Туғилишни қайд этиш гувоҳномасини олиш тартиби соддалаштирилди
Фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органларида иш юритиш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги буйруқ Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.
Ўзбекистонда қарздорларнинг четга чиқишини чекловчи янги тартиб тасдиқланди
26.12.20193 088
1,1 млн сўмдан ортиқ қарзи бор фуқароларга Ўзбекистондан чиқиш тақиқланади. Адлия вазирлигида қарздорларнинг Ўзбекистондан чиқишини вақтинча чеклашни таъминловчи низомни тасдиқлаш тўғрисидаги қарор давлат рўйхатидан ўтказилди.
Қандай тиббий ёрдам давлат ҳисобидан кўрсатилиши керак?
24.12.20192 752
30 сентябрь куни ҳукумат “Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланадиган тиббий ёрдамнинг кафолатланган ҳажмлари рўйхатини шакллантириш тартиби тўғрисида”ги низомни тасдиқлади.
Сайловнинг дастлабки натижалари эълон қилинди
23.12.20192 593
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлар депутатлигига бўлган сайловлар натижасини Ўзбекистон Марказий сайлов комиссияси раиси Мирзо-Улуғбек Абдусаломов эълон қилди​.
The Economist: Ўзбекистон – 2019 йилда энг жадал ривожланишга эришган мамлакат
20.12.20193 851
АҚШ туҳмат учун қамоқ жазосининг бекор қилинишини олқишлади
18.12.20192 513
АҚШ Давлат департаментининг Жанубий ва Марказий Осиё ишлари бўйича бюроси Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг туҳмат ва ҳақорат учун озодликдан маҳрум этиш шаклидаги жазони бекор қилиш ҳақидаги кўрсатмасини олқишлади.
Президент журналистларни ҳимоя қилиш тизимини кучайтиришга топшириқ берди
17.12.20193 174
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Конституция ва қонун устуворлигини таъминлашга қаратилган қарор имзолади, дея маълум қилди Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори Комил Алламжонов ўзининг Telegram-каналида.
Халқ таълими вазирлиги мактабларда беш кунлик ўқув ҳафтасига ўтишни қўллаб-қувватламади
13.12.20192 810
Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги ёшлар туризмини қўллаб-қувватлайди, бироқ туризм мавсумини узайтириш мақсадида ёзги таътил муддатини қисқартириш ҳисобидан эмас. Бу ҳақда ХТВ матбуот хизмати хабарида сўз боради.
Муддатидан олдин овоз бериш 12−18 декабрь кунлари бўлиб ўтади
12.12.20192 676
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига ва маҳаллий кенгашларга 22 декабрь куни бўлиб ўтадиган сайловда муддатидан олдин овоз бериш 12 декабрь куни соат 9:00 да бошланди ва 18 декабрь куни соат 18:00 да якунланади.
30 кунгача муддатга келган чет элликларни рўйхатга олишни бекор қилиш режалаштирилмоқда
10.12.20192 643
Ўзбекистонда 2020 йилнинг 1 июлидан визали ёки визасиз режим асосида 30 кундан ортиқ бўлмаган муддатда Ўзбекистонда бўлиб турган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни рўйхатга олиш тартибини бекор қилиш режалаштирилмоқда.
Конституция ва қонун устуворлигига эришишда жамоатчилик назоратидан кўра самарали восита йўқ
08.12.20192 711
Ўрганиш ишлари натижасида истеъмолчи ҳуқуқи тикланди
06.12.20192 872
Данғара тумани Чинобод қишлоғида яшовчи Қ.Исақов Федерациянинг 1091 қисқа рақамли ишонч телефонига мурожаат қилганидан сўнг, мурожаат тегишлилиги бўйича Данғара туман истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамияти томонидан “Сувоқова” ДУК туман филиали мутахассислари иштирокида ўрганиб чиқилди.
