2019−2020 йилларда коррупцияга қарши курашиш давлат дастури қабул қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 27 май куни Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисидаги фармонни имзолади. Ҳужжат коррупцияга қарши курашиш тизими самарадорлигини ошириш, энг юқори даражадаги қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, мамлакатнинг халқаро майдондаги ижобий обрў-эътиборини оширишга қаратилган.
Тўхташ чизиғини босиб кирганлик учун жарима миқдори камайтирилди
27.05.20192 793
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилган ўзгартишга кўра, эндиликда тўхташ чизиғини босиб кирганлик учун «қизил»да ўтганликдаги каби жаримага тортилмайди. Ўзбекистон президенти 23 май куни ушбу ўзгартишни кўзда тутган қонунни имзолади. Мазкур қонун 24 майдан кучга кирди.
Адлия вазирлиги томонидан «СМС хабар» электрон тизими жорий этилмоқда
23.05.20192 758
Адлия вазирлиги томонидан жорий йилнинг 1 июнидан нотариуслар фаолиятида «СМС хабар» электрон тизими жорий этилмоқда. Бу ҳақда Давлат хизматлари агентлигининг телеграмдаги канали орқали хабар берилди.
Хорижга чиқиш паспорти анкетасининг янги шакли қабул қилинди
22.05.20193 048
22 май куни Адлия вазирлиги томонидан Ички ишлар вазирлиги билан ҳамкорликда 16 ёшдан катталар ва 16 ёшга тўлмаган вояга етмаганлар учун хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштириш учун янги анкета шакллари ишлаб чиқилди ва давлат рўйхатидан ўтказилди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
ДХХ $812 мингдан ошиқ маблағ ноқонуний равишда олиб чиқиб кетилишининг олдини олди
21.05.20192 840
Давлат хавфсизлик хизмати Фарғона вилояти бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида “Тошкент – Андижон” автомагистралининг Ёзёвон туманидан ўтувчи қисмида иккита автомобиль тўхтатилиб, кўздан кечирилганида уларнинг салон қисмида ва юкхоналарида катта миқдордаги хорижий валюта топилган.
Ер ажратишда ҳокимиятлар ролини камайтириш режалаштирилмоқда
20.05.20192 346
Ўзбекистонда ер участкаларини ажратиш жараёнида ҳокимиятларнинг ролини камайтариш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда 18 май куни бўлиб ўтган Халқаро пресс-клубда адлия вазири Русланбек Давлетов маълум қилди.
Темир йўл вокзалларидаги бепул хизматлар турлари аниқлаштирилди
17.05.20192 735
Темир йўл вокзалларида ва чипта кассаларида кўрсатилаётган пуллик ҳамда бепул хизматларни ажратиш мақсадида Монополияга қарши курашиш қўмитаси «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ билан биргаликда йўловчиларга темир йўл вокзалларида ҳамда йўналиш даврида кўрсатиладиган қўшимча хизматлар рўйхатини тасдиқлади.
Шаҳодатнома ва аттестатларнинг замонавий ҳимояга эга бўлган янги намунаси тасдиқланди
16.05.20193 344
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан 9 ва 11 синф битирувчиларига бериладиган шаҳодатнома ва аттестатларнинг ҳамда имконияти чекланган болалар учун ихтисослаштирилган мактаб-интернатлари битирувчиларига бериладиган сертификатнинг янги намунаси тасдиқланди.
Диний ташкилотларни рўйхатга олиш жараёнини соддалаштириш режалаштирилмоқда
15.05.20192 977
Ўзбекистонда диний ташкилотларни ташкил этиш учун ташаббускорлар сонининг 100 кишидан 50 кишигача қисқариши, шунингдек, диний таълим муассасаларини рўйхатдан ўтказиш тартиби соддалаштирилишини кўзда тутилмоқда.
Аёлларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонун лойиҳаси эълон қилинди
14.05.20193 171
Аёлларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонун лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинди. Ҳужжат Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси томонидан ишлаб чиқилди. Қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш тўғрисидаги топшириқ президентнинг 7 мартдаги қароридан ўрин олган эди.
Адлия вазирлиги фуқароларнинг мулк ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўйича акция эълон қилди
13.05.20192 568
Ўзбекистон Адлия вазирлиги жорий йилнинг 10 майдан — 30 июнь кунига қадар фуқароларнинг кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларига риоя этилиши юзасидан онлайн мурожаатларни қабул қилиш ва ҳал этиш бўйича акция эълон қилади, дея хабар қилди Адлия вазирлигининг Telegram-канали.
Коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳолатлари ҳақида телеграм орқали хабар бериш мумкин
10.05.20192 753
Адлия вазирлиги томонидан коррупцияга оид ҳуқуқбузарлик ҳолатлари ҳақидаги хабарлар ўз вақтида етказилишини ва дарҳол ушбу ҳолатларни аниқлаш, уларнинг оқибатларини, уларга имкон берувчи сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этилишини таъминлашга қўшимча имконият яратиш мақсадида телеграм ижтимоий тармоғида «@antikorbot» номли махсус бот яратилди.
Ички ишлар органи ходими қандай бўлиши керак?
