Фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органларида иш юритиш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги буйруқ Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.
Йўриқномага киритилган ўзгартиришларга кўра, эндиликда туғилишни қайд этиш муддати ўтказиб юборилганда 16 ёшгача бўлган боланинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномасини олиш учун ариза қуйидагилар томонидан тақдим этилади:
– боланинг ота-онаси;
– ота-онанинг қонуний никоҳи мавжуд бўлган ҳолларда улардан бири;
– ишончнома асосида бошқа манфаатдор шахс;
– ота-онанинг ўрнини босувчи шахс ёхуд васийлик ва ҳомийлик органларининг мансабдор шахслари.
Илгари бундай ариза фақат боланинг ота-онаси томонидан тақдим этилиши мумкин бўлган.
Бундан ташқари, эндиликда далолатнома ёзувларига ўзгартиришлар, тузатишлар ва қўшимчалар консул ёки нотариус томонидан тасдиқланган ишончнома ва ариза асосида амалга оширилиши мумкин бўлди.

Упрощен порядок получения свидетельства о рождении
В Министерстве юстиции прошел государственную регистрацию приказ о внесении изменений и дополнений в Инструкцию о порядке ведения делопроизводства в органах записи актов гражданского состояния.
В соответствии с изменениями, теперь, при пропуске срока регистрации рождения, заявление на получение свидетельства о рождении ребенка в возрасте до 16 лет подается:
• родителями ребенка;
• в случае наличия законного брака между родителями, одним из них;
• другим заинтересованным лицом на основании доверенности;
• лицами, замещающими родителей, либо должностными лицами органов опеки и попечительства.
Раньше такое заявление могли подать только родители ребенка.
Кроме того, теперь изменения, исправления и дополнения к актовым записям могут быть сделаны на основании доверенности и заявления, заверенного консулом или нотариусом.