Ўзбекистон аёллари учун никоҳ ёши 17 ёшдан 18 ёшга оширилмоқда. Ўзгаришлар 1 сентябрдан кучга киради
30.08.20193 110
1 сентябрдан никоҳ ёши эркаклар ва аёллар учун 18 ёш этиб белгиланди. Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 28 август куни Оила кодексига ўзгартишлар киритишни кўзда тутувчи қонунни имзолади.
29.08.20193 010
Мен ташкилотда 8 йилдан бери ишлайман. Шу кунгача иш давомида бирор хатоликка йул қуймай ишлаб келдим. Лекин, шундай ҳолат руй бердики, биз ишхона ҳодимлари билан, ишда хатоликка йул қуйдик ва бунинг натижасида ташкилот қилинган хато учун, анча зарар кўрди. Рахбарият бизга хайфсан берди. Бизга берилган хайфсан, интизомий жавобгарликка кирадими?
Мажбурий меҳнат учун жарима миқдори 10 баробарга оширилади
27.08.20192 251
Мажбурий меҳнатнинг ҳар қандай кўриниши учун маъмурий жарима сезиларли даражада оширилади. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартиш киритиш тўғрисидаги қонун шанба куни Ўзбекистон Олий Мажлис Сенатининг 21-ялпи йиғилишида маъқулланди.
Ўзбекистон Божхона кодексининг янги таҳрири лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилган, муҳокама жорий йилнинг 1 сентябрига қадар давом этади
23.08.20192 260
Лойиҳада унда қўлланилган халқаро амалиётга мос келадиган ва ташқи иқтисодий бошқарув соҳасига оид бошқа ҳужжатлар учун асос бўладиган атама ва тушунчаларга бирхиллаштирилган таърифлар берилган.
Эҳтиёжманд меҳнат мигрантларига уй ва микроқарзлар ажратиш белгиланди
22.08.20192 567
«Хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва уларнинг оила аъзоларини ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтириш чоралари тўғрисида» Президент Фармони қабул қилинди, дея хабар берди Адлия вазирлигининг «Ҳуқуқий ахборот» Telegram-канали.
Банклар нақд валюта сота бошлади
20.08.20192 560
Ўзбекистондаги тижорат банклари 20 августдан бошлаб айирбошлаш шахобчалари орқали миллий валютага хорижий валютани сота бошлади. Марказий банкнинг хабар беришича, бу «валюта бозорини либераллаштиришни амалга татбиқ қилиш» доираси қилинмоқда.
Адлия вазирлиги абитуриентлар учун апелляция бериш тартиби ҳақида эслатиб ўтди
19.08.20192 170
Қонунчиликка кўра, тест синовлари натижасидан норози бўлган абитуриентлар 21 августдан 30 августгача (белгиланган иш вақтига мувофиқ) бўлган муддатда апелляция комиссиясига ёзма ёки электрон шаклда апелляция шикоятини бериш ҳуқуқига эга.
“ЎЗБЕКИСТОН ПОЧТАСИ” АЖ ИЖТИМОИЙ ТАРМОҚЛАРДАГИ ФИРИБГАРЛИК ҲАҚИДА ОГОҲЛАНТИРМОҚДА
16.08.20192 248
В настоящее время в соцсетях и мессенджере Telegram от имени АО «Узбекистон почтаси» была создана рассылка о проводимой акции с возможностью выиграть мобильный телефон Samsung Galaxy S10. Об этом сообщает пресс-служба компании.
Тадбиркорларни мажбурий меҳнат ва ҳомийликка жалб қилиш тақиқланди
14.08.20192 195
Шу жумладан, ҳомийлик ва хайрия ёрдами кўрсатиш ишларига, ҳудудларни ободонлаштириш, кўкаламзорлаштириш ишларини олиб бориш, темир-терсак ва макулатура йиғиш ҳамда бошқа ишларга мажбурий жалб қилиш тақиқланди. Ўзбекистон президентининг 13 августдаги тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги фармонида бу ҳақда сўз боради.
17−18 август кунлари умумхалқ хайрия ҳашари ўтказилади
13.08.20192 897
Вазирлар Маҳкамасининг 10 августдаги фармойишига асосан 15−30 август кунлари мамлакатнинг барча ҳудудларида ободонлаштириш ва тозалик ойлиги деб эълон қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги ўзининг Telegram-каналида маълум қилди.
1,1 миллиард сўмлик смартфонларнинг ноқонуний олиб кирилиши фош этилди
09.08.20192 159
Наманган вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати билан хамкорликда ўтказилган тезкор тадбир натижасида қиймати 1 млрд 100 млн сўмлик смартфонларнинг ноқонуний олиб кирилиши фош қилинди.
11 август куни ўтказиладиган тест синовлари бошқа кунга кўчирилди
08.08.20192 125
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қурбон ҳайитини нишонлаш тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида Қурбон ҳайитининг жойларда юқори савияда, халқимизнинг миллий ва диний анъаналарига мос равишда ўтиши муносабати билан шу куни бўлиб ўтадиган тест синовлари бошқа кунга кўчирилди.
Жаримани тезроқ тўлаган чегирмага эга бўлиши мумкин
07.08.20192 378
Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан 6 август куни иккинчи ўқишда қабул қилинган қонун лойиҳаси жарималарни 15 кун ичида тўлаганларга 30 фоизлик чегирма тақдим этишни кўзда тутади.
