Россельхознадзор Ўзбекистоннинг 34 та корхонасидан помидор олиб киришга рухсат берди
Россия ветеринария ва фитосанитария назорати бўйича федерал хизмати 2021 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги ўсимликлар карантини давлат инспекциясининг кафолати билан Россияга Ўзбекистоннинг 34 та корхонасидан помидор етказиб беришга рухсат берди.
Ўсмирларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказлари фаолияти такомиллаштирилади
22.12.20203 163
Вазирлар Маҳкамасининг «Ички ишлар органларининг вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказлари фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисида»ги қарор лойиҳаси муҳокама учун эълон қилинди.
Қандай ҳужжатлар бепул тикланади?
16.12.20203 057
Офатлар юз берганлиги оқибатида жисмоний шахсларнинг айбисиз йўқотилган ёки яроқсиз ҳолга келган ва тикланишда тегишли тўловлардан озод қилинадиган муайян фактни тасдиқловчи ҳужжатлар рўйхати тасдиқланди.
Янги йилни оила даврасида кутиб олиш тавсия этилди
14.12.20202 742
Коронавирусга қарши курашиш бўйича Республика махсус комиссияси янги йил байрамини Ўзбекистон нишонлашга оид баёнотни эълон қилинди. Унда жаҳонда, шу жумладан, қўшни давлатларда карантин чекловларининг амал қилиш муддати узайтирилаётгани қайд этилган.
Тадбиркорларга йўлларда фото ва видео регистраторлар ўрнатишга рухсат берилди
10.12.20203 134
Давлат раҳбарининг 7 декабрдаги қарорига асосан тадбиркорларга 2021 йил 1 мартдан бошлаб автомобиль йўлларида йўл ҳаракати қоидалари бузилганини қайд этувчи махсус автоматлаштирилган фото ва видео дастурий-техник воситалари [регистратор] ўрнатилишини ташкил этиш ҳуқуқи берилади.
Ўзбекистон АҚШнинг диний эркинликлар бўйича «Махсус кузатувдаги мамлакатлар» рўйхатидан чиқарилди
09.12.20202 735
7 декабрь куни АҚШ Давлат департаментининг расмий сайтида «Майкл Помпеонинг Қўшма штатлар диний эркинликни бузувчиларга қарши чоралар кўрмоқда» номли баёноти эълон қилинди.
Президент фармони билан 104 нафар фуқаро афв этилди
08.12.20203 024
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганлигининг 28 йиллиги муносабати билан давлатимиз томонидан олиб борилаётган гуманистик сиёсатнинг амалий тасдиғи сифатида “Озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги фармонни имзолади.
Тўхташ ёки тўхтаб туриш учун белгиланган жарима миқдори уч баравар камайтирилиши мумкин
03.12.20202 482
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси томонидан транспорт воситалари ҳайдовчиларининг тўхташ ёки тўхтаб туриш қоидаларини бузиш ҳолати учун белгиланган жарима миқдорларини қамайтириш таклифи илгари сурилди.

Россельхознадзор разрешил поставки томатов с 34 предприятий Узбекистана
Федеральная служба по ветеринарному надзору и фитосанитарному контролю России (Россельхознадзор) с 1 января 2021 года разрешила поставки томатов с 34 предприятий Навоийской и Кашкадарьинской областей.
Какие документы будут восстанавливать бесплатно?
16.12.20203 055
Утвержден Перечень документов, подтверждающих определенный факт, утраченных или пришедших в негодное состояние в результате возникновения бедствий, не по вине физических лиц, освобождаемых от соответствующих платежей при восстановлении.
Новый год рекомендовано встретить в кругу семьи
14.12.20202 737
Специальная республиканская комиссия по борьбе с коронавирусом опубликовала заявление, касающееся празднования Нового года в Узбекистане. В заявлении отмечается, что в ряде стран мира, включая сопредельные государства, принимаются меры по продлению действия карантинных ограничений.
США исключили Узбекистан из списка наблюдения за религиозными свободами
09.12.20202 733
Государственный департамент США исключил Узбекистан из списка особого наблюдения (Special Watch List) для правительств, которые участвуют или терпимо относятся к «серьёзным нарушениям религиозной свободы».
Подписан указ о помиловании 104 осужденных
08.12.20203 019
В связи с 28-летием принятия Конституции Узбекистана, президент подписал указ «О помиловании группы лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления».
Штрафы за нарушение правил остановки и парковки предлагается снизить
03.12.20202 481
Комитет по вопросам обороны и безопасности Законодательной палаты Олий Мажлиса предложил уменьшить размер штрафа за нарушение правил остановки или стоянки (парковки) до 1 БРВ (223 тысячи сумов). Об этом сообщил депутат Дониер Ганиев.