“Кекса авлод вакилларининг жамиятдаги ўрни ва ижтимоий фаоллигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисидаги” Ҳукумат қарори қабул қилинди, деб хабар берди Адлия вазирлиги.
2019 йилдан бошлаб ҳар йили октябрь ойининг бошида “Кексалар ҳафталиги” ўтказилади.
Энди вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмаларида раҳбар ўринбосарларидан бири жамоатчилик асосида кексалар масалалари учун масъул этиб белгиланади ва Фахрийлар кенгаши фаолиятини мувофиқлаштиради.
Меҳнат жамоаларида пенсияга чиқиш арафасида бўлган меҳнат фахрийлари тақдирланади ва нафақага кузатиш тадбирлари ўтказиб борилади.
“Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!” дастури доирасида кекса авлод вакилларининг республика бўйлаб тарихий шаҳар ва зиёратгоҳларга саёҳати уюштирилади.
Қарор билан, шунингдек, “Кексалар маслаҳати” гуруҳлари тўғрисида намунавий низом тасдиқланди, ушбу гуруҳларнинг асосий мақсади кексаларнинг муаммоларини манзилли ўрганиш ва бартараф этишдан иборат.

Принято постановление Правительства «О мерах по дальнейшему повышению роли в обществе и социальной активности представителей старшего поколения», сообщает Министерство юстиции.
Начиная с 2019 года в начале октября ежегодно будет проводиться «Неделя пожилых».
Теперь в министерствах, ведомствах и хозяйственных объединениях один из заместителей руководителя на общественных началах назначается ответственным за вопросы пожилых и координирует деятельность Совета ветеранов.
В трудовых коллективах накануне выхода на пенсию и проведения мероприятий по этому поводу ветеранов труда будут награждать. В рамках программы «Путешествуй по Узбекистану!» будет организована поездка представителей старшего поколения по республике в исторические города и места паломничества.
Постановлением также утвержден типовой устав групп «Консультации пожилых», цель которых – адресное изучение и устранение проблем пожилых граждан.