Наманган вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати билан хамкорликда ўтказилган тезкор тадбир натижасида қиймати 1 млрд 100 млн сўмлик смартфонларнинг ноқонуний олиб кирилиши фош қилинди. Бу ҳақда Давлат божхона қўмитаси ахборот хизмати хабар қилди.
Наманган шаҳрида фуқаро А.А.нинг хонадони белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилганида, ҳовлидаги «Кобалт» ва «Нексия 3» русумли автомашиналар салони ва юкхонасида хорижда ишлаб чиқарилган ва хеч қандай хужжатлари бўлмаган қўл телефонлари борлиги аниқланди.
«Red Mi ва HUAWEI бренди остидаги мазкур смартфонлар жами 867 дона бўлиб, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра уларнинг умумий қиймати 1 млрд 100 млн 102 минг сўмни ташкил қилади.

Пресечена контрабанда крупной партии смартфонов на более 1 миллиард сумов
Сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Наманганской области в ходе проведения оперативного мероприятия был пресечен факт незаконного ввоза товарно-материальных ценностей на территорию Узбекистана, сообщает пресс-служба Государственного таможенного комитета.
В частности, таможенниками были досмотрены автомобили «Кобальт» и «Нексия 3», находившиеся в доме гражданина А.А. в городе Намангане. В результате проведенной проверки в салоне под сиденьями автомобиля и в багажнике были обнаружены 867 единиц смартфонов Xiaomi и Huawei без соответствующих документов на сумму 1 млрд 100 млн 102 тыс. сумов. В настоящее время по выявленному факту правонарушения проводятся таможенные проверки.