Ўзбекистонда фуқаролар кўтарган масалаларга муносабат билдириш ва ҳал этиш учун онлайн-платформа ишга туширилди
06.08.20192 128
«Юксалиш» умуммиллий ҳаракати фуқаролар томонидан кўтарилган таклиф, масала ва муаммоларга  тезкорлик билан муносабат билдириш ва ҳал этиш учун, шу орқали уларнинг давлат органлари билан самарали мулоқот ўрнатиш механизмини яратиш мақсадида «Тараққиёт стратегияси» маркази билан ҳамкорликда махсус «Жамоатчилик» онлайн-платформасини ишга туширди.
Ер участкаларини олиб қўйиш ҳамда кўчмас мулк объектларини бузиш уч босқичда амалга оширилиши белгиланди
05.08.20192 785
2019 йил 3 август куни «Фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг мулк ҳуқуқи кафолатланишини сўзсиз таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги президент фармойиши қабул қилинди. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» канали орқали хабар берилди.

Минимальный возраст вступления в брак для женщин Узбекистана повышается с 17 до 18 лет. Изменения вступят в силу с 1 сентября
30.08.20193 093
С 1 сентября брачный возраст для мужчин и женщин устанавливается в 18 лет. Закон о внесении изменений в Семейный кодекс подписан 28 августа президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым.
Установлена стоимость арендной платы за школьные учебники
28.08.20192 574
Попечительский совет Республиканского целевого книжного фонда при Министерстве народного образования утвердил размер арендной платы за комплект учебников для общеобразовательных школ Узбекистана на 2019−2020 учебный год, сообщила пресс-служба МНО.
Размер штрафа за принуждение к труду повысится в 10 раз
27.08.20192 237
Штраф за административное принуждение к труду в какой-либо форме будет значительно увеличен. Закон о внесении изменений в Кодекс об административной ответственности был одобрен Сенатом Олий Мажлиса Узбекистана на 21-м пленарном заседании.
Проект новой редакции Таможенного кодекса Узбекистана вынесен на общественное обсуждение, которое продлится до 1 сентября этого года
23.08.20192 242
Проект содержит унифицированные определения всем применяемым в нем терминам и понятиям, которые соответствуют международной практике и будут базовыми для других актов в сфере внешнеэкономического регулирования.
Трудовым мигрантам будет оказано содействие в улучшении жилищных условий
22.08.20192 539
В 2020 году трудовым мигрантам Узбекистана, нуждающимся в улучшении жилищных условий, выделят 3462 квартиры в многоквартирных домах в рамках реализации государственных программ по строительству жилья. Об этом говорится в указе президента об усилении гарантий защиты граждан Узбекистана, работающих за рубежом, и членов их семей от 20 августа, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Министерство юстиции напомнило в каких случаях допускается применение физической силы сотрудниками внутренних дел
21.08.20192 369
Банки начали продажу наличной иностранной валюты
20.08.20192 535
Коммерческие банки Узбекистана с 20 августа начали продажу иностранной валюты в наличной форме через обменные пункты. Как сообщил Центральный банк, это сделано «в рамках реализации мер по дальнейшей либерализации валютного рынка».
Министерство юстиции напомнило о порядке подачи апелляций для абитуриентов, недовольных своими результатами
19.08.20192 147
Согласно законодательству, абитуриенты, недовольные результатами тестовых испытаний, имеют право подать апелляционную жалобу в письменной или электронной форме в Апелляционную комиссию в срок с 21 августа по 30 августа (в соответствии с установленным временем работы).
АО «Узбекистон почтаси» предупреждает о мошеннических акциях в социальных сетях
16.08.20192 230
Айни вақтда “Ўзбекистон почтаси” АЖ номидан баъзи ижтимоий тармоқлар ва Telegram мессенжерида Samsung Galaxy S10 мобиль телефонини ютиб олиш имконияти мавжудлиги борасида амалга оширилаётган акция ҳақида спам-хабар тарқатилмоқда. Бу ҳақда компания матбуот хизмати хабар бермоқда.
Субъекты предпринимательства запрещено принуждать к работам, не связанным с осуществлением их основной деятельности
14.08.20192 179
В том числе оказанию спонсорской и благотворительной поддержки, проведению работ по благоустройству, озеленению территорий, сбору металлолома и макулатуры, а также другим работам.
Всенародный хашар пройдет 17−18 августа
13.08.20192 880
17−18 августа в Узбекистане будет проводиться всенародный благотворительный хашар. Распоряжение об этом издало правительство страны, сообщил Telegram-канал Министерства юстиции.
Пресечена контрабанда крупной партии смартфонов на более 1 миллиард сумов
09.08.20192 141
Сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Наманганской области в ходе проведения оперативного мероприятия был пресечен факт незаконного ввоза товарно-материальных ценностей на территорию Узбекистана, сообщает пресс-служба Государственного таможенного комитета.
Вступительные тестовые испытания, назначенные на 11 августа, будут перенесены
08.08.20192 109
Для обеспечения исполнения Указа Президента «О праздновании Курбан Хайита» и проведения празднований на высоком уровне, в соответствии с обычаями нашего народа, вступительные тестовые испытания в вузы, назначенные на 11 августа, переносятся на следующие сроки:
За быструю оплату штрафов планируется ввести скидки
07.08.20192 365
Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана 6 августа приняла во втором чтении законопроект, предусматривающий введение скидки на оплату штрафов при их оплате в 15-дневный срок. Поправки предлагаются в Кодекс об административной ответственности.
Вступил в силу новый порядок изъятия участков и сноса недвижимости
05.08.20192 773
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 августа подписал распоряжение «О дополнительных мерах по безусловному обеспечению гарантий имущественных прав граждан и субъектов предпринимательства», сообщил Telegram-канал Министерства юстиции.