08.05.20193 171
Жамиятда тинчлик, осойишталик таъминланишида ички ишлар органлари ходимларининг алоҳида ўрни бор. Тунни тонгга улаш, ҳар қандай об-ҳавода хизматда туриш, турли жиноятчилар билан юзма-юз келишнинг ўзи бўлмайди.
Бош прокурор давлат органларида коррупцияга қарши ички назорат тизимини жорий этиш таклифини илгари сурди
06.05.20193 446
Ўзбекистонда коррупцияга қарши кураш биринчи навбатда ушбу салбий ҳолатнинг сабабларини аниқлаш ва бартараф этишга қаратилган. Бу ҳақда бош прокурор Отабек Муродов шанба куни Олий Мажлис Сенатининг 19-ялпи мажлисида маълум қилди.
Муаллифлик ҳуқуқини ва турдош ҳуқуқларни бузганлик учун жавобгарлик белгиланди
03.05.20193 629
Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги қонунга мувофиқ, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда муаллифлик ҳуқуқини ва турдош ҳуқуқларни бузганлик учун жавобгарлик белгиланди.

Принята программа по противодействию коррупции на 2019−2020 годы
Президент Шавкат Мирзиёев 27 мая подписал указ о совершенствовании системы противодействия коррупции в Узбекистане. Документ направлен на повышение эффективности системы противодействия коррупции, создание максимально благоприятного делового климата и продвижение позитивного имиджа страны на международной арене.
Единая школьная форма станет обязательной с нового учебного года
28.05.20192 575
С 2019 — 2020 учебного года вводится единая школьная форма, напомнили в пресс-службе Министерства народного образования. Постановление об этом утвердил Кабинет министров Узбекистана 15 августа 2018 года.
Снижен штраф за въезд транспортного средства на стоп-линию
27.05.20192 806
В Кодекс об административной ответственности внесена поправка, согласно которой за въезд транспортного средства на стоп-линию больше не будут штрафовать, как за проезд на «красный». Закон о внесении поправки был подписан президентом Узбекистана 23 мая и вступил в силу с 24 мая.
Министерство юстиции внедрит в работу нотариусов SMS-оповещения
23.05.20192 774
Министерство юстиции с 1 июня внедрит в работу нотариусов систему SMS-оповещений. Клиент нотариуса при совершении нотариального действия будет получать SMS-сообщение с точной суммой платежа и четырехзначным кодом подтверждения.
Принята новая форма анкеты для оформления загранпаспорта
22.05.20193 067
Министерство юстиции 22 мая зарегистрировало новую форму анкет для оформления биометрического загранпаспорта для взрослых и несовершеннолетних, не достигших 16-летнего возраста. Документ был разработан совместно с Министерством внутренних дел.
Предотвращен незаконный вывоз валюты
21.05.20192 850
Сотрудниками СГБ Ферганской области на отрезке дороги Язъяванского района автомагистрали «Ташкент — Андижан» были остановлены два автомобиля, в салонах и багажниках которых была обнаружена крупная сумма иностранной валюты, которую пытались незаконно вывезти в Кыргызстан.
Определен перечень бесплатных услуг на железнодорожных вокзалах
17.05.20192 745
В соответствии с Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Узбекистан, взимание всех видов дополнительных сборов за услуги, оказываемые на вокзалах и билетных кассах.
Утверждены новые образцы школьных аттестатов с элементами современной защиты
16.05.20193 365
Постановлением Кабинета Министров от 14 мая утверждены новые образцы свидетельств и аттестатов, выдаваемых выпускникам 9 и 11 классов, а также выпускникам специализированных школ-интернатов для детей с ограниченными возможностями, сообщает пресс-служба МНО.
Регистрацию религиозных организаций планируется упростить
15.05.20192 989
В Узбекистане планируется упростить порядок регистрации религиозных организаций, с сокращением количества инициаторов создания религиозных организаций со 100 до 50 человек, а также порядок регистрации религиозных учебных заведений.
Опубликован проект закона о защите женщин от притеснений и насилия
14.05.20193 182
Проект закона о защите женщин от притеснений и насилия опубликован для общественного обсуждения. Документ разработан Комитетом женщин Узбекистана. Поручение о разработке проекта закона было закреплено в постановлении президента от 7 марта.
Министерство юстиции объявило акцию по защите прав граждан при сносе
13.05.20192 580
Министерство юстиции с 10 мая по 30 июня объявляет о проведении акции по приему и рассмотрению онлайн обращений в сфере соблюдения прав граждан на недвижимое имущество, сообщает Telegram-канал Минюста.
В Узбекистане заработал антикоррупционный Telegram-бот
10.05.20192 765
Министерство юстиции создало Telegram-бот @antikorbot для своевременного оповещения о фактах коррупции среди сотрудников органов юстиции, немедленного реагирования на эти факты, борьбы с их последствиями и профилактики таких правонарушений.
Каким должен быть сотрудник органов внутренних дел?
08.05.20193 185
Сотрудники органов внутренних дел играют важную роль в обеспечении мира и спокойствия в обществе. Непросто день и ночь нести службу, невзирая на капризы погоды и сталкиваясь лицом к лицу с различными угрозами.