29 октябрь куни Қашқадарё вилояти Шаҳрисабз тумани ҳокимияти қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича мутахассиси Б.А. (1982 й.т.) фуқаро С.М.дан (1965 й.т.) Ф.И. 100 доллар миқдорида пора олаётганда ашёвий даллилар билан ушланган. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов ўз Telegram-каналида хабар қилди.
Б.А. порани фуқаро номига иссиқхона қуриш учун ер майдонини деҳқон хужалиги шаклида эгалик қилиш ҳуқуқини берадиган туман ҳокимининг қарорини чиқартириб бериш эвазига олган.
Шундан сўнг, тадбир давом эттирилиб, шу куни туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари М.С. (1966 й.т.) хизмат хонасида мутахассис Б.А.дан 100 АҚШ долларини пора тариқасида олган вақтида ашёвий даллилар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Департаментнинг Шаҳрисабз тумани бўлими томонидан ЖКнинг 210 ва 212-моддалари билан жиноят иши қўзғатилган.

Заместитель хокима Шахрисабзского района задержан при получении взятки
Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила о задержании при получении взятки заместителя хокима Шахрисабзского района Кашкадарьинской области.
По информации пресс-секретаря Генпрокуратуры Хаёта Шамсутдинова, 29 октября при получении взятки в размере 100 долларов США от гражданина С. М. (1965 г. р.) за оформление решения хокима района о выделении земельного участка для строительства теплицы на имя Ф. И. был задержан специалист хокимията по вопросам сельского хозяйства Б. А. (1982 года рождения).
В рамках оперативного мероприятия в этот же день при получении от специалиста Б. А. 100 долларов в своем служебном кабинете был задержан заместитель хокима района по вопросам сельского и водного хозяйства М. С. (1966 г. р.).
Районный отдел Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Генпрокуратуры возбудил уголовное дело по статьям 210 (Получение взятки) и 212 (Посредничество во взяточничестве) Уголовного кодекса.