Шаҳрисабз тумани ҳокими ўринбосари 100 доллар пора олаётганда ушланди
29 октябрь куни Қашқадарё вилояти Шаҳрисабз тумани ҳокимияти қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича мутахассиси Б.А. (1982 й.т.) фуқаро С.М.дан (1965 й.т.) Ф.И. 100 доллар миқдорида пора олаётганда ашёвий даллилар билан ушланган.
Ўзбекистонда одам папиллома вирусига қарши эмлашга старт берилди
22.10.20192 516
Соғлиқни сақлаш вазирлигида мамлакатимизда одам папиллома вирусига қарши эмлашга старт берилиши муносабати билан матбуот анжумани бўлиб ўтди. Тадбир Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ва ЮНИСЕФнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
100 долларгача бўлган хорижий валютани паспортсиз алмаштириш мумкин
21.10.20192 147
Хорижий валюта сотишда мижознинг шахси талаб қилинмайдиган энг кўп миқдор 100 доллар этиб белгиланди. Ўзбекистон Марказий банкнинг 17 октябрдаги қарори билан тижорат банкларида жисмоний шахслар билан валюта айирбошлаш бўйича операцияларни амалга ошириш тартиблари тўғрисидаги низомга тегишли банд киритилди.
Ўзбекистонда Фуқаролик ишлари бўйича судларда кўриб чиқилган ишлар ўтган йилдан 19 фоизга камайгани маълум бўлди
18.10.20192 558
2019 йилнинг тўққиз ойи мобайнида фуқаролик ишлари бўйича судлар томонидан 138 962 та иш кўриб чиқилган ва мазкур кўрсаткич 2018 йилнинг шу даврига нисбатан 19,1 фоизга камайган, деб хабар беради Олий суд матбуот хизмати.
Ўзбекистонда «Хизб ут-Тахрир» аъзолари фаолиятига чек қуйилди
17.10.20192 676
Ўзбекистонда сиёсий партияларга сайловларда қатнашишига ижозат берилди
16.10.20192 270
15 октябрь, сешанба куни соат 11:00 да Халқаро матбуот марказида Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилиши видеоселектор тарзида бўлиб ўтди. Бу ҳақда Марказий сайлов комиссияси матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон Республикаси судьяларининг махсус кийими қандай бўлади?
15.10.20192 413
Олий Мажлис Сенати 23-ялпи мажлисида Ўзбекистон судьяларининг махсус кийими тавсифи ва намунасини кўриб чиқдилар ҳамда тасдиқладилар, дея хабар қилди парламент юқори палатаси матбуот хизмати.
500 доллар эвазига ОТМга ўқишга киритиб қўймоқчи бўлган шахс қўлга олинди
11.10.20192 881
Бош прокуратура Низомий номидаги Тошкент Давлат педагогика университети математика кафедраси стажёр-ўқитувчиси Ж.У. пора олаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олингани ҳақида хабар берди.
2018 йилдан буён 400 нафардан зиёд тиббиёт ходимига ҳужум уюштирилди
08.10.20192 781
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги 4 октябрь куни хизмат вазифасини бажариб турган тиббиёт ходимларига нисбатан тажовуз қилиш, уларга бу жараёнда тан жароҳати етказиш учун жавобгарлик чораларини кучайтиришни кўзда тутувчи «Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексига қўшимча киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини кўриб чиқиш учун Вазирлар Маҳкамасига тақдим этди.

В Узбекистане вводятся 30-процентные скидки на железнодорожные билеты
Начиная с 1 ноября текущего года, АО «Узтемирйулйуловчи» устанавливает скидки на стоимость тарифа на поезда внутригосударственного сообщения (на все категории вагонов) от 20 до 30% (в зависимости от сроков приобретения билетов).
Подписана новая редакция закона о валютном регулировании
23.10.20192 389
Президент Узбекистана 22 октября подписал новую редакцию закона «О валютном регулировании», принятую Законодательной палатой Олий Мажлиса 22 июля и одобренную Сенатом 11 октября, сообщила пресс-служба Центрального банка.
В Узбекистане дан старт вакцинации против вируса папилломы человека
22.10.20192 509
В столице состоялась пресс-конференция, посвященная началу вакцинации против вируса папилломы человека. Организаторами выступили Министерство здравоохранения, представительства ВОЗ и ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Иностранную валюту до 100 долларов разрешили покупать без предъявления паспорта
21.10.20192 141
Пороговая сумма продажи иностранной валюты, при которой не требуется идентификация клиента, установлена в размере до 100 долларов. Соответствующий пункт постановлением Центрального банка Узбекистана от 17 октября вносится в положение о порядке осуществления операций по обмену валют с физическими лицами в коммерческих банках.
Число дел, рассмотренных гражданскими судами за девять месяцев, снизилось на 19,1% по сравнению с тем же периодом прошлого года
18.10.20192 551
Суды по гражданским делам за девять месяцев рассмотрели 138 962 дела, что на 19,1% меньше, чем за аналогичный период 2018 года, сообщил официальный представитель Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
МВД сообщило о пресечении деятельности членов «Хизб ут-Тахрир»
17.10.20192 663
Политические партии получили допуск к участию в выборах
16.10.20192 261
Центральная избирательная комиссия Узбекистана после завершения проверки подписей избирателей 15 октября выдала разрешения пяти политическим партиям для участия в декабрьских выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Сенат утвердил образцы судейской мантии
15.10.20192 405
Сенат Олий Мажлиса на 23-м пленарном заседании утвердил описание и образцы специальной одежды судей Узбекистана, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Задержан сотрудник столичного университета, обещавший устроить поступление в вуз за $500
11.10.20192 869
В Генеральной прокуратуре сообщили о задержании стажера-преподавателя кафедры математики Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами Ж.У. с вещественными доказательствами при получении взятки.
Более 400 нападений на медицинских работников совершено с 2018 года
08.10.20192 771
Министерство здравоохранения Узбекистана 4 октября передало на рассмотрение в Кабинет Министров проект закона о внесении дополнений в Уголовный кодекс, усиливающих ответственность за нападение на лиц при исполнении своих служебных обязанностей, сообщила пресс-служба ведомства.