Якка тартибда ва қишлоқ жойларда намунавий қурилган арзон уй-жойлар учун ипотека кредитларини бериш шартлари ўзгарди. Бу ҳақда Ўзбекистон Адлия вазирлиги хабар қилди.
Эндиликда, якка тартибда ва қишлоқ жойларда намунавий қурилган арзон уй-жойлар учун ипотека кредитлари 2 йиллик (2020 йил 1 январдан 1 йиллик) имтиёзли давр билан 20 йил (ҳозиргача 6 ойлик имтиёзли давр билан 15 йилгача) муддатга берилади.
Шунингдек, ўлчами 0,02 га бўлган ерда жойлашган бир қаватли 3 хонали арзон уйлар ва 4 қаватли арзон кўп квартирали (2 ва 3 хонали) уйлар арзон уй-жой ҳисобланади.
Ипотека кредити миқдори арзон уй-жой қийматининг 90 фоизидан кўп бўлмаган миқдорда белгиланади.
Бундан ташқари, ипотека кредити 18 ёшга тўлган ва 60 ёшдан ошмаган Ўзбекистон Республикаси фуқароларига берилади (ҳозирга қадар бундай кредит олиш учун юқори ёш чегараси белгиланмаган).

Условия ипотечного кредитования для строительства индивидуальных и доступных жилых домов по типовым проектам в сельской местности изменились, следует из сообщения Министерства юстиции Узбекистана.
Теперь ипотека будет предоставляться сроком на 20 лет с двухлетним (начиная с 1 января 2020 года — одногодичным) льготным периодом. До этого кредит выдавался сроком на 15 лет с шестимесячным льготным периодом.
Кроме того, одноэтажные 3-комнатные доступные жилые дома, размещаемые на земельных участках размером 0,02 га, и четырехэтажные доступные многоквартирные (2- и 3-комнатные) дома считаются доступными жилыми домами.
Размер ипотечного кредита, согласно изменениям, устанавливается в размере до 90% от сметной стоимости доступного жилого дома.
Ипотечный кредит будет выдаваться гражданам Узбекистана, которым не меньше 18 лет и не достигшим 60 лет. Раньше для получения ипотеки верхнего возрастного предела не было.