1 сентябрдан никоҳ ёши эркаклар ва аёллар учун 18 ёш этиб белгиланди. Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 28 август куни Оила кодексига ўзгартишлар киритишни кўзда тутувчи қонунни имзолади. Ҳужжат 17 август куни Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилиниб, 24 августда Сенат томонидан маъқулланган эди.
Амалдаги қонунчиликда (Оила кодексининг 15-моддаси) аёллар учун никоҳ ёши 17 ёшни ташкил этади.
Бунда узрли сабаблар бўлганида, алоҳида ҳолларда (ҳомиладорлик, бола туғилиши, вояга етмаган шахснинг тўла муомалага лаёқатли деб эълон қилиниши (эмансипация), никоҳга киришни хоҳловчиларнинг илтимосига кўра никоҳ давлат рўйхатидан ўтказиладиган жойдаги туман, шаҳар ҳокими никоҳ ёшини кўпи билан бир йилга камайтириши мумкин.
Статистик маълумотларга кўра, 2016 йилда ФҲДЁ органлари 4233 нафар, 2017 йилда 4853 нафар ва 2018 йилда 5123 нафар 17 ёшдаги қизнинг никоҳини рўйхатга олган.
Аёллар учун никоҳ ёшини ошириш тўғрисидаги масала 2012 йилдан буён муҳокама қилиб келинмоқда. Қайд этилишича, ушбу янгилик узлуксиз таълим тизими учун шароитлар яратиш ҳамда оналар ва болалар саломатлигини сақлаш мақсадида жорий этилмоқда.

Минимальный возраст вступления в брак для женщин Узбекистана повышается с 17 до 18 лет. Изменения вступят в силу с 1 сентября
С 1 сентября брачный возраст для мужчин и женщин устанавливается в 18 лет. Закон о внесении изменений в Семейный кодекс подписан 28 августа президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Документ был принят Законодательной палатой 17 августа и одобрен Сенатом 24 августа.
Согласно действующему законодательству (статья 15 Семейного кодекса), минимальный возраст вступления в брак для женщин составляет 17 лет.
При этом при наличии уважительных причин в исключительных случаях (беременность, рождение ребенка, объявление несовершеннолетнего полностью дееспособным), хоким района или города по месту государственной регистрации брака может по просьбе лиц, желающих вступить в брак, снижать брачный возраст, но не более чем на один год.
По статистике, в 2016 году органы ЗАГС зарегистрировали брак 4233 девушек в возрасте 17 лет, в 2017 году — 4853, в 2018 году — 5123.
Вопрос о повышении брачного возраста для женщин обсуждается с 2012 года. Отмечалось, что нововведение создаст условия для непрерывности системы образования, а также укрепления здоровья матерей и детей.