Офатлар юз берганлиги оқибатида жисмоний шахсларнинг айбисиз йўқотилган ёки яроқсиз ҳолга келган ва тикланишда тегишли тўловлардан озод қилинадиган муайян фактни тасдиқловчи ҳужжатлар рўйхати тасдиқланди.
2021 йил 1 январдан бошлаб жисмоний шахслар муайян фактни тасдиқловчи ҳужжатларни тиклашда давлат божи ҳамда герб, консуллик йиғими ва ҳақиқий харажатларнинг ўрнини қоплаш ҳисобидан йиғим ва давлат хизматларини кўрсатганлик учун белгиланган тўловлардан озод этилади:
а) қуйидаги ҳужжатларни тиклашда:
Ўзбекистон фуқароси, Ўзбекистон ҳудудида доимий яшайдиган фуқаролиги бўлмаган шахс ва хорижий фуқаронинг ID-картаси (Ўзбекистон фуқаросининг биометрик паспорти);
Ўзбекистон фуқаросининг ҳамда Ўзбекистонда доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахснинг хорижга чиқиш учун биометрик ҳаракатланиш ҳужжати;
Ўзбекистонга қайтиш учун гувоҳнома;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида вақтинча бўлиб турган чет эл фуқаросига ёки фуқаролиги бўлмаган шахсга берилган паспортнинг ёки унинг ўрнини босувчи ҳужжатнинг йўқолганлиги ҳақидаги маълумотнома;
Ўзбекистонда доимий яшовчи чет эллик фуқароларга ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга яшаш учун рухсатнома;
Ўзбекистонга таклиф қилиш тўғрисидаги гувоҳнома;
Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари ёки консуллик муассасалари томонидан расмийлаштириладиган маълумотномалар;
б) Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари ёки консуллик муассасалари томонидан талаб қилиб олинадиган қуйидаги ҳужжатларнинг кўчирма нусхалари ва дубликатлари, шунингдек уларнинг мавжудлиги ҳақида маълумотномаларни тиклашда:
транспорт воситасининг давлат рўйхатидан ўтказилганлик гувоҳномаси, ҳайдовчилик гувоҳномаси ва йўқотилган ҳайдовчилик гувоҳномаси ўрнига вақтинчалик рухсатнома;
туғилганлик ҳақида гувоҳнома, никоҳ тузилганлиги ва никоҳдан ажралганлик ҳақида гувоҳномалар, ўлим ҳақида гувоҳнома;
нотариал тасдиқланган ҳужжатларнинг дубликатлари, ҳужжатларнинг кўчирма нусхалари ҳамда реестрлардан кўчирмалар.
Шарти – юқорида санаб ўтилган ҳужжатлар табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар, шу жумладан маиший тусдаги офатлар (турар, нотурар жойнинг ёнғини ёки қулаши, транспорт воситасининг ёнғини) юз берганлиги оқибатида эгасининг айбисиз йўқотилган ёки яроқсиз ҳолга келган бўлиши лозим.
Бундан ташқари, ушбу ҳолатларда ҳужжат эгаси бўлган жисмоний шахсларга нисбатан жазо чоралари қўлланилмайди.
Зарурат туғилганда, офатлар юз берганлиги ҳолатларини тасдиқлаш, ҳужжатни тиклаш ваколати бўлган давлат органининг сўровига асосан:
Ўзбекистон ҳудудида – ФВВ томонидан бериладиган маълумотнома асосида;
хорижий давлатлар ҳудудида – хорижий давлат ваколатли идоралари томонидан берилган ва легаллаштирилган ёки апостиль қўйилган ёхуд Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларига мувофиқ расмийлаштирилган маълумотнома асосида амалга оширилади. Бундай маълумотнома мавжуд бўлмаган тақдирда, ҳужжат ТИВ орқали дипломатик ваколатхоналар ёки консуллик муассасаларидан олинадиган маълумотнома асосида тикланади.
Офатлар юз беришида муайян шахслар (ташкилотлар) айбдор бўлса, ҳужжатларни тиклаганлик учун тўловлар ва бошқа ҳақиқий харажатлар улардан регресс тартибида ундирилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 23.10.2020 йилдан кучга кирди.

Какие документы будут восстанавливать бесплатно?
Утвержден Перечень документов, подтверждающих определенный факт, утраченных или пришедших в негодное состояние в результате возникновения бедствий, не по вине физических лиц, освобождаемых от соответствующих платежей при восстановлении.
С 1 января 2021 года физлица освобождаются от госпошлины и гербовых, консульских сборов и сборов в счет возмещения фактических расходов, установленных тарифов за оказанные госуслуги при восстановлении:
а) следующих документов:
• ID-карта гражданина, лица без гражданства и иностранца, постоянно проживающих в Узбекистане (биометрический паспорт гражданина);
• биометрические паспорт гражданина и проездной документ постоянно проживающего в Узбекистане лица без гражданства – для выезда за границу;
• свидетельство для возвращения в Узбекистан;
• справка об утере паспорта или заменяющего его документа иностранному гражданину или лицу без гражданства, временно пребывающему в Узбекистане;
• вид на жительство иностранным гражданам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Узбекистане;
• документы о приглашении в Узбекистан;
• справки, оформляемые диппредставительствами или консульскими учреждениями Узбекистана за рубежом;
б) следующих документов, их копий и дубликатов, истребуемых диппредставительствами или консульскими учреждениями страны за рубежом, а также справок об их наличии:
• удостоверение о приписке к призывному участку, военное удостоверение и удостоверение офицера запаса;
• свидетельство о госрегистрации транспортного средства, водительское удостоверение и временное разрешение взамен утерянного водительского удостоверения;
• свидетельства о рождении, о заключении и расторжении брака, о смерти;
• дубликаты нотариально заверенных документов, копии документов и выписки из реестров.
Условие – перечисленные выше документы утеряны либо пришли в негодность в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в том числе бедствий бытового характера (пожаров, обрушений жилых или нежилых помещений, возгораний транспортных средств) в стране или за рубежом, не по вине владельца.
Кроме того, в отношении физлиц-владельцев в описанных обстоятельствах меры наказания не применяются.
При необходимости, факт ЧС подтверждается по запросу госоргана, уполномоченного восстановить документ, на основании:
• справки МЧС – на территории Узбекистана;
• справки, выданной и легализованной уполномоченными ведомствами зарубежных государств, либо с проставленным апостилем, или оформленной в соответствии с международными договорами Узбекистана, – за рубежом. Если такая справка отсутствует, документ восстанавливается через МИД на основании справок диппредставительств или консульских учреждений.
Когда в наступлении ЧС виновны конкретные лица (организации), платежи и другие фактические расходы за восстановление документов взыскиваются с них в порядке регресса.