Хорижий валюта сотишда мижознинг шахси талаб қилинмайдиган энг кўп миқдор 100 доллар этиб белгиланди. «Gazeta.uz»нинг хабар беришича, Марказий банкнинг 17 октябрдаги қарори билан тижорат банкларида жисмоний шахслар билан валюта айирбошлаш бўйича операцияларни амалга ошириш тартиблари тўғрисидаги низомга тегишли банд киритилди.
«Валюта шохобчаларида резидент жисмоний шахсларга эквиваленти 100 АҚШ долларигача (шу жумладан, эквивалентида 100 АҚШ долларига тенг миқдорда) нақд чет эл валютасини сотиш улардан шахсини тасдиқловчи ҳужжат талаб этилмаган ҳолда шохобчага топширган нақд ёки шахсий банк картасидан ечиб олинган миллий валюта миқдори доирасида амалга оширилади», — дейилади ҳужжатда.
Ўзбекистон тижорат банклари 20 августдан айирбошлаш шохобчалари орқали нақд хорижий валюта сотувини бошлади. У вақтда банклар томонидан ҳар қандай суммадаги хорижий валюталарни сотишда мижознинг шахсини тасдиқлаш талаб қилинаётган эди.

Пороговая сумма продажи иностранной валюты, при которой не требуется идентификация клиента, установлена в размере до 100 долларов. Соответствующий пункт постановлением Центрального банка Узбекистана от 17 октября вносится в положение о порядке осуществления операций по обмену валют с физическими лицами в коммерческих банках.
«Операции по продаже наличной иностранной валюты для физических лиц — резидентов в эквиваленте до 100 долларов США (100 долларов включительно) осуществляются в пределах наличной суммы национальной валюты или снятой с личной банковской карты, без каких-либо документов, удостоверяющих личность», — отмечается в документе.
Напомним, коммерческие банки Узбекистана с 20 августа начали продажу иностранной валюты в наличной форме через обменные пункты. Тогда продажа иностранной валюты на любую сумму требовала идентификации клиента со стороны банка.