Уй-жой қуриш учун ер қандай олинади?
Якка тартибда уй-жой қуриш учун ер участкаларига мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқини реализация қилиш бўйича аукцион ўтказиш тартиби тасдиқланди (ВМнинг 28.01.2019 йилдаги 63-сон қарори).
Кимга ер аукцион орқали, кимга усиз берилади
Ўзбекистон фуқаролари фақат «E-IJRO AUKSION» майдончасидаги электрон аукцион натижалари бўйича якка тартибда уй-жой қуриш учун ер олишлари мумкин. Бироқ бунда 2 та истисно назарда тутилган: ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар оилалари, шунингдек ўзлари эгаллаб турган уй-жойни ҳокимликларга ўтказаётган шахслар ер участкасини олишга ариза билан ҳокимликка мурожаат қилишга ҳақлилар. Бу ҳолда фақат участка чегараларини натурада белгилаганлик, батафсил режа лойиҳасидан нусха тайёрлаганлик ва ерга бўлган ҳуқуқни рўйхатдан ўтказганлик учун ҳақ тўлашга тўғри келади.
Шу билан бирга, қишлоқ жойларда номунавий лойиҳалар бўйича якка тартибда уй-жой қурилиши олиб борилаётган массивлар аукционда иштирок этмайди.
Қандай чекловлар жорий этилди
Битта фуқарога тегишли бўлиши мумкин бўлган участкалар сони чекланмаган. Шу билан бирга, биргина шахс аукционда якка тартибда уй-жой қуриш учун ерга бўлган ҳуқуқни бир йилда 1 мартадан кўп сотиб олишга ҳақли эмас.
Барча учун умумий ер майдони лимити 0,04 гектаргача ва ушбу ҳажм доирасида этиб белгиланди. Каттароқ ҳажмдаги участкани олишнинг имкони бўлмайди.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий пропискага эга бўлиш – пойтахт ва пойтахт минтақасида жойлашган участкалар бўйича аукционда иштирок этишнинг мажбурий шарти.
Аукцион қандай ўтказилади
Аукцион ҳақидаги эълон у ўтказилишидан 30 календарь кун олдин жойлаштирилади. Иштирок этишга буюртманомаларни қабул қилиш 2 иш куни олдин тўхтатилади. Буюртманома бериш учун махсус порталда рўйхатдан ўтиш, ЭРИ олиш, шунингдек аукцион иштирокчисининг шахсий счётини тўлдириш йўли билан катта миқдорда закалат – лот бошланғич қийматининг 50%ини киритиш керак бўлади.
Аукционда иштирок этишга электрон буюртманомалар хабарнома жойлаштирилган кундан бошлаб автоматик режимда қабул қилинади, уларни қабул қилиш эса аукцион ўтказиш кунидан 2 иш куни олдин (соат 13:00 да) якунланади.
Аукцион бошланғич нархни ошириб бориш тартибида ўтказилади, аукцион қадами – лот бошланғич нархининг 5%и. Шунингдек иштирокчиларга навбатдаги ставкани дастлабки белгиланган қадамнинг 5, 10 ёки 20 баравари миқдорида мустақил белгилаш ҳуқуқи берилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 29.01.2019 йилдан кучга кирди.

Утвержден порядок проведения аукциона по продаже права пожизненного наследуемого владения земельным участком для строительства индивидуального жилого дома (ПКМ № 63 от 28.01.2019 г.).
Кому землю дадут через аукцион, а кому – без него
Граждане Узбекистана могут получить землю для индивидуального жилищного строительства только по результатам электронного аукциона на площадке «E-IJRO AUKSION». Но здесь предусмотрены 2 исключения: семьи погибших военнослужащих, а также лица, передавшие хокимиятам свои жилые помещения, вправе обратиться в хокимият с заявлением о выделении земли. В этом случае придется заплатить только за вынос в натуру границ участка, выкопировку проекта детальной планировки и регистрацию права на землю.
Наряду с этим, аукцион не проводится по массивам, где ведется строительство индивидуальных жилых домов по типовым проектам в сельской местности.
Какие введены ограничения
Количество участков, которые могут принадлежать одному гражданину, не ограничено. Вместе с тем, одно и то же лицо не вправе приобретать на аукционе право на землю для индивидуального жилищного строительства чаще 1-го раза в год.
Введен также общий для всех лимит площади земли – до 0,4 га включительно. Участок большего размера получить не удастся.
Кроме того, постоянная прописка в г. Ташкенте и Ташкентской области – обязательное условие для участия в аукционе по участкам, расположенным в столице и столичном регионе.
Как проводится аукцион
Объявление об аукционе размещается за 30 календарных дней до его проведения. Заявки на участие прекратят принимать за 2 рабочих дня. Чтобы подать заявку придется зарегистрироваться на специальном портале, получить ЭЦП, а также внести большой задаток путем пополнения лицевого счета участника аукциона – 50% от стартовой стоимости лота.
Электронные заявки на участие в аукционе принимаются в автоматическом режиме со дня извещения, а их прием завершается за 2 рабочих дня (в 13:00) до дня проведения аукциона.
Аукцион проводится на увеличение стартовой цены, шаг аукциона – 5% от стартовой цены лота. Также участникам предоставлено право самостоятельно определять очередную ставку в 5, 10 или 20-кратном размере от первоначально установленного шага.