Фарғона вилоятида Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси ўринбосари Х.Ёдгоров ва Олий суд судьялари томонидан аҳолининг Жиноий, Фуқаролик, Маъмурий ва Иқтисодий судларга оид мурожаатлари юзасидан сайёр қабуллар ўтказилди. Бу ҳақда ЎзА хабар бермоқда.
Марғилон ва Фарғона шаҳрида ташкил этилган сайёр қабулда 125 нафар фуқаронинг мурожаати тингланди. Шунингдек, маҳалла раислари, озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ўтаётган шахслар, муқаддам судланган шахслар, озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаётган шахсларнинг яқин қариндошлари билан, шу билан бирга оила ва никоҳ, уй-жой, мол-мулк, оммавий ҳуқуқий муносабатлар, маъмурий ҳуқуқбузарликлар билан боғлиқ масалалар юзасидан фуқаролар билан мулоқотлар ташкил этилди.
Фуқароларнинг назорат тартибидаги аризалари ҳам қабул қилинди. 91 фуқарога шикоят қилиш тартиби ва муддатлари, авф этиш бўйича мурожаат қилиш тартиби юзасидан ҳуқуқий тушунтириш берилди.
Шунингдек, Жиноят ишлари бўйича Қўштепа тумани суди томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “б” банди билан Исмоилжон Оталиқов, Камронбек Қодиров ва 168-модданинг 2-қисми “б” банди билан Нурилло Ҳайдаровни айблаш ҳақидаги жиноят иши Фарғона юридик коллежида сайёр суд мажлисида кўриб чиқилди. Судланувчиларнинг оилавий аҳволи, улар томонидан етказилган моддий зарар қопланганлиги ва ишдаги бошқа енгиллаштирувчи ҳолатлар инобатга олиниб, уларга нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинланиб, суд залида қамоқдан озод қилинди.
Бундан ташқари, сайёр қабулларда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни ўтаётган 17 нафар фуқароларга оид материаллар Жиноят ишлари бўйича Фарғона ва Марғилон шаҳар ҳамда Фарғона туман судлари томонидан кўриб чиқилиб, ушбу фуқаролар Жиноят кодексининг 73-моддасига асосан жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди.
Хусусан, Фарғона шаҳар Меҳрибонлик маҳалласида яшовчи Қ.Исроилова 2017 йилда қонунга хилоф равишда чет элга чиқиш ёки Ўзбекистон Республикасига кириш жиноятини содир этиб, Жиноят ишлари бўйича Фарғона шаҳар судининг 2018 йил 12 февралдаги ҳукми билан 2 йил муддатга ахлоқ тузатиш ишлари жазосига судланган. Сайёр қабул давомида Қ.Исроилова қилмишидан пушаймонлигини, жазодан ўзига тегишли хулоса чиқарганлигини билдириб, жазодан муддатидан олдин озод қилиш ҳақида мурожаат қилди. Унинг мурожаати юзасидан Фарғона шаҳар ички ишлар органлари пробация гуруҳи инспектори иштирокида жазодан муддатидан илгари шартли равишда озод қилиш юзасидан мурожаат қилишнинг қонунда белгиланган тартиби ҳақида тушунтириш берилди.
Шу куни Қ.Исроиловага оид материал Жиноят ишлари бўйича Фарғона шаҳар суди томонидан кўриб чиқилиб, у томонидан жазо муддатини ўташ тартиби бузилмагани, ушбу даврда ҳеч қандай ҳуқуқбузарликлар содир этилмагани, яшаш жойидан ижобий тавсифлангани эътиборга олиниб, ахлоқ тузатиш ишлари жазосининг ўталмаган 1 йилидан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 73-моддасига асосан муддатидан илгари шартли озод қилинди.
Ўтказилган сайёр қабулларда “Фарзанд омонат” номли қисқа метражли видеофильм намойиш этилиб, юздан ортиқ фуқарога ҳуқуқий тушунтиришлар берилди. Шу билан бирга, 2 та оилани яраштиришга эришилди.

17 граждан досрочно освобождены от исполнения наказания
В Ферганской области заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан Х. Ядгаров и судьи Верховного суда провели выездные приемы населения по их обращениям в уголовный, гражданский, административный и экономические суды.
На выездных приемах, организованных в Маргилане и Фергане, были выслушаны обращения 125 граждан. Кроме того, были организованы встречи и диалоги с председателями махаллей и родственниками лиц, отбывающих наказания, не связанные с лишением свободы, ранее судимых, близкими родственниками лиц, отбывающих наказание, а также был организован диалог по вопросам семьи и брака, жилья, имущества, правовых отношений, административных правонарушений.
Также были приняты заявления граждан в порядке надзора. 91 гражданин получил правовую помощь и разъяснения о порядке и сроках подачи жалобы и порядке обращения об амнистии.
Также на выездном судебном заседании, прошедшем в Ферганском юридическом колледже, было рассмотрено уголовное дело в отношении Исмоилжона Оталикова, Камронбека Кодирова, обвиняемых по статье 168, часть 3 пункт «б» Уголовного кодекса Республики Узбекистан, Нурилло Хайдарова, обвиняемого по статье 168, часть 2, пункт «б» Куштепинским районным судом по уголовным делам. Учитывая семейное положение обвиняемых, возмещение ими причиненного материального ущерба и другие облегчающие обстоятельства по делу, им было назначено наказание, не связанное с лишением свободы, их освободили в зале суда.
Кроме того, на выездном приеме Ферганским и Маргиланским городскими судами и Ферганским районным судом по уголовным делам были рассмотрены материалы в отношении 17 граждан, отбывающих наказание, не связанное с лишением свободы. Эти граждане согласно статье 73 Уголовного кодекса условно досрочно освобождены от исполнения наказания.
В частности, К.Исроилова, проживающая в махалле «Мехрибонлик» города Ферганы, в 2017 году совершила преступление в виде незаконного выезда за границу или въезда в Республику Узбекистан. 12 февраля 2018 года приговором Ферганского городского суда по уголовным делам она осуждена на 2 года исправительных работ. Во время выездного приема К.Исроилова обратилась с просьбой о досрочном освобождении от наказания, сказала, что искренне раскаялась и сделала для себя соответствующие выводы. По ее обращению с участием инспектора группы пробации органов внутренних дел города Ферганы даны разъяснения о порядке обращения в соответствии с законом по условно досрочному освобождению от наказания.
В тот же день материалы в отношении К.Исроиловой были рассмотрены Ферганским городским судом по уголовным делам и, учитывая, что она не нарушала порядок отбывания наказания, имеет положительную характеристику с места жительства, согласно статье 73 Уголовного кодекса Республики Узбекистан она была досрочно, на 1 год раньше неотбытого срока, условно освобождена.
На прошедшем выездном приеме был продемонстрирован короткометражный фильм о наших детях, за которых мы в ответе, более сотни граждан получили правовые разъяснения. А также удалось примирить 2 семьи.