Олий Мажлис Сенати 23-ялпи мажлисида Ўзбекистон судьяларининг махсус кийими тавсифи ва намунасини кўриб чиқдилар ҳамда тасдиқладилар, дея хабар қилди парламент юқори палатаси матбуот хизмати.
Форма Судьялар олий кенгаши томонидан Конституцион ва Олий суд билан ҳамкорликда ишлаб чиқилди. Унда миллий анъаналар ва хорижий давлатлари: АҚШ, Германия, Франция, Буюк Британия, Россия, Қозоғистон ва бошқа мамлакатларнинг муваффақиятли тажрибаларига эътибор қаратилди.
Конституцион суд судьялари учун тўқ олчаранг, қолган судьялар учун эса тўқ кўк ранг танланди. 70 фоиз жундан тайёрланган судьялик махсус кийими тўплами махсус кийим, манишка ва ипак бўйинбоғ-пластрондан иборат. Улар судьяларнинг индивидуал тана ўлчамлари бўйича, фақатгина судьялик гувоҳномаси асосида буюртмага қабул қилиниши мумкин.
Судьялик махсус кийимининг тўплами учун ишлатиладиган мато қишки ва ёзги ҳолати бўйича ўзгариши мумкин, шунингдек, судьялик махсус кийимининг фойдаланиш муддати 2 йил этиб белгиланган.

Сенат утвердил образцы судейской мантии
Сенат Олий Мажлиса на 23-м пленарном заседании утвердил описание и образцы специальной одежды судей Узбекистана, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Форма разработана Высшим судейским советом совместно с Конституционным и Верховным судом. Во внимание были приняты национальные традиции и успешный опыт зарубежных стран: США, Германии, Франции, Великобритании, России, Казахстана и других.
Для судей Конституционного суда выбран темно-вишневый цвет, для остальных судей — темно-синий. Комплект включает состоящие на 70% из шерсти мантию и манишку, а также шелковый галстук-пластрон. Ткани и состав комплекта могут варьироваться в зависимости от сезона (зима-лето).
Изготавливаться форма будет по индивидуальным меркам судьи по предъявлении им своего служебного удостоверения. Срок использования (ношения) одного комплекта — 2 года.