстиции в своем Telegram канале.
Напомним, ранее такое требование распространялось только на пассажирские автобусы и габаритные автомобили.
Помимо этого, документом вносятся следующие изменения:
— при остановке на запрещающий сигнал светофора самая передняя часть транспортного средства не должна преступать стоп-линию;
— хокимы города Ташкента и Ташкентской области правомочны понижать скоростной режим (с установкой соответствующих дорожных знаков) на отдельных участках дорог;
— остановка разрешается в населённых пунктах на дорогах с двойной полосой движения и на дорогах с односторонним движением без трамвайных путей посередине;
— транспортное средство, движущееся по кольцевой имеет приоритет перед транспортным средством, въезжающим в кольцевую;
— при перевозке строительных материалов, сельскохозяйственной продукции, продовольственных, а также иных сыплющихся товаров в обязательном порядке они должны быть покрыты брезентом или иным толстым материалом;
— запрещается вождение велосипеда или мопеда, не держа руль или держа его одной рукой.
Кроме того, изменениями внесено 28 новых дорожных знаков.
В их числе знаки, разрешающий проезд на красный свет, радара, дорожки для пешеходов и велосипедистов.