Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси 6 август куни иккинчи ўқишда «Кўп квартирали уйларни бошқариш тўғрисида»ги қонунни қабул қилди. Ҳужжатда уй-жой мулкдорлари ширкатларининг ҳуқуқий мақомини белгилаш, кўп квартирали уйларни бошқаришда давлат органлари билан муносабатлари кўзда тутилган.
Қонун лойиҳасида қайд этилишича, кўп квартирали уйларни бошқариш соҳасидаги давлат назорати кўп квартирали уйлардан техник фойдаланишда қоида ва меёърларга риоя қилиш, бино ва унга туташ ер участкаларининг техник ҳолатини зарур даражада қўллаб-қувватлаб туриш каби мақсадларда амалга оширилади.
Давлат назорат ўрганиш ва мониторинг ўтказилганидан сўнг Ўзбекистон Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳузуридаги Кўп квартирали турар жой фондидан фойдаланиш соҳасида назорат бўйича инспекция ва унинг ҳудудий инспекцияларига юклаш таклиф этилмоқда.
Инспекция қуйидагилар устидан давлат назоратини ўрнатади:
кўп квартирали уйлар, уларга туташ ер участкаларини сақлаш ва улардан фойдаланиш қоидаларига риоя этилиши, мулкдорлар томонидан ўзбошимчалик билан қайта қуришлар ва бинолар режасининг ўзгартирилишига йўл қўймаслик;
умумий мол-мулклар, кўп квартирали уйларнинг олд қисмлари, уй ичи муҳандислик коммуникациялари таъмирлаш-тиклаш ишларида тартиб-қоидаларга риоя этилиши;
турар жой-коммунал хизмат кўрсатиш соҳаси ташкилотлари томонидан тегишли хизматларни кўрсатишда меъёрий ҳужжатлар талабларига риоя этилиши;
кўп квартирали уйларни капитал таъмирлашда кўп квартирали уйларда кўчмас мулк эгалари маблағларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш.
Қонун лойиҳасига кўра, кўп квартирали уйларни шартнома асосида юридик шахслар (ташкилот) ёки жисмоний шахс (якка тартибдаги тадбиркор) бошқариши мумкин. Бошқарувни бевосита бино мулкдорининг ўзига ёки турар ва нотурар бинолар мулкдорларини бирлаштирувчи нотижорат ташкилот — уй-жой мулкдорлари ширкатларига топширилади.
Депутатларнинг фикрича, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши соҳада учраётган кўплаб муаммоларни бартараф этишга, амалиётда вужудга келган яна бир ўткир масала — нотурар жой мулкдорларининг ширкат аъзоси ҳисобланмаслигига барҳам берилади, уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари кенгайтирилади.

Над товариществами собственников жилья предлагается установить госконтроль
Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана 6 августа приняла во втором чтении законопроект «Об управлении многоквартирными домами». Документом предусмотрено установление правового статуса товариществ собственников жилья, регулирование отношений управления многоквартирными домами с госорганами и контроля.
Как отмечается в проекте закона, государственный контроль в области управления многоквартирными домами осуществляется в целях обеспечения соблюдения правил и норм технической эксплуатации, поддержания надлежащего технического состояния многоквартирного дома и земельного участка, прилегающего к многоквартирному дому.
Госконтроль предлагается возложить на Инспекцию по контролю в сфере эксплуатации многоквартирного жилищного фонда при Министерстве жилищно-коммунального обслуживания Узбекистана и ее территориальными инспекциями (Жилфондинспекция) через проведение изучений и мониторинга.
Жилфондинспекция осуществляет государственный контроль за:
• соблюдением правил содержания и эксплуатации многоквартирных домов, земельных участков, прилегающих к многоквартирным домам, и недопущением самовольного переустройства и перепланировки помещений собственниками;
• соблюдением установленных правил и системным проведением ремонтно-восстановительных работ общего имущества, фасадов многоквартирных домов, внутридомовых инженерных коммуникаций;
• соблюдением организациями сферы жилищно-коммунального обслуживания требований нормативных документов при оказании соответствующих услуг;
• целевым и эффективным использованием средств собственников недвижимого имущества в многоквартирных домах, аккумулируемых для проведения капитального ремонта многоквартирных домов.
Жилфондинспекции предоставляются полномочия выдачи обязательных для исполнения предписаний:
• органам управления многоквартирными домами либо собственникам помещений — по устранению имеющихся нарушений правил содержания и эксплуатации многоквартирных домов;
• организациям сферы жилищно-коммунального обслуживаниям — по соблюдению требований нормативных документов в области технического регулирования при оказании соответствующих услуг.
Согласно законопроекту, управлять многоквартирным домом на основании договора смогут: юридические лица — управляющая организация, физическое лицо (индивидуальный предприниматель) — управляющий. Управление может быть также передано непосредственно самим собственникам помещений и товариществу собственников жилья — некоммерческой организации, объединяющей собственников жилых и нежилых помещений в одном или нескольких компактно расположенных многоквартирных домах.
Депутаты отметили, что принятие проекта закона послужит предотвращению встречающихся в сфере многих проблем, прекращению еще одного имеющегося в практике острого вопроса, когда собственники нежилых зданий не считаются членами товарищества, будут расширены их права и обязанности.