Ягона умумреспублика процессинг маркази «Uzcard» карта эгаларини «Uzcard» бренди ишлатилган кибержиноят рўйхатга олингани ҳақида огоҳлантирди.
Хабар қилинишича, номаълум шахслар томонидан uzcard.uz расмий сайтининг интерфейси нусхаланиб, «Uzcard» тўлов тизими номидан WEBSUM билан ҳамкорликда акция ташкил этилган. Рекламада тақдим этилган маълумотга кўра, ушбу тадбирда қатнашган иштирокчилар ўз карта рақамларини киритиб, пул миқдори ўтказиш эвазига ушбу юборилган маблағдан маълум миқдорда фоизларга эга бўлиши назарда тутилган.
«Расмий равишда эълон қиламизки, ушбу акция «Uzcard» банклараро тўлов тизими томонидан ташкиллаштирилмаган. Ҳозирда компаниямиз томонидан ушбу қаллоблик ҳодисаси юзасидан тергов ишлари бошланган бўлиб, яқин кунларда унинг натижалари борасида Сизларни хабардор этамиз», дейилади хабарда.
«Огоҳ бўлинг! Текширилмаган номаълум интернет воситаларга ўз маблағларингизни ишониб топширманг. Доменларнинг номланишига алоҳида эътиборингизни қаратинг! Бизнинг расмий доменимиз uzcard.uz. Жумладан, домен номида бирон бир ҳарфнинг ўзгартирилгани унинг ҳақиқий эмаслигидан далолат беради: uzcard.org, uzcard.com, uzcard.info», дейилади компания хабарида.

Единый общереспубликанский процессинговый центр предупредил клиентов о кибермошенничестве с использованием бренда Uzcard
«Неизвестные, скопировав интерфейс нашего официального сайта uzcard.uz, представились платежной системой Uzcard и объявили о совместной акции с WEBSUM, — говорится в заявлении компании.
Согласно рекламному тексту, акция позволяла участникам получить бонусы в несколько процентов от средств на счету, но взамен пользователи должны были ввести номер карты и выбрать сумму, от которой рассчитывался бы процент возврата.
«Данная акция не имеет никакого отношения к деятельности межбанковской платежной системы Uzcard», — заявил ЕОПЦ. Началось расследование инцидента, результат компания планирует сообщить в ближайшее время.
Домены uzcard.org, uzcard.com, uzcard.info и прочие не имеют отношения к бренду Uzcard и являются неофициальными, говорится в сообщении. Компания призвала клиентов проявлять бдительность и не доверять непроверенным источникам. Официальным доменом ЕОПЦ является uzcard.uz, где компания публикует новости о деятельности и акциях.