Уй-жой қуриш учун ер қандай олинади?
Якка тартибда уй-жой қуриш учун ер участкаларига мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқини реализация қилиш бўйича аукцион ўтказиш тартиби тасдиқланди.
2018 йил якунлари бўйича умумбелгиланган солиқларни тўлашга ўтиш якка тартибдаги тадбиркорларга ҳам татбиқ этилади
29.01.20192 374
2018 йил якунлари бўйича товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилишдан олинган тушуми 1 млрд сўмдан ошган якка тартибдаги тадбиркорлар 2019 йил 1 январдан умумбелгиланган солиқларни тўлашга ўтади.
Коррупцияга қарши курашишда журналистнинг ўрни қандай бўлиши керак?
29.01.20192 253
2018 йилда йўл-транспорт ҳодисаларида 2262 киши қурбон бўлди
28.01.20193 074
Бу ҳақда ИИВ матбуот хизмати хабар қилди. 2017 йил билан солиштирилганда, ҳалок бўлганлар сони 8,5 фоизга (2473 кишидан) камайган, бироқ мазкур рақамлар ҳамон юқорилигича қолмоқда — ҳар куни қарийб 6,2 киши вафот этмоқда.
Бозорлардаги айрим турдаги озиқ-овқат маҳсулотларининг минимал-максимал нархлари ҳақидаги маълумотлар
28.01.20192 236
Давлат статистика қўмитаси маълумотига кўра, Ўзбекистонда бир ойдан кам муддат ичида гўшт нархи ўртача  5 фоизга, тухум ва гуруч нархи эса деярли 30 фоизга ошган.
«GLOBAL G.A.P.» Халқаро стандарти: АСОСИЙ ТАЛАБЛАРИ ВА УСТУВОРЛИКЛАРИ
24.01.20193 142
Вилоят Тадбиркорлар марказида Стандартлаштириш ва метерология бошқармаси ва Фарғона синов ва сертификатлаштириш маркази давлат корхонаси томонидан «GLOBAL G.A.P.» халқаро стандарти: асосий талаблари ва устуворликлари” мавзусида семинар ўтказилди.
Ис гази тўғрисида нималарни билишимиз шарт?
23.01.20192 939
Кузги-қишки иситиш мавсумида содир бўлаётган фавқулодда вазиятларнинг аксарияти ис газидан заҳарланиш ҳолатлари билан боғлиқ, дея маълум қилди Фавқулодда вазиятлар вазирлиги матбуот хизмати.
Ариза қаноатлантирилди
22.01.20192 246
Адлия вазирлиги ҳудудлардаги ТМЭКлар фаолиятига оид қатор муаммоларни аниқлади
21.01.20192 251
Адлия вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда ҳудудлардаги тиббий-меҳнат эксперт комиссиялари (ТМЭК) томонидан фуқароларнинг тиббий кўрикдан ўтказиш ҳамда ногиронликни белгилаш билан боғлиқ фаолиятини таҳлил қилди, дея хаар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Халқ таълими вазирлиги ва ЮНЕСКО ҳамкорликда таълим тизимида буллингни олдини олиш лойиҳаcини амалга оширади
21.01.20192 177
Халқ таълими вазирлиги ҳамда ЮНЕСКО ташкилоти Ўзбекистон мактабларида буллингни олдини олиш қўшма лойиҳаси бўйича ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйди. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар берди.
Фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш масалалари бўйича матбуот анжумани бўлиб ўтди
18.01.20193 191
Миллий матбуот марказида Фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш масалалари бўйича Парламент комиссиясининг 2018 йилдаги фаолияти якунлари ва галдаги вазифаларига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.

Переход на общеустановленные налоги по итогам 2018 года распространяется и на индивидуальных предпринимателей
29.01.20192 509
Индивидуальные предприниматели, превысившие по итогам 2018 года выручку от реализации товаров (работ, услуг) в размере 1 млрд сумов, начиная с 1 января 2019 года переходят на уплату общеустановленных налогов.
Роль средств массовой информации в противодействии коррупции
29.01.20192 418
В 2018 году жертвами ДТП в Узбекистане стали 2262 человека
28.01.20193 206
Жертвами дорожно-транспортных происшествий в Узбекистане в прошлом году стали 2262 человека, сообщила пресс-служба МВД страны. По сравнению с 2017 годом число погибших снизилось на 8,5% (с 2473 человек), однако цифра остается очень высокой — почти 6,2 человека в день.
В Фергане состоялся семинар по внедрению международного стандарта качества и безопасности продукции
24.01.20193 271
В рамках мероприятия, организованном Государственным предприятием «Ферганский центр испытаний и сертификации», участники обсудили актуальные вопросы стандартизации при экспорте сельскохозяйственной продукции.
Как уберечься от отравления угарным газом?
23.01.20193 067
Большая часть чрезвычайных ситуаций, происходящих в осенне-зимний отопительный период, связана с отравлением людей угарным газом, сообщила пресс-служба Министерства по чрезвычайным ситуациям.
В Узбекистане будет проведена инвентаризация деревьев и кустарников
23.01.20192 705
Постановлением Кабинета Министров Узбекистана утверждено положение о порядке посадки, ухода, рубки и учета деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, сообщила  пресс-служба Министерства юстиции.
Единый общереспубликанский процессинговый центр предупредил клиентов о кибермошенничестве с использованием бренда Uzcard
22.01.20192 960
«Неизвестные, скопировав интерфейс нашего официального сайта uzcard.uz, представились платежной системой Uzcard и объявили о совместной акции с WEBSUM, — говорится в заявлении компании.
22.01.20192 378
Изучение работы ВТЭК показало нехватку специалистов, низкое качество услуг и излишнюю волокиту при установлении инвалидности
21.01.20192 376
Министерство юстиции совместно с Министерством здравоохранения Узбекистана провели анализ деятельности врачебно-трудовых экспертных комиссий (ВТЭК) в сфере освидетельствования граждан и установления инвалидности. Изучение выявило множество проблем, обуславливающих низкое качество услуг и сохранение фактов излишней волокиты.
Подписан указ “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы работы с проблемами населения”
18.01.20193 310
В преамбуле документа, подписанного 17 января президентом Республики Узбекистан говорится, что в течение двух лет на имя президента Узбекистана поступило более 2,5 миллиона обращений. Республиканские рабочие группы в ходе подворных обходов выявили еще свыше 1,1 миллиона проблем.
Cостоялась пресс-конференция по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан
18.01.20193 321
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная подведению итогов деятельности Парламентской комиссии по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан в 2018 году и намеченным задачам на текущий год.