Қонунчиликка кўра, тест синовлари натижасидан норози бўлган абитуриентлар 21 августдан 30 августгача (белгиланган иш вақтига мувофиқ) бўлган муддатда апелляция комиссиясига ёзма ёки электрон шаклда апелляция шикоятини бериш ҳуқуқига эга. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабарида айтилмоқда.
Шундан сўнг абитуриентга хабарнома юборилиши, бунда у хабарномада белгиланган кунда паспорти ва абитуриент рухсатномаси билан келиши шарт.
Шикоят апелляция комиссияси томонидан абитуриент иштирокида, унинг ёзма жавоблари асосида кўриб чиқилади.
Абитуриентга жавоблар варақаси нусхаси, тест топшириқлари нотўғри бажарилган жавоблар рўйхати ҳамда тест синовларида берилган тест топшириқлари китоби берилади.
Тақдим этилган ҳужжатлар асосида абитуриент ҳар бир нотўғри тест топшириғига жавобларини ёзма равишда баён қилади.
Комиссия апелляция шикоятини қаноатлантириш ёки қаноатлантиришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади ҳамда абитуриент мурожаат қилганда унга ушбу қарордан кўчирма берилади.

Согласно законодательству, абитуриенты, недовольные результатами тестовых испытаний, имеют право подать апелляционную жалобу в письменной или электронной форме в Апелляционную комиссию в срок с 21 августа по 30 августа (в соответствии с установленным временем работы). Об этом говорится в сообщении Министерства юстиции.
После подачи апелляции абитуриенту направляется уведомление, при этом он должен явиться с паспортом и разрешением абитуриента в день, указанный в уведомлении.
Жалоба рассматривается апелляционной комиссией при участии абитуриента на основании его письменных ответов.
Абитуриенту выдается копия листа ответов, список ответов, по которым тестовые задания выполнены неправильно, а также книга тестовых заданий, выданная на тестовых испытаниях.
На основании представленных документов абитуриент письменно излагает свои ответы на каждое неправильное тестовое задание.
Комиссия принимает решение об удовлетворении или отказе в удовлетворении апелляционной жалобы и при обращении абитуриента ему выдается выписка из настоящего постановления.