15 октябрь, сешанба куни соат 11:00 да Халқаро матбуот марказида Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилиши видеоселектор тарзида бўлиб ўтди. Бу ҳақда Марказий сайлов комиссияси матбуот хизмати хабар берди.
Йиғилишда Марказий сайлов комиссияси томонидан эксперт гуруҳининг ижобий хулосаларига мувофиқ «Сиёсий партияларга Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари сайловида қатнашишига ижозат бериш тўғрисида» қарор қабул қилинди.
Кун тартибидаги иккинчи масала ҳам қизғин муҳокамалар асосида ўтди, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир харажатлар сметаси тасдиқланди. Унга кўра сиёсий партияларнинг сайловда иштирок этишини молиялаштириш учун ажратиладиган давлат маблағларининг бир номзод ҳисобига тўғри келадиган миқдори қуйидагича белгиланган:
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига номзод учун — 10 832 000 (ўн миллион саккиз юз ўттиз икки минг) сўм;
Халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгаши депутатлигига номзод учун — 2 000 000 (икки миллион) сўм;
Халқ депутатлари туман ва шаҳар кенгаши депутатлигига номзод учун — 1 000 000 (бир миллион) сўм.
«Олдинги сайловларда Халқ депутатлари маҳаллий кенгашлар депутатлигига номзодлар учун маблағ ажратилмаган. Бу йилги ‘Янги Ўзбекистон. Янги сайловлар’ шиори остида юқори савияда ташкил этилган сайловларда Халқ депутатлари маҳаллий кенгашлар депутатлигига номзодлар учун ҳам бюджет маблағларининг ажратилиши, нафақат Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига, балки, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгаши депутатлигига ҳам сайловлар жараёни, номзодлар ўртасидаги дебатлар, сиёсий партиялараро соғлом рақобат ва ҳар бир депутатлик ўрни учун кураш қизғин кечишидан далолатдир», — дейилади хабарда.

Центральная избирательная комиссия Узбекистана после завершения проверки подписей избирателей 15 октября выдала разрешения пяти политическим партиям для участия в декабрьских выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Экспертная группа, включившая членов ЦИК, экспертов-письмоведов МВД и Министерств юстиции и представителей институтов гражданского общества, проверила правильность заполнения подписных листов 11−14 октября и дала положительное заключение. В процессе участвовали уполномоченные представители партий.
На заседании ЦИК во вторник была также утверждена смета расходов по подготовке и проведению выборов в Законодательную палату, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов.
На каждого кандидата на выборы в Законодательную палату будет выделено 10 млн 832 тысячи сумов, кандидата в областные кенгаши народных депутатов и Ташкента — 2 млн сумов, кандидатов в районные и городские кенгаши народных депутатов — 1 млн сумов.
На прошлых выборах государственные средства для финансирования кандидатов в местные кенгаши не выделялись. Финансовая поддержка направлена на расширение участия кандидатов в политических дебатах и усиление конкуренции между ними.
«Проводимые в этом году выборы под лозунгом ‘Новый Узбекистан. Новые выборы’ предлагают новый организационный формат, при котором государственные средства, предоставляемые не только кандидатам в Законодательную палату Олий Мажилиса, но и в местные кенгаши, позволят расширить их участие в политических дебатах, повысят здоровую конкуренцию и уровень борьбы за каждое депутатское место» — говорится в сообщении.