Лойиҳада унда қўлланилган халқаро амалиётга мос келадиган ва ташқи иқтисодий бошқарув соҳасига оид бошқа ҳужжатлар учун асос бўладиган атама ва тушунчаларга бирхиллаштирилган таърифлар берилган. Қонун лойиҳасини ишлаб чиқувчилар таърифларнинг ҳар қандай мавҳумлиги ва ноаниқлиги божхона ҳуқуқий муносабатларининг ҳар бир иштирокчисига нормаларни ўзича талқин қилиш имконини беради.
Лойиҳада «божхона режими» тушунчаси «божхона тартиб-таомиллари» сифатида кўриб чиқилади. Янги «махсус божхона тартиб-таомили» атамаси киритилди.
Қонун лойиҳасидан бир-бирини такрорлайдиган, бошқа қонуности ҳужжатларида мавжуд бўлган нормалар (10 та модда) чиқариб ташланди. Амалдаги Божхона кодексида божхона режимларига тааллуқли 107 та модда мавжуд, таклиф этилаётган лойиҳада эса ҳаммаси бўлиб 43 та модда келтирилган.
Божхона органлари томонидан товарларни божхона тартиб-таомилига жойлаштиришга рухсатномалар ва божхона иши соҳасида рухсат берувчи ҳужжатлар берилиши бекор қилинади. Шунингдек божхона ташувчиси фаолияти давлат бошқарувидан чиқариб ташланади.
Танланган божхона тартиб-таомилига мувофиқ жойлаштириш, жойини ўзгартириш, реализация қилиш, сақлаш ва бошқа операцияларни амалга оширишни Вазирлар Маҳкамасининг алоҳида қарорида батафсил тартибга солиш назарда тутилмоқда. Лойиҳада умумий принциплар акс эттирилган.
Қонун лойиҳасида ТИФ иштирокчилари ва божхона органлари ўртасидаги ўзаро муносабатларнинг янги моделини яратишга жиддий йўналтирилган божхона маъмуриятчилиги ғояси илгари сурилган. Шу боис божхона тизимини ривожлантириш, ташқи савдони ривожлантиришга кўмаклашишнинг асосий йўналишлари божхона органлари томонидан мажбурий тартибда ижро этиладиган аниқ юридик механизмларда акс эттирилган. Ишлаб чиқувчиларнинг фикрича, янги Кодекс бизнес юритишга қулай муҳит яратиши ҳамда мустаҳкам ҳуқуқий божхона хизматини сақлаб қолиши лозим.

Проект содержит унифицированные определения всем применяемым в нем терминам и понятиям, которые соответствуют международной практике и будут базовыми для других актов в сфере внешнеэкономического регулирования. Разработчики законопроекта учли, что любая размытость формулировки или неточность дают возможность каждому из участников таможенного правоотношения по-своему толковать нормы.
Понятие «таможенный режим» в проекте рассматривается как «таможенная процедура». Включен новый термин «специальная таможенная процедура».
Из законопроекта исключены дублирующие нормы (10 статей), имеющиеся в других подзаконных актах. В действующей редакции ТамК 107 статей касаются таможенных режимов, в предлагаемом проекте им посвящено всего 43 статьи.
Отменяется выдача таможенными органами разрешений при помещении товаров под таможенные процедуры и документов разрешительного характера в сфере таможенного дела. Также исключается государственное регулирование деятельности таможенного перевозчика.
Порядок помещения, изменения, реализации, хранения и осуществление других операций, согласно выбранной таможенной процедуре, предусматривается детально регламентировать в отдельном постановлении Кабинета Министров. В проекте же отражены общие принципы.
Законопроект представляет собой новую идеологию таможенного администрирования, нацеленную на создание принципиально новой модели взаимоотношения между участниками ВЭД и таможенными органами. Поэтому базовые направления развития таможенной системы, содействия развитию внешней торговли, отражают конкретные юридические механизмы, обязательные для исполнения таможенными органами. По мнению разработчиков, новый Кодекс должен как благоприятствовать ведению бизнеса, так и сохранять мощную правоспособную таможенную службу.