Фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш масалалари бўйича матбуот анжумани бўлиб ўтди
Миллий матбуот марказида Фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш масалалари бўйича Парламент комиссиясининг 2018 йилдаги фаолияти якунлари ва галдаги вазифаларига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Сенатининг 2017 йил 4 октябрдаги қарори асосида Фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш масалалари бўйича Парламент комиссияси, ҳудудларда эса ҳудудий комиссиялар фаолият кўрсатмоқда. Ўтган давр мобайнида Парламент комиссияси томонидан муайян ишлар амалга оширилди. Ўзбекистон томонидан ратификация қилинган Халқаро меҳнат ташкилотининг “Мажбурий меҳнат тўғрисида”ги 29-конвенцияси ва “Мажбурий меҳнатни бекор қилиш тўғрисида”ги 105-конвенцияси ижроси ўрганилди.
Фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш, давлат органларида мажбурий меҳнатнинг барча шаклларига барҳам бериш мақсадида ўзаро ҳамкорликнинг самарали усуллари жорий этилди. Ўтган йили мамлакат миқёсида бу йўналишда олиб борилган ишлар натижасида Халқаро меҳнат ташкилоти, АҚШнинг Меҳнат вазирлиги, Савдо ваколатхонаси, “Human Rights Watch” халқаро ноҳукумат ташкилоти, Европа иттифоқи мамлакатлари делегациялари томонидан Ўзбекистонда мажбурий меҳнатга барҳам бериш борасида амалга оширилаётган ҳаракатлар юқори баҳоланди.
Фуқароларнинг меҳнат муносабатлари соҳасидаги ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, амалдаги қонун ҳужжатларини халқаро стандартларга мувофиқлаштириш Комиссия фаолиятининг яна бир муҳим йўналиши ҳисобланади. Шу мақсадда Эксперт гуруҳи ташкил этилиб, “Ўзбекистон Республикасининг амалдаги қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Ушбу лойиҳага жиноят, маъмурий, меҳнат ва солиқ тўғрисидаги қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга доир таклифлар киритилди. Қонуннинг қабул қилиниши фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқлари ҳимоясини тубдан такомиллаштириш имконини беради.

В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная подведению итогов деятельности Парламентской комиссии по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан в 2018 году и намеченным задачам на текущий год.
В соответствии с постановлением Сената Олий Мажлиса от 4 октября 2017 года были созданы Парламентская комиссия по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан и ее территориальные структуры. За прошедший год Парламентская комиссия проделала определенную работу. Изучено исполнение 29-й Конвенции «О принудительном труде» и 105-й Конвенции «Об искоренении принудительного труда» Международной организации труда, ратифицированных Узбекистаном.
В целях обеспечения гарантированных трудовых прав граждан и искоренения в государственных органах всех форм принудительного труда внедрены эффективные методы сотрудничества. В результате работы, реализованной в прошлом году в этом направлении, Международная организация труда, Министерство труда и Торговое представительство США, Международная неправительственная организация «Human Rights Watch» и делегации стран Европейского союза высоко оценили действия, осуществляемые в Узбекистане по искоренению принудительного труда.
Обеспечение трудовых прав граждан и приведение действующих законодательных актов в соответствие с международными стандартами являются одним из важных направлений деятельности комиссии. Для этого была создана экспертная группа и разработан законопроект «О внесении изменений и дополнений в действующие законодательные акты Республики Узбекистан». В данный проект были внесены предложения по совершенствованию уголовных, административных, трудовых и налоговых законодательных актов Республики Узбекистан. Принятие нового закона создаст возможность для коренного совершенствования системы защиты гарантированных трудовых прав граждан.
На пресс-конференции отмечалось, что последовательная работа в данном направлении будет продолжена и в этом году.