Мажбурий меҳнатнинг ҳар қандай кўриниши учун маъмурий жарима сезиларли даражада оширилади. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартиш киритиш тўғрисидаги қонун шанба куни Ўзбекистон Олий Мажлис Сенатининг 21-ялпи йиғилишида маъқулланди.
Ҳозирда мазкур қоидабузарлик учун жарима МЖТКнинг 51-моддасига кўра энг кам иш ҳақининг 1 дан 3 бараваригачани ташкил этади. Янги тузатиш жарима миқдорини ЭКИҲнинг 10 дан 30 бараваригача оширишни кўзда тутади.
Мазкур модда худди шу қоидабузарлик маъмурий чора қўлланилгандан кейин бир йил ичида такрор содир этилган тақдирда жарима миқдорини ЭКИҲнинг 30 дан 100 бараваригача миқдорида оширишни кўзда тутувчи қисм билан тўлдирилмоқда.
Вояга етмаган шахсга нисбатан содир этилган қоидабузарлик учун ЭКИҲнинг 30 бараваридан 50 барваригача, бир йил ичида такрор содир этилган тақдирда — ЭКИҲнинг 50 дан 100 бараваригача миқдорида жарима тайинланади.
Мажбурий меҳнат учун жарималар миқдорини сезиларли ошириш ташаббусини ўтган йилнинг кузида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги илгари сурган эди.

Размер штрафа за принуждение к труду повысится в 10 раз
Штраф за административное принуждение к труду в какой-либо форме будет значительно увеличен. Закон о внесении изменений в Кодекс об административной ответственности был одобрен Сенатом Олий Мажлиса Узбекистана на 21-м пленарном заседании.
Сейчас штраф за данное нарушение согласно статье 51 КоАО составляет от 1 до 3 минимальных размеров заработной платы. Новые поправки подразумевают увеличение штрафа от 10 до 30 МРЗП.
Статья также дополняется частью, предусматривающей наложение штрафа от 30 до 100 МРЗП за то же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания.
Правонарушение, совершенное в отношении несовершеннолетнего, повлечет взыскание штрафа от 30 до 50 МРЗП, а повторный случай в течение года — от 50 до 100 МРЗП.
С предложением значительно повысить размеры штрафов за принуждение к труду осенью прошлого года выступало Министерство занятости и трудовых отношений.