Узоқ муддат фойдаланиладиган товарларни сотиб олишда нималарга эътибор қаратиш керак? ВИДЕО
05.12.20193 303
Дазмол, телевизор, музлатгич сотиб оляпсизми, фойдаланиш жараёнида муаммолардан ҳоли бўлишни истайсизми? Узоқ муддат фойдаланиладиган товарларни сотиб олишда нималарга эътибор қаратиш керак? Бизнинг видеоматериалимизда истеъмолчилар учун муҳим ахборот!
Намунавий уй-жойлар учун ипотека шартлари ўзгарди. Ипотека кредитини олиш учун ёш чегараси белгиланди
04.12.20192 810
Якка тартибда ва қишлоқ жойларда намунавий қурилган арзон уй-жойлар учун ипотека кредитларини бериш шартлари ўзгарди. Бу ҳақда Ўзбекистон Адлия вазирлиги хабар қилди.

Размер долга, при достижении которого запрещается выезд за границу, повышен
Случаи, при которых выезд должника за рубеж не ограничивается, перечислен в положении о порядке взаимодействия Бюро принудительного исполнения (БПИ), Министерства внутренних дел (МВД) и Пограничных войск Службы государственной безопасности.
Оглашены предварительные итоги выборов
23.12.20192 574
Председатель Центральной избирательной комиссии Мирзо-Улугбек Абдусаломов огласил предварительные результаты выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.
Журнал The Economist назвал Узбекистан страной года
20.12.20193 835
Сотрудник хокимията задержан при получении взятки в размере $120 тысяч
19.12.20192 683
В результате оперативного мероприятия, проведенного 17 декабря сотрудниками правоохранительных органов, были задержаны с поличным заведующий общим отделом хокимията Зангиатинского района гражданин А.Т. и директор местного ООО «M.G.S.» гражданин М.С.
США приветствуют планы отмены тюремного заключения за клевету
18.12.20192 498
Бюро Государственного департамента США по делам Южной и Центральной Азии приветствовало поручение президента Узбекистана Шавката Мирзиёева об отмене наказания в виде тюремного заключения за клевету и оскорбление.
Президент поручил усилить систему защиты журналистов
17.12.20193 147
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление, направленное на обеспечение верховенства Конституции и Закона, сообщил в своем Telegram-канале директор Агентства информации и массовых коммуникаций Комил Алламжонов.
МНО не поддержало переход на пятидневку в школах
13.12.20192 793
Министерство народного образования Узбекистана поддерживает развитие молодежного туризма, но не за счет перехода на пятидневную учебную неделю в школах и продления зимних каникул путем сокращения летних.
Досрочное голосование пройдет 12−18 декабря
12.12.20192 659
Досрочное голосование на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Узбекистана и местные кенгаши, которые состоятся 22 декабря, начнется в 9:00 12 декабря и завершится в 18:00 18 декабря.
Регистрацию иностранцев на срок до 30 дней планируется отменить
10.12.20192 624
С 1 июля 2020 года в Узбекистане предлагается отменить порядок регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства, находящихся на территории страны на срок визового или безвизового режима, до 30 дней.
В достижении верховенства Конституции и законов нет более эффективного средства, чем общественный контроль
08.12.20192 696
06.12.20192 854
Поступившее обращение потребителя К. Исакова на короткий номер телефона доверия Федерации, было изучено специалистами общества защиты прав потребителей Дангаринского района, при участии специалистов районного филиала ГУП “Сувокова”.
На что следует обратить внимание при покупке товаров длительного пользования? ВИДЕО
05.12.20193 281
Приобретаете утюг, телевизор или холодильник и хотите избежать проблем? На что следует обратить внимание при покупке товаров длительного пользования? Важная информация для потребителей в нашем видеоматериале!
Изменились условия ипотеки на типовое жилье. Установлен верхний возрастной предел для получения ипотечного кредита
04.12.20192 794
Условия ипотечного кредитования для строительства индивидуальных и доступных жилых домов по типовым проектам в сельской местности изменились, следует из сообщения Министерства юстиции Узбекистана.