«Хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва уларнинг оила аъзоларини ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтириш чоралари тўғрисида» Президент Фармони қабул қилинди, дея хабар берди Адлия вазирлигининг «Ҳуқуқий ахборот» Telegram-канали.
Фармонга кўра:
уй-жой шароитларини яхшилашга эҳтиёжманд меҳнат мигрантларига 2020 йилда кўп квартирали уйлардан республика бўйича жами 3 462 та хонадон ажратилади;
меҳнат мигрантлари томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида олинган кредитларни қайтаришни «Азия инвест банк» АЖ ва Россиядаги бошқа ҳамкор-банклар орқали Россия рублида, шу жумладан электрон тўлов тизимлари орқали амалга ошириш механизми жорий қилинади.
2019 йил 1 октябрдан:
меҳнат мигрантларига — 1 банк куни давомида паспорт, ариза ва меҳнат органининг илтимосномаси асосида 2019−2020 йилларда 10 фоиз ва 2021 йилда 12 фоиз ставкада 2 млн сўм миқдорида 1 йил муддатга микроқарзлар бериш;
суғурта компанияларига — йилига 1 маротаба хориждаги вақтинчалик меҳнат мигрантлари ҳаёти ва соғлиғини суғурталаш бўйича суғурта мукофоти суммасини қоплаш учун ҳар бир меҳнат мигранти учун 50 000 сўм миқдорида бир марталик субсидиялар тақдим этиш амалиёти жорий этилади.
Фармонга мувофиқ:
Ташқи меҳнат миграцияси масалалари бўйича республика комиссияси;
Вазирлар Маҳкамаси тузилмасида Хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон фуқаролари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш масалалари департаменти ташкил этилди.
Фармон билан:
2019 йил 1 октябрга қадар «Ягона миллий меҳнат тизими» ахборот тизими доирасида «labor-migration» дастурий мажмуасини жорий этилиши;

В 2020 году трудовым мигрантам Узбекистана, нуждающимся в улучшении жилищных условий, выделят 3462 квартиры в многоквартирных домах в рамках реализации государственных программ по строительству жилья. Об этом говорится в указе президента об усилении гарантий защиты граждан Узбекистана, работающих за рубежом, и членов их семей от 20 августа, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Кроме того, в документе предусмотрено внедрение механизма оплаты трудовыми мигрантами платежей по кредитам, полученным в Узбекистане, в российских рублях через «Азия инвест банк» и другие российские банки-партнеры, в том числе через электронные платежные системы.
С 1 октября будет внедряться практика предоставления микрозаймов сроком на 1 год, с ускоренным оформлением его выдачи в течение 1 банковского дня с пакетом документов (паспорт, заявление и ходатайство органа по труду), на оплату расходов, связанных с трудоустройством за рубежом, в размере 2 млн сумов. Ставка составит 10% в 2019—2020 годах и 12% — в 2021 году.
Страховым компаниям будут предоставляться единовременные субсидии на покрытие суммы страховой премии по страхованию жизни и здоровья граждан и других рисков в период их работы за рубежом 1 раз в год в размере 50 тысяч сумов на каждого застрахованного трудового мигранта.
Согласно указу будет образована Республиканская комиссия по вопросам внешней трудовой миграции. В структуре Кабинета Министров создадут Департамент по вопросам защиты прав и поддержки граждан Узбекистана, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом.
До 1 октября в рамках разрабатываемой информационной системы «Единая национальная система труда» будет внедрен программный комплекс labor-migration. Для получения предусмотренных указом кредитов, субсидий, микрозаймов и квартир мигрантам нужно будет зарегистрироваться в этом программном комплексе.