Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси томонидан транспорт воситалари ҳайдовчиларининг тўхташ ёки тўхтаб туриш қоидаларини бузиш ҳолати учун белгиланган жарима миқдорларини қамайтириш таклифи илгари сурилди. Бу ҳақда депутат Дониёр Ғаниев хабар берди.
Қўмита таклифига кўра, мазкур ҳуқуқбузарлик учун жаримани БҲМнинг бир баравари (223 минг сўм) миқдорида белгилаш кўзда тутилмоқда. Шунингдек, ҳуқуқбузарликни такроран содир этилганда жарима миқдорини ошиши ҳам бекор килиниши кутилмоқда.
Қайд этилишича, ҳозирда қўмита аъзоси, депутат Фарҳод Ашматов томонидан Ўзбекистон МЖтКнинг 128-6-моддасига тегишли ўзгартиришлар киритилишини кўзда тутувчи қонун лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Амалдаги қонунчиликка кўра, транспорт воситалари ҳайдовчиларининг тўхташ ёки тўхтаб туриш қоидаларини бузиши базавий ҳисоблаш миқдорининг (БҲМ) уч баравари яъни 668 минг сўм миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Айни ҳуқуқбузарликни маъмурий жазо қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этиш ҳайдовчига БҲМнинг беш баравари (1млн 113 минг сўм) миқдорида, учинчи марта содир этилиши эса БҲМнинг ўн баравари (2 млн 225 минг сўм) миқдорида жарима солинишига олиб келади.

Комитет по вопросам обороны и безопасности Законодательной палаты Олий Мажлиса предложил уменьшить размер штрафа за нарушение правил остановки или стоянки (парковки) до 1 БРВ (223 тысячи сумов). Об этом сообщил депутат Дониер Ганиев.
Также ожидается, что наложение штрафов при повторных правонарушениях будет отменено.
Согласно действующему законодательству, нарушение водителями транспортных средств правил остановки или стоянки влечет наложение штрафа в размере 3 БРВ (669 тыс. сумов), повторное нарушение в течение года – 5 БРВ (1 млн 113 тыс. сумов), третье правонарушение – 10 БРВ (2 млн 225 тыс. сумов).
«В то время как количество автомобилей стремительно растет, проблема парковки в крупных городских центрах остается актуальной для многих водителей. Особенно это заметно в столице. Одна из причин отсутствия платных парковок в городе – отсутствие паркоматов на центральных улицах», — написал депутат.
Также Дониер Ганиев отметил, что за подобные нарушения в России предусмотрен штраф в размере 3 000 рублей (415 тыс. сумов), в Кыргызстане – 3 000 сомов (369 тыс. сумов), в Украине – 510 гривен (188 тыс. сумов).
«Судя по всему, у нас самый высокий размер штрафов, налагаемых за нарушение правил остановки или стоянки. Если сравнить этот штраф со средним доходом населения, становится ясно, что разница станет еще больше», — добавил депутат.
В настоящее время член Комитета, депутат Фарход Ашматов, работает над законопроектом о внесении изменений в статью 128-6 Кодекса об административной ответственности.