Коронавирусга қарши курашиш бўйича Республика махсус комиссияси янги йил байрамини Ўзбекистон нишонлашга оид баёнотни эълон қилинди. Унда жаҳонда, шу жумладан, қўшни давлатларда карантин чекловларининг амал қилиш муддати узайтирилаётгани қайд этилган.
Шунга мувофиқ, комиссия қарори билан вазирлик, идоралар, давлат улуши бўлган корхоналар ва бошқа ташкилотларига турли хил корпоратив байрам тадбирларини ташкил этиш тақиқланмоқда. Корпоративлардан тежаб қолинган маблағларни таълим, соғлиқни сақлаш, меҳрибонлик уйлари ва бошқа ижтимоий соҳаларга йўналтириш тавсия этилди.️
Юқоридаги чеклов ресторан, кафе ва бошқа умумий овқатланиш объектларида 30 кишидан ошмаган ҳамда санитария-гигиена ва карантин талабларига қатъий риоя этган ҳолда байрам тадбирларини ўтказишга нисбатан татбиқ этилмайди.
Мактабгача таълим ташкилотлари, умумтаълим мактаблари ва олий таълим муассасаларида тарбияланувчилар, ўқувчилар ва талабалар иштирокида ёпиқ биноларда турли байрам тадбирлари ва кечаларини ташкил этиш ва ўтказиш тақиқланди. Фуқароларга янги 2021 йил байрами тадбирларини оила даврасида ўтказиш тавсия этилсин, дейилади баёнотда.
«Президент арчаси» байрам тадбирлари фақатгина меҳрибонлик уйлари ва болалар шаҳарчалари тарбияланувчилари учун ўтказилиши белгиланди. Бунда тарбияланувчиларнинг биргаликда бир масканда истиқомат қилиши инобатга олинган.
Вилоятлар, туманлар марказлари ва шаҳарларда очиқ осмон остида арчалар ўрнатиш тавсия этилмоқда.
Вазирлик, идоралар ва бошқа давлат ташкилотлари ҳамда хўжалик бирлашмаларига янги 2021 йил байрами тадбирларини оила даврасида ўтказиш учун ходимларга зарур шарт-шароитларни яратиш чораларини кўриш бўйича топшириқ берилди.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг тавсияларини ҳамда коронавирус инфекциясига қарши курашиш борасидаги хорижий мамлакатлар ижобий тажрибасини инобатга олган ҳолда жамоат жойларида ниқобдан фойдаланиш бўйича тарғибот ишларини кучайтириш назарда тутилди.
Махсус комиссия жамоат жойларида ижтимоий масофани сақлаш, тиббий ниқобдан фойдаланиш устидан назоратни кучайтириш бўйича масъул идораларга тегишли топшириқ берди.

Специальная республиканская комиссия по борьбе с коронавирусом опубликовала заявление, касающееся празднования Нового года в Узбекистане. В заявлении отмечается, что в ряде стран мира, включая сопредельные государства, принимаются меры по продлению действия карантинных ограничений.
Решением комиссии министерствам, ведомствам, предприятиям с государственной долей и другим организациям запрещено проводить корпоративные праздничные мероприятия. Сэкономленные за этот счёт средства рекомендовано направить на поддержку сфер образования, здравоохранения, домам милосердия и в другие социальные сферы.
Указанный запрет не распространяется на праздничные мероприятия, проводимые в ресторанах, кафе и других объектах общественного питания с участием не более 30 человек и со строгим соблюдением санитарно-гигиенических и карантинных требований.
Запрещено проведение в закрытых помещениях в дошкольных образовательных организациях, общеобразовательных школах и вузах праздничных мероприятий и вечеров с участием воспитанников, учащихся и студентов. Жителям страны рекомендовано встретить 2021 год в кругу семьи, говорится в заявлении.
«Президентская ёлка» в этом году будет организована только для воспитанников домов милосердия и детских городков. При принятии этого решения учитывалось, что воспитанники проживают в одном учреждении.
В городах и центрах областей и районов будут установлены новогодние ёлки под открытым небом.
Министерствам, ведомствам и другим государственным организациям, а также хозяйственным объединениям поручено создать условия для того, чтобы их сотрудники могли провести праздничные мероприятия в кругу семьи.
Республиканская комиссия также поручила усилить работу по пропаганде ношения лицевых масок в общественных местах.