Қува туман истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятига фуқаролардан турли мазмундаги кўплаб мурожаатлар келиб тушмоқда. Аҳамиятли жиҳати шундаки, уларнинг ҳар бирига алоҳида эътибор билан ёндошилиб, қонун доирасида ижобий ҳал этилишига эришилмоқда.
Деҳқонобод МФЙ Самандарак қишлоғида яшовчи Акбарова Нафисахон хонадонига электр таъминоти корхонаси томонидан қарздорлик чиқарилганлигидан норози бўлиб мурожаат қилади.
Ушбу масалага ойдинлик киритиш учун ариза муаллифининг тўлов дафтарчаси, шахсий варақасига асосан ўрганув ишлари ўтказилди. Ўрганув жараёнида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамасининг 2009 йил 22 августдаги 245-сонли “Электр ва иссиқлик энергиясидан фойдаланиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорининг 4-моддасида кўрсатилгандек, ҳудудий электр корхонаси вакили истеъмолчи билан биргаликда истеъмол қилинган электр энергиясининг амалдаги миқдорини аниқлаш учун ҳисобга олиш приборларини ҳар ойда ёзиб олиш ва зарур бўлганда текшириб кўриш керак деб кўрсатилган.
Лекин собиқ ҳудуд назоратчиси томонидан ушбу қарорга амал қилинмаганлиги хамда ўз худудидаги Н.Акбарованинг хонадонини ойда бир марта хатлов ўтказиб ўрганмаганлиги оқибатида нотўғри хатлов киритилиб, истеъмолчига нисбатан 761 116 сўм нотўғри қарздорлик ҳисобланганлиги маълум бўлди.
Ушбу ҳолат яъни нотўғри қарздорлик келиб чиқиши электр корхонаси назоратчисининг айби билан бўлганлиги учун қайта хатлов ўтказиш, қарздорликни бартараф этиб, дастурдан чиқариб юбориш учун “Электр таъминоти корхонасига” алоқа хати юборилиб, истеъмолчи ҳақ-ҳуқуқи тикланишига эришилди.

Жительница населенного пункта Самандарак, Махаллинского схода граждан «Дехконобод» Кувинского района Ферганской области Нафисахон Акбарова столкнулась с проблемой  нереальной задолженности — за потребление электрической энергии, которую ей предъявили в районном предприятии электрических сетей.
Чтобы прояснить этот вопрос, было проведено изучение ситуации  на основе личной квитанционной книжки Н.Акбаровой.
Как указано в Статье 4 Постановления Кабинета Министров № 245 от 22 августа 2009 года «Об утверждении правил использования электрической и тепловой энергией», представитель регионального коммунального предприятия ежемесячно должен получать расчеты фактического потребления электроэнергии, записывать данные потребления и исследовать приборы учета.
Однако  инспектор —  представитель районного Предприятия электрических сетей не проводил никаких технических действий по учету потребления электроэнергии в доме  Акбаровой, а все данные за потребление электроэнергией  вводил формально,  что и привело к нереальному образованию задолженности в размере 761 116 сумов.
В результате детального изучения этого случая Обществом защиты прав потребителей Кувинского района Ферганской области, в районное Предприятие электрических сетей было отправлено письмо  с требованием проведения перерасчета суммы и анулирования нереальной задолженности. Вопрос решен, положительно, в пользу потребителя.